امروز : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 19
۱۲:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 74767
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۱۸
تعداد بازدید: 46
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از همدان، شعبه‌های مختلفی از بانک‌ها و مؤسسات مالی - اعتباری در خیابان‌های اصلی و حتی فرعی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از همدان، شعبه‌های مختلفی از بانک‌ها و مؤسسات مالی - اعتباری در خیابان‌های اصلی و حتی فرعی همدان به چشم می‌خورد که اخذ وام از آنها کفش آهنین می‌خواهد و اراده‌ای پولادین.

وضعیت پر دردسر در اخذ وام و کارمزدهای بالای آن از یک سو و جریمه برای دیرکرد پرداخت اقساط بانکی از سوی دیگر باعث شده برخی شهروندان از این مراکز دست کشیده و از گرفتن وام از آنها منصرف شوند.

البته، این به معنای دست روی دست گذاشتن مردم نبوده و نیست، زیرا آن دسته از افرادی که پس‌اندازی ندارند و نیاز مبرمی نیز به پول دارند، باید فکری به حال تأمین مبلغ مورد نیاز خود برای تأمین مایحتاج کنند، به همین منظور چند سالی است برخی شهروندان با ایجاد بانک‌های خانگی، چاره‌ساز دردهای اقتصادی و معیشتی خود شده‌اند.

باید گفت این وضعیت تنها مربوط به همدان نبوده و در اقصی‌نقاط کشور اجرا می‌شود، هرچند در سال‌های اخیر شاهد رشد این سازوکار اقتصادی ساده اما کارآمد، در سطح استان بوده‌ایم.

شرایط دشوار اقتصادی در کشور طی سال‌های اخیر باعث شده مردم برای تأمین مایحتاج خود به سوی اخذ وام سوق یابند اما قوانین دست و پاگیر و سنگین در گرفتن تسهیلات اعم از پیدا کردن چندین ضامن، گذراندن بروکراسی طولانی و پیچیده و برگرداندن چند برابر اصل پول باعث شده برخی از شهروندان، عطای گرفتن وام از بانک‌ها را به لقایش ببخشند و خود را از گردونه این گردنه پر گره خارج سازند.

علاوه بر آن شرایط خاص وام‌ها برای آنهایی که تقید به رعایت به کار بردن تسهیلات پربهره دریافت شده در قرارداد ارائه آن دارد، باعث شده گاه عطایش را هم به لقایش ببخشند.

مردم همدان از این مجموعه‌های خانگی به عنوان «پول هفته» و یا «پول ماهانه» نام می‌برند، در این شیوه گروهی از افراد شامل دوستان، همکاران، خویشاوندان، همسایه‌ها و... که به یکدیگر اعتماد دارند، با شرکت در این نوع بانک و یا صندوق خانگی، راه حلی را برای برون‌رفت از مشکلات مالی خود پیدا کرده‌اند.

در همین زمینه با یکی از شرکت‌کنندگان در این صندوق‌های خانگی به گفت‌وگو نشستیم.

این بانوی خانه‌دار گفت: از طریق یکی از دوستانم، با این صندوق آشنا شدم و از روند آن نیز راضی هستم، چون باعث شده تا حدی مشکلات خود را حل کنم.

وی که 47 سال سن دارد، ادامه داد: از آن جا که خانه‌دار هستند و شغلی برای کسب درآمد ندارم، ماهانه مبلغی از خرجی خانه را پس‌انداز می‌کنم و با شرکت در «پول ماهانه»، چند ماه بعد مبلغ قابل توجهی را به دستم می‌اید که این امر برای من مطلوب است.

این شهروند با ابراز گلایه از سختی گرفتن وام از بانک‌ها تأکید کرد: بانک‌ها برای دادن مبالغ کم، خیلی سخت می‌گیرند و هزار و یک بهانه می‌آورند اما در این شیوه، نه نیازی به ضامن هست نه باید کارمزدی پرداخت کرد.

وی با بیان اینکه زنان خانه‌دار زیادی در پول ماهانه شرکت می‌کنند، از ابراز رضایت آنها از این شیوه خبر داد.

این بانوی خانه‌دار با اشاره به اینکه شرکت‌کنندگان، از این شیوه گرفتن وام راضی هستند، ابراز داشت: اگر رضایتی در آن مشاهده نمی‌شد بعد از گذشت چندین سال نباید شاهد ادامه آن و افزایش متقاضیان بودیم.

وی تأکید کرد: من با استفاده از این شیوه، توانسته‌ام کالاهای مورد نیاز منزل خود را بدون دغدغه خریداری کنم.

یک معلم نیز که 32 سال سن دارد، گفت: من نیز از این شیوه گرفتن وام رضایت دارم، چون کاملاً قرض‌الحسنه است.

باید گفت منتفع شدن از این صندوق‌ها و به تعبیر مردم همدان «پول ماهانه» یا «پول هفته»، دارای مدل‌های مختلفی نیز هست؛ به این معنا که به تناسب تعداد اعضای آنها، سپرده‌گذاری‌های متقاضیان را شاهد هستیم که البته این سپرده‌ها کم باشد یا زیاد؛ بعد از آن کل موجودی صندوق به هر یک از اعضا به صورت هفتگی یا ماهانه به قید قرعه واگذار می‌شود.

یک نفر به عنوان مدیر صندوق مشخص می‌شود که مورد اعتماد همه اعضاست و مدیریت دریافت سهم هر یک از اعضا در تاریخ مشخص و واگذاری کل مبلغ به فرد برگزیده بر اساس قرعه‌کشی را بر عهده دارد.

فرد برگزیده در دوره‌های بعدی قرعه‌کشی شرکت نمی‌کند اما باید تا پایان یک دور کامل، سهم خود را پرداخت کند.

یکی دیگر از شهروندان فعال این صندوق‌های خانگی به خبرنگار فارس این صندوق‌ها را بسیار مطلوب دانست و گفت: در زمانی که نیاز مبرم به پول داریم، این شیوه واقعاً کمک‌کار است.

وی که خود را فاطمه رضایی معرفی کرد و شغلش را خیاطی خواند، ادامه داد: برای خرید چرخ خیاطی نیاز مبرم به پول داشتم که توانستم پول مورد نیاز را در یکی از جلسات قرعه‌کشی صندوق به دست آورم.

این خیاط ابراز داشت: آن قدر از این شیوه پرداخت وام رضایت دارم که با چند سهم شرکت می‌کنم.

وی افزود: گاهی اوقات طرف که قرعه دریافت وام به او می‌افتد آن ماه نیاز به پول ندارد و با اختیار خود، مبلغ دریافتی را در اختیار فردی که نیاز دارد می‌دهد.

این شیوه در بین دانش‌آموزان هم مرسوم شده به طوری که شاهد گذاردن سپرده در بین آنها و قرعه‌کشی برای کسب پول در هر ماه و یا هر هفته هستیم، هرچند سپرده گذاشته شده، کم باشد!

در مجموع باید گفت استقبال قشر متوسط جامعه از صندوق‌های خانگی بیش از بقیه اقشار جامعه بوده که البته حضور خانم‌ها در این میان بسیار چشمگیرتر از آقایان است.

این شیوه اعطای وام، به صورت قرض‌الحسنه بوده و راهکاری مطلوب برای گره‌گشایی از کار مردم به شمار می‌رود به همین دلیل شاهد گرایش آنان به این سبک و سیاق اقتصادی هستیم.

از سوی دیگر باید گفت، این شیوه، شاید خود نمونه‌ای از بانکداری اسلامی است که مردم، خود مبدع آن بوده و هر روز شاهد افزایش اقبال برخی از مردم، به ویژه از قشر متوسط جامعه به سمت آن نیز هستیم.

این روش اقتصادی، نه تنها عاملی بر رفع مشکلات مالی مردم است، زمینه تقویت حس اعتماد بین آنها و مشارکت‌پذیری را نشان می‌دهد. به اضافه آن که به این بهانه معمولاً دوستان، همکاران، اقوام به صورت هفتگی یا ماهیانه کنار هم جمع می‌شوند و دید و بازدیدهای دوره‌ای و صله رحم به صورت متناوب و هر دوره در منزل یکی انجام می‌شود.

تجربه نشان داده که در شیوه پرداخت وام‌های خانگی، موردی از اختلاس، رانت‌خواری، سوء استفاده از اعتماد مردم به یکدیگر و مواردی از این دست مشاهده نشده و هر روز نیز شاهد مقبولیت این شیوه در بین مردم به دلیل مطلوبیت آن هستیم.

اما نکته اساسی که در رواج این شیوه وجود دارد آن است که اندکی تأمل کنیم، شاید شیوه مرسوم بانکداری رسمی کشور ایراد دارد که مردم خود دست به کار شده‌اند تا مشکلات مالی‌شان را به گونه‌ای دیگر حل کنند.

انتهای پیام/89002/ی40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها