امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۳:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 74733
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۳۲
تعداد بازدید: 59
ناصر اقدمی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در مورد آزمایش‌های انجام‌شده در مورد بیماری چشمی RP در مرکز سلول‌درمانی پژوهشگاه رویان اظهار ...

ناصر اقدمی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در مورد آزمایش‌های انجام‌شده در مورد بیماری چشمی RP در مرکز سلول‌درمانی پژوهشگاه رویان اظهار داشت: مطالعات در مورد بیماری RP با استفاده از سلول بنیادین به صورت آزمایشگاهی و بر روی حیوانات انجام شده و نتایج نشان داده که در بهبود دید مدل‌های حیوانی کمک‌کننده بوده است.

مسئول مرکز سلول‌درمانی پژوهشگاه رویان گفت: مهمترین کارکرد این مطالعات و آزمایشها استفاده از سلول بنیادین برای بهبود دید در مدل‌ها و سالم بودن این آزمایش‌ها بوده است، همچنین در این آزمایش‌ها مشخص شد که هیچ مشکلی از جمله سرطان به دنبال استفاده از این روش‌ها ایجاد نمی‌شود.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان در پاسخ به پرسش فارس در مورد زمان انجام این آزمایش بر مدل‌های انسانی اظهار داشت: در دنیا فقط چند کشور این مطالعات را در سطح انسانی انجام می‌دهند به طور مثال در انگلیس و امریکا از سلول‌های بنیادین جنینی برای این کار استفاده می‌کنند که گزارش اولیه آن 6 ماه پیش در مجله معتبر "لنسنت" چاپ شد.

مسئول مرکز سلول‌درمانی پژوهشگاه رویان ادامه داد: در کشور برزیل نیز با استفاده از سلول‌های بنیادین مغز استخوان بر روی این پروژه کار می‌کنند و به واسطه این آزمایش‌ها مشخص شده که این روش در انسان سالم است.

وی افزود: امروزه بر اساس این دو مطالعه، مرکز ما با مرکز تحقیقات چشم بیمارستان لبافی‌نژاد مطالعه‌ای را با هدف بررسی سلامت سلول طراحی کرده است.

اقدمی تصریح کرد: در این مطالعه، ما کارآمدی را ثابت نمی‌کنیم بلکه بر روی 3 تا 5 مریض فقط سلامت روش مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و یک سال نیز طول می‌کشد که این مرحله بر روی انسان‌ها آزمایش شود.

مسئول مرکز سلول‌درمانی پژوهشگاه رویان اظهار داشت: بعد از یک سال اگر روش کاملاً سالم بود، مرحله دوم مطالعه با 20 تا 30 نفر شروع می‌شود تا کارآمدی و مؤثر بودن روش آزمایش شود و در مرحله بعدی باید ثابت کنیم که تأثیرات مثبت به خاطر اثرات روانی نبوده است و تازه در این مرحله این روش جدید را با دارونماها مقایسه می‌کنیم و اگر در این مرحله نشان داده شد که بهتر از دارونماها عمل شده است، این مطالعه به صورت خدماتی مطرح می‌شود که این پروسه ۳ تا ۵ سال زمان می‌برد.

مسئول مرکز سلول‌درمانی پژوهشگاه رویان خاطرنشان کرد: مطالعات انجام شده در ایران تاکنون بر روی حیوانات انجام شده و فقط تا 20 درصد می‌توان مطمئن بود که این روش تأثیرگذار است و باید منتظر انجام مراحل بعدی مطالعه بود.
 
رتینیت پیگمانتر یا RP به دسته ای از بیماری های غیر شایع  چشمی گفته می شود که در آنها سلول های استوانه ای rod photoreceptor شبکیه با یا بدون سلولهای مخروطی cone photoreceptor درگیر می شوند. اگر چه این بیماری با مرور زمان پیشرفت می کند اما سیر پیشرفت این بیماری در افراد مختلف متفاوت است. شیوع آن در آمریکا 5000/1 نفر است.
این بیماری شایعترین علت شب کوری است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها