امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۱۰:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 74773
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۲۰
تعداد بازدید: 31
ناصر فیض شاعر و نویسنده، که قرار است با کاروان زائران صلح سوریه به این کشور برود، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی فارس درباره علت همراهی‌اش با این ...

ناصر فیض شاعر و نویسنده، که قرار است با کاروان زائران صلح سوریه به این کشور برود، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی فارس درباره علت همراهی‌اش با این کاروان با وجود مخاطرات موجود گفت: زمانی که در ایران جنگ بود، آن موقع در ایران خطر بود و خیلی‌ها به جبهه می‌رفتند و آنجا حضور پیدا می‌کردند لذا فکر می‌کنم در هر جا زندگی در جریان است خطر هم هست و نمی‌شود دسته‌بندی کرد که اینجا خطرناک است آنجا نه.

وی این حرکت را بخشی از یک زندگی پویا دانست و افزود: این نوع دسته‌بندی‌ها که جایی خطرناک است و جای دیگر نیست معنا ندارد چرا که اگر اینگونه باشد شما هیچ‌وقت به کوه نمی‌روید چون ممکن است از کوه پرت شوید اما شما می‌روید چرا که بخشی از زندگی شماست.

 فیض با اشاره به نگاه انقلابی و اعتقادی در این بین، تصریح کرد: با این نگاه، اتفاقی در سوریه افتاده است و الان عده‌ای بلند شده‌اند و قصد دارند با توجه به اختلافاتی که بین شیعه و سنی و بین ادیان می‌اندازند که حتی به لبنان و جاهای دیگر سرایت کرده، به عنوان هنرمند آنجا بروند و بگویند ما هم‌نوع دوست هستیم و ملیت‌های مختلف و آدم‌های مختلف با تفکرات مختلف را دوست داریم و با آنها مشکلی نداریم و تبلیغاتی که علیه ما می‌شود را با حضور در آنجا خنثی کنیم.

* سفر صلح به سوریه تبلیغات علیه ایران را خنثی می‌کند

وی با بیان اینکه حرکت کاروان سوریه به مباحث اعتقادی برمی‌گردد، افزود: البته شرعاً انسان باید مواظب جانش باشد اما ممکن است کشور جنگ‌زده جایی‌اش امن باشد و جای دیگرش امن نباشد.

این شاعر انقلابی با بیان اینکه  این کاروان حامل دارو به سوریه است، اظهار داشت: البته صاحبان قلم و اندیشه به آنجا می‌روند و به دور از مسایل سیاسی و نظامی و ... خواهند گفت که آمده‌اند با آوارگان سوری و... همراهی و همدلی کنند.

وی در ادامه با اشاره به فعالیت‌های هنری که می‌تواند به روشنگری درباره سوریه کمک کند نیز گفت: ما باید ببینیم دقیقاً روبه‌روی ما و دشمنان این جریان چه می‌کنند و برای خنثی کردن آنها اقدام کنیم.

* هنرمندان برای روشنگری درباره سوریه باید زبان خود را جهانی‌تر کنند

فیض با بیان اینکه غرب اقدامات سوئی انجام می‌دهد چراکه آنها از لحاظ تبلیغی قدرتمندند، افزود: ما باید حرف‌های خودمان را دنیاپسندتر کنیم و سعی کنیم معیارها و نقاط مشترک‌مان را که نگاه و قلم آزاد است را به هم نزدیک کنیم و جهانی‌تر صحبت کنیم و حرف‌هایمان را با عناصری مخلوط کنیم که پذیرفته شده است.

این شاعر انقلابی ادامه داد: مثلاً باید گفت که مردم دنیا آزاد هستند شما چرا آزادی آنها را سلب می‌کنید؛ شما از فلان قاره اینجا چه کار می‌کنید و اتحادیه فلان اینجا چه کار می‌کند شاید شما منافع دارید اما این توجیه‌پذیر نیست که شما سلاح بدهید و پخش کنید و از گروه‌هایی حمایت می‌کنید که دیگر ربطی به سوریه ندارد و اتفاق دیگری است که حتی اراذل و اوباش به جان مردم افتاده‌اند.

وی به ضرورت روشنگری هنرمندان درباره اوضاع اشاره کرد و گفت: امروز در سوریه نسل‌کشی صورت می‌گیرد و بحث اختلافات مذاهب را آنجا راه انداخته‌اند و واقعیت چیزی دیگری است و آنها برای کار دیگری این مباحث ظاهری مذهب را راه انداخته‌اند و کاری که در افغانستان، عراق و... کردند همین بود که البته در همه جا شکست خوردند.

فیض افزود: این واقعیت باید بیان بشود که مردم سوریه چه می‌گویند آیا واقعاً آنها با بشار می‌جنگند یا مردم به ارتش سوریه پناه می‌برند و هدف همه اینها باید این باشد که مردم دنیا از جمله مردم ما درک کنند غربی‌ها هیچ‌گاه به نفع آنها عمل نکردند و حتی برای مردم خودشان هم کار نکردند مگر نه نباید سرباز امریکایی در افغانستان و عراق کشته شود.

وی مهمترین بحث در کاروان زائران صلح سوریه را همراهی و حضور هنرمندان عنوان کرد و تاکید کرد: ما می‌خواهیم به سوری‌ها بگویند ما آمده‌ایم ببینیم شرایط شما چگونه است و تبلیغ این امر خیلی مهم است.

فیض درباره کارهای هنری‌اش در این کاروان گفت: هنرمندانی که به سوریه می‌روند در آنجا شرایط را می‌بینند و نماینده مردم سوریه می‌شوند و نگاه خودشان را منتقل کنند و کسی که آنجا را می‌بیند عملاً در تولید آثار هنری امکان بهتری دارد.

وی افزود: هنرمندان عملا می‌توانند منتقل‌کننده واقعیت‌های سوریه به ایران و بالعکس باشند و اندیشه ما برود آنجا و ما آگاه شویم که آیا آنها دوست اسد هستند و یا نگران جانشان هستند و دیدن واقعیت مسلما متفاوت از تبلیغات است.
انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها