امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۲۳:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 74951
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 65
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، محمد حسن طالبیان امروز در صبحانه خبری که در محل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد، در خصوص مشکل سرای دلگشا ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، محمد حسن طالبیان امروز در صبحانه خبری که در محل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد، در خصوص مشکل سرای دلگشا برای اثر ثبت شده کاخ گلستان اظهار داشت: این موضوع دیگر موضوع پایتخت نیست بلکه به عنوان یک اثر ملی و جهانی مربوط به کل ایران است اگر ماجرای برج جهان نمای اصفهان برای کاخ گلستان در تهران با طبقات اضافی سرای دلگشا ایجاد شود، مملکت باید پاسخگو باشد و باید کلی پول بدهند تا با بدبختی طبقات آن را کم کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه اگر برای آثار جهانی ما چنین مشکلاتی رخ دهد قطعاً برای ثبت‌های جهانی دیگر با مشکل روبرو خواهیم شد، گفت: ایران در یونسکو لابی سیاسی ندارد بلکه پرستیژ فرهنگی دارد و آنها ما را قبول دارند و نباید این شرایط را از بین ببریم.

معاون میراث فرهنگی کشور افزود: در حال حاضر سرای دلگشا در سطحی قرار دارد که اشکالی ندارد اما اگر یک طبقه هم ایجاد کند خطرناک است.

طالبیان با بیان اینکه تمام تلاشش را برای جلوگیری از ایجاد خطر برای ثبت جهانی کاخ گلستان انجام داده است، گفت: تلاشمان این است که در ادامه ثبت جهانی کاخ گلستان، میدان مشق را هم به آن وصل کنیم و آن منطقه تبدیل به مرکز جهانی پایتخت شود.

وی در زمینه خسارات مرکز اسناد میراث فرهنگی در نتیجه جابجایی معاونت‌ها به شهرستان‌ها اظهار داشت: در زمینه اتفاقاتی که برای اسناد، افتاد متأسفم اما در خصوص اینکه چقدر خسارت وارد شده، اطلاعاتی ندارم امیدوارم هفته آینده این مرکز افتتاح شود.

معاون میراث فرهنگی کشور از ارسال پرونده ثبت جهانی دانش سنتی ساخت بادگیرها خبر داد و گفت: کارگروه میراث ناملموس اواخر سال گذشته بر اساس مصوبه موجود تشکیل شد.

طالبیان با بیان اینکه محوطه‌های آثار تاریخی در تعطیلات نوروز روزهای پاکی را پشت سر گذاشتند، افزود: آسیب‌هایی که امسال به آثار تاریخی وارد شد نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرده بود و آگاهی مردم هم در بحث فرهنگ حفاظت از آثار تاریخی افزایش قابل توجهی داشت.

وی درباره رای دادگاه فدرال شیکاگو در رابطه با الواح هخامنشی ایران نیز گفت: رای این دادگاه مبنی بر اینکه الواح هخامنشی متعلق به ایران است رای منطقی و درستی بود، ما در تلاش هستیم پس از طی آخرین مراحل قانونی و روال طبیعی این الواح ارزشمند را به کشور بازگردانیم.

معاون میراث فرهنگی کشور همچنین رسیدگی به مشکلات بحث میراث ناملموس را یکی دیگر از برنامه‌های سال گذشته این معاونت دانست و اظهار داشت: کنوانسیون میراث ناملموس طرح جوانی است که مشکلاتی برای برخی کشورها به وجود آورده و از نیت اصلی خود که ایجاد صلح و دوستی بین کشورها بوده فاصله گرفته است.

طالبیان افزود: مدتها بود که در این معاونت تهیه لیست میراث ناملموس در خطر مصادره در دستور کار است، همچنین ما با شرکت در مجمع عمومی میراث ناملموس در پاریس از نیت و هدف اصلی ثبت مواریث ناملموس که ایجاد صلح و دوستی میان کشورها بوده است دفاع خواهیم کرد.

وی از تهیه و ارسال پرونده فناوری ساخت و دانش سنتی بادگیرها در اواخر سال گذشته خبر داد و افزود: این پرونده در روزهای پایانی سال گذشته ظرف مدت 10 روز با تلاش متخصصان و همکاری فعال دفتر ثبت آثار تهیه و برای ثبت در میراث ناملموس جهانی در سال 2015 به یونسکو ارسال شد.

وی گفت: تشکیل کارگروه میراث ناملموس از دیگر برنامه‌های معاونت میراث فرهنگی بود که اواخر سال گذشته به انجام رسید.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ادامه داد: این کارگروه براساس مصوبه ای که وجود داشت پس از هماهنگی های لازم با وزارت امور خارجه، سازمان صداو سیما، وزارت اطلاعات و چند دستگاه دیگر تشکیل و تا کنون 4 جلسه آن برگزار شده است.

طالبیان از ایجاد دادگاه‌های ویژه رسیدگی به مسائل مرتبط با میراث فرهنگی خبر داد و گفت: ایجاد این دادگاه‌های ویژه در سال جاری با جدیت بیشتر دنبال می‌شود.

وی از ابلاغ حریم شهر تاریخی نیشابور خبر داد و گفت: این حریم 14 هزار هکتار است.

محمدرضا کارگر مدیر کل موزه‌های سازمان میراث فرهنگی نیز در خصوص خروج اشیای عتیقه و تاریخی از کشور آماری که توسط ستاد قاچاق اعلام می‌شود، تصریح کرد: مشخص نیست این آمارها از کجاست البته کشورهایی که دارای تمدن هستند مثل مصر، یونان، ایتالیا و... همین معضل را دارند. عموم این آثاری که وجود دارند خارج از شهرها هستند و حفاظت فیزیکی از تمام آنها دشوار است گمرک هم نمی تواند تمام کیف‌های مسافران را بگردد بنابراین اتفاقاتی در این زمینه رخ می‌دهد.

وی ایجاد مرکز فروش قانونی آثار تاریخی مجاز را به عنوان یک راه‌حل در این باره عنوان کرد و گفت: با راه‌اندازی این مرکز اطلاعات اشیای قابل خرید و فروش ثبت خواهد شد.

انتهای پیام/

 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها