امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۵:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 74731
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۳۲
تعداد بازدید: 50
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی ولی اله سیف ضمن اعلام پایان ماموریت نظارتی کارمندان بانک ملی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی ولی اله سیف ضمن اعلام پایان ماموریت نظارتی کارمندان بانک ملی در استان‌ها گفت: بانک مرکزی پس از کشف فساد‌ مالی 3 هزار میلیارد تومانی، طی اقدامی شتابزده و با هدف تقویت نظارت استانی، ضمن راه اندازی واحدهای بازرسی متشکل از بازرسان بانک ملی‌ در استان‌ها، برخی از کارکنان آن بانک را نیز مامور نظارت بر عملکرد شعب کرد.

وی با بیان این که ماموریت بازرسان بانک ملی در واحدهای نظارت استانی در پایان سال 92 به اتمام رسید،خاطرنشان کرد: کارکنان بانک مرکزی همچنان به وظیفه بازرسی خود در استانها ادامه خواهند داد.

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: بازرسی استانی تعطیل نشده است و نظارت بانک مرکزی همچنان بر اساس وظایف و ماهیت بازرسی بر فعالیت بانک‌ها اعمال می شود.

سیف تصریح کرد: استفاده از مأموران سایر بانک‌ها در حوزه نظارتی بانک مرکزی دارای تبعات منفی خواهد بود، موضوع استقلال بازرسان را با مخاطره جدی روبرو می‌سازد و بیم آن می رود مأموران اعزامی نسبت به بانک متبوع خویش نگرش جانبدارانه داشته باشند و سعی در کتمان برخی تخلفات کنند.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان این که نظارت بانک مرکزی نظارتی عالیه و دارای اهدافی مشخص است‌، عنوان کرد: استفاده از کارمندان یک بانک این امکان را ایجاد می‌ کند که استقلال بازرسی خدشه دار شده و به تبع آن استقلال در اعمال نظارت نیز مخدوش شود .

وی با رد اخبار منتشره در برخی رسانه ها مبنی بر تعطیلی واحدهای نظارت استانی اعلام کرد: این اخبار بر اساس اطلاعات نادرست و احیانا، مغرضانه تعدادی از ماموران اعزامی از بانک‌های تجاری که علاقه مند به تمدید ماموریت بوده اند، منتشر شده است.

رئیس کل بانک مرکزی ماهیت نظارت بانک مرکزی نسبت به بانک ها را متفاوت از بازرسی شعب بانکها که توسط واحدهای بازرسی آنها انجام می شود، دانست و افزود: هدف از بازرسی در بانک‌ها، انجام رسیدگی های رایج و حصول اطمینان از انطباق فعالیت های تجاری هر شعبه در چارچوب ضوابط داخلی آن بانک است.

وی همچنین کشف سوء جریانات احتمالی و صحت عملیات بانکی را نیز از دیگر وظایف خطیر واحدهای بازرسی بانک‌ها برشمرد.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان آن که نظارت بانک مرکزی نظارتی عالیه و دارای اهدافی مشخص است‌، گفت: استفاده از کارمندان یک بانک این امکان را ایجاد می‌‌کند که استقلال  نظارت و بازرسی خدشه دار شده و به تبع آن استقلال در اعمال نظارت نیز مخدوش شود.

سیف با بیان این که نظارت بانک مرکزی بر بانک‌ها حوزه گسترده‌ای از فعالیت بانک‌ها را در بر می‌گیرد، تصریح کرد: اطمینان از کفایت کنترل های داخلی بانک‌ها، اطمینان نسبی از قابل قبول بودن ریسک های پذیرفته شده از عملیات بانک‌ها و امنیت سپرده‌های مردم نزد بانک‌ها و در نهایت، کسب اطمینان از صحت و سلامت مالی بانکها از اهداف نظارتی بانک مرکزی است.

وی تاکید کرد: بر همین اساس، نظارت بانک مرکزی و بازرسی بانک‌ها دو مفهوم متفاوت است و نباید آنها را با یکدیگر یکسان تلقی کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی ضمن تاکید بر سیاست این بانک مبنی بر تعمیق شیوه های نظارتی بانک مرکزی اضافه کرد: بانک مرکزی با تدوین استانداردها و ضوابط حرفه‌ای نظارتی همچون ضوابط کفایت سرمایه، تعریف ذی نفع واحد، اشخاص مرتبط و نظایر آن، شیوه‌های نظارتی خود بر سیستم بانکی را نیز عمق می‌بخشد.
انتهای پیام/م
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها