امروز : سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 16
۱۲:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 74997
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 28
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، یک نماینده فرانسوی پارلمان اروپا با مقامات وزارت خارجه تاجیکستان مسائل ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، یک نماینده فرانسوی پارلمان اروپا با مقامات وزارت خارجه تاجیکستان مسائل توسعه روابط دوجانبه و همچنین تأثیر وضعیت افغانستان در امنیت منطقه‌ را مورد بحث قرار داد.

بنابر بیانیه دفتر مطبوعاتی وزارت خارجه تاجیکستان، «آنری ویبر» نماینده فرانسه در پارلمان اروپا ضمن دیدار با «نظام‌الدین زاهداف» معاون وزیر امور خارجه طیف وسیعی از مسائل مورد توجه طرفین، روابط دوجانبه، همکاری بین مجالس، مسائل منطقه‌ای‌ را بررسی کردند.

به گفته این منبع در این مذاکرات که «دیدیا لروا» سفیر فرانسه در تاجیکستان نیز حضور داشت، همچنین در مورد روابط تاجیکستان با اتحادیه اروپا و وضعیت افغانستان نیز تبادل نظر شد.

در این بیانیه تصریح شده که مسائل سیاسی، اقتصادی، سرمایه‌گذاری، موضوعات مربوط به همکاری‌های علمی- فنی، امنیت منطقه و روابط بین‌پارلمانی فرانسه و تاجیکستان نیز از دیگر محورهای این مذاکرات بود.

تاجیکستان و فرانسه در بهار سال 1992 روابط دیپلماتیک آغاز کرده و در نوامبر سال 2001 فرانسه در دوشنبه سفارت‌خانه خود را افتتاح کرد.

به گفته منابع رسمی، همکاری در رشته صنایع، کشاورزی حمل‌ونقل از بخش‌هایی‌ است که نهادهای فرانسه و تاجیکستان تاکنون طرح‌هایی‌ را مورد اجرا قرار داده‌اند.

بخش نظامی نیز از دیگر طرح‌های همکاری میان دوشنبه و پاریس بود که از زمان ورود نیروهای ائتلاف بین‌المللی ضدتروریسم به افغانستان در سال 2001 آغاز شده‌ است.

فرانسه در اوایل سال 2002 در محدوده فرودگاه «دوشنبه» پایگاه نظامی خود را به منظور پشتیبانی از حضور نظامیانش در خاک افغانستان ایجاد کرد.

فرانسه در این فرودگاه با استقرار حدود 200 نفر پرسنل نیروهای نظامی هوایی خود توسط هواپیماهای باری عملیات حمل‌ونقلی‌ به افغتانستان و بلاعکس انجام می‌داد.

به گفته منابع آگاه، این پایگاه از اول سال 2014 در حالت تخلیه شدن بوده و اکنون تنها یک گروه کوچک متخصصان و خدمه هواپیماه‌های حمل و نقلی باقی مانده‌ است.

فرانسه براساس توافق دوجانبه برای استفاده از فرودگاه دوشنبه به عنوان یک پایگاه موقت ترانزیت با هزینه بیش از 30 میلیون یورو ترمینال جدید بین‌المللی این فرودگاه را احداث و تجهیز کرد.

بازدید این عضو فرانسوی پارلمان اروپا از تاجیکستان درحالی است که سال گذشته نیز هیئتی از مجلس فرانسه به رهبری «آندری دیوله» عضو سنای فرانسه و رئیس گروه دوستی فرانسه- تاجیکستان به این کشور سفر کرده بود.

کارشناسان می‌گویند: به احتمال قوی مسائل وابسته به چشم‌انداز و گزینه‌های آینده وضعیت افغانستان پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، خروج نیروهای نظامی بین‌الملی از این کشور، زمینه‌های روابط دو و چند جانبه با استفاده از امکان و شرایط مرز تاجیکستان و افغانستان از محورهای اصلی مذاکرات در دوشنبه بوده‌ است.

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار