امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۰۵:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 74684
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 155
به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، محسن مؤمنی رئیس حوزه هنری که در یک نشست رسانه‌ای درباره برنامه‌های این مرکز حضور یافته بود، بعد از ارائه گزارشی ...

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، محسن مؤمنی رئیس حوزه هنری که در یک نشست رسانه‌ای درباره برنامه‌های این مرکز حضور یافته بود، بعد از ارائه گزارشی درباره برنامه‌های سال گذشته و برنامه‌های پیش رو در سال جدید  در پاسخ به سؤالی درباره چگونگی هزینه شدن 64 درصد بودجه حوزه هنری به برنامه‌های فرهنگی و ‌تعطیل شدن برخی برنامه ها و جشنواره‌های حوزه هنری در سال گذشته توضیح داد: سال گذشته چهار جشنواره حوزه هنری تعطیل شد و امکان برگزاری آن را نداشتیم اما 9 جشنواره دیگر را برگزار کردیم و این در حالی است که هزینه‌های برگزاری جشنواره‌ها افزایش یافته بود وبسیاری از مراکز فرهنگی دیگر نیز قادر به برگزاری برنامه‌ها و جشنواره‌های خود نشدند. با این حال ما کارهای جدیدی را درشرایط نامساعد اقتصادی انجام دادیم و در حالی که قیمت انتشار یک کتاب سه برابر شده بود، ما نمی‌توانستیم قیمت تمام شده را برای فروش یک کتاب در نظر بگیریم، از طرفی آموزش بیش از دوهزار هنرجو هزینه‌هایی دارد چرا که قبلاً آموزش منبع درآمد حوزه هنری بود و اکنون ما برای آموزش هزینه می کنیم  و این 64 درصد بودجه ما در چنین مواردی هزینه شده است.

وی افزود: سال گذشته  علیرغم مشکلات اقتصادی حقوق کارکنان حوزه سر جای خود پرداخت می شد، تأسیسات ادبی وهنری داشتیم، تولیداتی در حوزه سینما و فیلم مستند داشتیم ودر حوزه انیمیشن نیز کارهای جدیدی را تولید کردیم از جمله «تاریخ از این ور» که بیش از 90 قسمت است و موفقیت انیمیشن شکرستان را در ایرلند به همراه داشتیم که این بازار جدیدی برای محصولات ما در خارج از کشور است.

رئیس حوزه هنری در پاسخ به سؤال دیگری درباره عدم نمایش فیلم‌های جشنواره در حوزه هنری توضیح داد: وظیفه ما نمایش فیلم‌های سینما نیست واساساً من با نمایش فیلم های رایگان که به نفع سینمای کشورمان نیست مخالفم با این وجود سال گذشته چندین فیلم در حوزه هنری به نمایش درآمد که اگر مجبور نبودیم همین فیلم‌ها را هم پخش نمی کردیم.

محسن مؤمنی در پاسخ به سؤالی درباره نحوه تعامل حوزه هنری و وزارت ارشاد برای اکران فیلم ها در سینماها و احتمال ممانعت از اکران برخی فیلم‌ها و یا تحریم آن‌ها توضیح داد: ما هیچ فیلمی را تحریم نکردیم واین تهمتی بود که ناروا به ما وارد شد و ما هم اهل پاسخگویی نیستیم چرا که بیشتر به کار می پردازیم.

او تأکید کرد: ما حق انتخاب داریم که چه فیلمی را برای سینماهایمان انتخاب کنیم و این به معنی تحریم نیست بنابراین فیلمی را انتخاب می کنیم که مورد پسند ما باشد و با آرمان‌های ما همسو باشد.

وی افزود: ما با مسئولان همه دولت ها وظیفه داریم همکاری کنیم اما تا جایی که آنها وفادار به آرمان‌‌های ما باشند. در همین راستا با دولت قبلی هم همکاری داشتیم اما اختلاف نظرهایی وجود داشت و ما به وظیفه خودمان عمل کردیم چرا که معتقدیم ما به مخاطبمان توجه کردیم و فیلم‌هایی که احساس کردیم موجب تزلزل در خانواده ها می شود و درمسائل مختلف از خط قرمزها عبور کرد‌ه اند برای نمایش در سینماهای حوزه هنری انتخاب نکردیم.

مؤمنی گفت: مسئولان فعلی وزارت ارشاد دغدغه های ما را در زمینه سینما دارند و این ما را امیدوارتر می کند که اوضاع بهتر شود چرا که وظیفه آنها نظارت است و باید از ما دقیق تر عمل کنند و فیلم‌های ما نیز با مجوز وزارت ارشاد امکان اکران پیدا می کند.

او در خاتمه تأکید کرد که حوزه هنری انتخاب فیلم برای سینماهایش را حق خود می داند.

مؤمنی گفت: ما یک ارگان انقلابی هستیم و اصولی برای خود داریم که نباید از آن عقب نشینی کنیم و در این واکنش‌ها نیز در واقع از مخاطب خود دفاع کرده‌ایم و راهی را که در نمایش و تولید فیلم‌هایی از این دست باز شده بود، با این واکنش بستیم و این روند ادامه نیافت.

او در خاتمه تأکید کرد که برخورد حوزه هنری در مقوله اکران فیلم‌های نامناسب، به هیچ وجه سیاسی نبوده است و تنها روی آرمان‌های خود ایستادگی کرده‌ایم.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها