امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۲۲:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 74986
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 42
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام آباد، «سکندر عباس زیدی» کارشناس مسائل سیاسی پاکستان در گفت‌وگو با رسانه‌های ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام آباد، «سکندر عباس زیدی» کارشناس مسائل سیاسی پاکستان در گفت‌وگو با رسانه‌های این کشور اظهار داشت که در شرایط کنونی کشورهای ایران و پاکستان در حال نزدیک شدن به یکدیگرند، همچنین مقامات 2 کشور بدنبال بهبود وضعیت مسیرهای ارتباطی بویژه راه آهن هستند.

بنابراین افزایش حجم مبادلات تجاری و ارتباط بیشتر خبرنگاران و کارشناسان ایرانی و پاکستانی راه موثری برای گسترش روابط اقتصادی بین 2 کشور است.

وی افزود که مقامات ایرانی خواهان برگزاری سیمنارهای علمی در پاکستان هستند. همچنین برای برپایی نمایشگاه‌های کتاب و محصولات ایرانی در این کشور ابراز تمایل کرده‌اند.

به گفته زیدی، در حال حاضر ایران و پاکستان از نظر نظامی و سیاسی نیز در حال نزدیک شدن به یکدیگر هستند و برگزاری مانور دریایی در آب‌های «تنگه هرمز» و خلیج فارس بلافاصله پس از آزادی گروگان‌های ایرانی، نشانی بر این مدعا است.

زیدی تأکید کرد: اکنون که آمریکا بدنبال ایجاد تغییرات عمیق بین مسلمانان است؛ ایران و پاکستان بایستی از توطئه‌های غرب جلوگیری کنند.

با این حال کارشناسان اقتصادی پاکستان نیز با اشاره به مشکلات حمل و نقل زمینی و ترانزیتی بین تهران و اسلام‌آباد می‌گویند که نبود سیستم ترانزیتی در مرز 2 کشور ایران و پاکستان در کاهش حجم مبادلات تجاری تاثیرگذار بوده است.

همچنین فعالان اقتصادی پاکستانی نیز برای جابجایی کالاهای صادراتی خود تا مرز این کشور مشکلی ندارند اما عدم وجود شبکه منسجم حمل و نقل، ادامه روند صادرات کالاها و محصولات را با معضل مواجه می‌سازد.

از سوی دیگر پاکستان از نظر تامین کامیون‌های یخچال‌دار برای صادرات میوه و فرآورده‌های لبنی نیز با کمبود روبرو است.

در عین حال این کارشناسان مسائل اقتصادی پاکستان، این کشور را جزو بزرگترین صادرکنندگان میوه و گوشت قرمز در دنیا می‌دانند و می‌گویند که در بازار ایران این دو محصول میوه و گوشت قرمز کشور پاکستان کمتر مشاهده می‌شود.

آن‌ها قوانین سختگیرانه ایران در واردات مواد غذایی و محصولات کشاورزی را علت اصلی این موضوع می‌دانند.

این در حالی است که کارشناسان اقتصادی ایران نیز بر این باورند که تجار پاکستانی با کسب اطلاع از قوانین بهداشت غذا و استاندارد مواد غذایی در ایران بایستی محصولات خود را بر پایه این قوانین تولید به بازار ایران عرضه کنند.

انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها