امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۵:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 74999
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 70
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏آباد، «سرژ سارکیسیان» رئیس جمهوری ارمنستان که به همراه چند تن از وزرای کلیدی ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏آباد، «سرژ سارکیسیان» رئیس جمهوری ارمنستان که به همراه چند تن از وزرای کلیدی دولتش، به منظور انجام سفر رسمی 2 روزه به عشق‌آباد پایتخت کشور ترکمنستان سفر کرده است، در یک کنفرانس خبری مشترک که با حضور «قربانقلی بردی‏محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان، نتایج مذاکرات خصوصی و همچنین مذاکرات هیأت همراه خود را مثبت و سازنده توصیف کرد.

طبق این گزارش، رئیس جمهور ترکمنستان نیز در این کنفرانس مطبوعاتی که ساعتی پیش در کاخ ریاست جمهوری ترکمنستان پایان یافت، با تأکید بر سطح بالای روابط سیاسی، اقتصادی،فرهنگی میان عشق‏‌آباد و «ایروان»، افزود: دو کشور همواره، چه در سطح دوجانبه و چه در سطوح بین‌المللی به‌ویژه سازمان ملل، از یکدیگر حمایت می‏‌کنند.

بردی‏‌محمداف افزود: ترکمنستان و ارمنستان با توجه به اشتراکات فراوان تاریخی و فرهنگی، هم‏‌اکنون از ظرفیت‏‌های بالایی برای توسعه و گسترش تعاملات اقتصادی، تجاری، فرهنگی، علمی، آموزشی و فناوری‌های نوین برخوردار هستند.

وی افزود: عشق‌آباد و ایروان، هم‌چنین از موقعیت مناسب جغرافیایی نیز برای تعاملات اقتصادی، تجاری، حمل و نقل، ترانزیت و انرژی برخوردار هستند.

رئیس جمهور ارمنستان نیز طی سخنان خود در این کنفرانس مطبوعاتی، نتایج گفت‌وگو با رئیس جمهوری ترکمنستان را بسیار خوب و سازنده توصیف کرد.

سارکیسیان تأکید کرد: با وجود اینکه ظرفیت‌ها و امکانات زیادی برای گسترش تعاملات اقتصادی و تجاری میان ارمنستان و ترکمنستان در 2 کشور وجود دارد، حجم مبادلات بازرگانی میان 2 کشور در سال گذشته کاهش یافته‏ است که ما امیدواریم با توجه به عزم جدی دولت و سران 2 کشور دوست و برادر، این سفر نقش مهمی را در گسترش مناسبات دوجانبه ایفا نماید.

وی با اشاره به اینکه تا به حال بیش از 60 سند دوجانبه میان ارمنستان و ترکمنستان امضا شده‌‏است، افزود: در جریان مذاکرات امروز با همتای ترکمنی خود، طیف وسیعی از روند مسائل فعلی تا دورنمای مناسبات میان عشق‌‏آباد و ایروان را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادیم.

این گزارش همچنین حاکی از آن است که رؤسای جمهوری ترکمنستان و ارمنستان بعد از این کنفرانس مطبوعاتی، در مراسم امضای اسناد همکاری شرکت کردند و به همراه مقامات عالی‌رتبه دو کشور، 5 سند همکاری در زمنیه همکاری‏‌های اقتصادی، تجاری، هواپیمایی، ورزشی، شهرداری، فرهنگی و سیاسی را امضا نمودند.

گفتنی است که سفر رئیس جمهوری ارمنستان به ترکمنستان همچنان ادامه دارد. حضور سارکیسیان در همایش مشترک اقتصادی و تجاری ترکمن –ارمنی و همچنین نثار گل به یادبود برج استقلال و بیطرفی ترکمنستان از دیگر برنامه‏‌های امروز وی در عشق‏‌آباد اعلام شده‏‌است.

به خبرگزاری خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏‌آباد از کاخ ریاست جمهوری ترکمنستان، قرار است رئیس جمهوری ارمنستان به همراه همتای ترکمنستانی خود، صبح فردا (چهارشنبه) به منطقه ملی گردشگری «آوازه» واقع در ساحل ترکمنی دریای خزر سفر کرده و در مراسم روزهای فرهنگی ارمنستان در ترکمنستان و نیز نمایشگاه غذاهای سنتی ترکمن و سایر برنامه‌های فرهنگی و هنری نیز شرکت نماید.

انتهای پیام/

 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها