امروز : چهارشنبه ۵ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 26
۰۰:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 75017
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 75
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیروت، اکنون برای همه آشکار است که رسیدگی به وضعیت امنیتی منطقه بقاع لبنان و مناطق ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیروت، اکنون برای همه آشکار است که رسیدگی به وضعیت امنیتی منطقه بقاع لبنان و مناطق شمالی این کشور، به ویژه پس از آزاد سازی شهرک «یبرود» در منطقه القلمون به دست ارتش سوریه امری الزامی و ضروری است.

بازتاب‌های این پیروزی در مرزهای شرقی لبنان خود را به شکل تشدید اوضاع امنیتی در این مناطق نمایان ساخت که دست‌کم 4 نتیجه را به دنبال خود داشت:

اول: شلیک موشک‌های بیشتر به اراضی سوریه از سوی برخی از شهرک‌ها و مناطق مرزی لبنان

دوم: انفجار خودرو بمبگذاری شده در شده منطقه بعلبک و به دنبال آن شناسایی و کشف چندین دستگاه خودرو بمبگذاری شده که وارد لبنان شده بودند.

سوم: روی آوردن بسیاری از تروریست‌های فراری از منطقه یبرود در سوریه به منطقه عرسال در لبنان. به این ترتیب به نظر برخی از کارشناسان منطقه عرسال در منگنه مناطق شیعی نشین لبنان و مناطق تحت تصرف ارتش سوریه در سوریه قرار گرفت و این جدای از نیروهای ارتش است که در سراسر منطقه پراکنده شده‌اند.

چهارم: انفجار اوضاع امنیتی در شهر طرابلس در شمال لبنان میان مناطق سلفی نشین و شیعه نشین که به نظر واکنش سلفی‌های لبنان به سقوط یبرود و تصرف آن از سوی نیروهای ارتش سوریه بود.

این اوضاع آشفته امنیتی دولت جدید لبنان را وادار می‌کند تا گام‌های سریعی برای رسیدگی به وضعیت این مناطق بردارد. اما به نظر می‌رسد، دولت جدید در تامین امنیت این مناطق با مشکلاتی مواجه است از جمله آنکه توان تامین پوشش سیاسی برای هر عملیات نظامی خود را چه در عرسال و چه در طرابلس ندارد و این جدای از نیروهای نظامی و امنیتی مورد نیاز برای این عملیات و تعیین زمان مناسب برای اجراست.

این در حالی است که در این مدت شاهد بودیم، شخصیت‌های مختلف طوایف شیعی و سنی و مسیحی این مناطق با انتشار بیانیه‌هایی خواستار دخالت دولت در امور امنیتی این مناطق و رسیدگی به وضعیت آن شده بودند. این درخواست‌ها به معنای دادن پوشش ملی به دولت برای کنترل اوضاع امنیتی و ایستادن در کنار دولت در اقداماتش در این منطقه است.

موضوعی که در اینجا از سوی کارشناسان مطرح می‌شود، این است که چه طرفی به این اوضاع رسیدگی خواهد کرد؟ دولت لبنان تاکنون همواره آمادگی ارتش و نیروهای امنیتی را برای انجام هرگونه عملیاتی در داخل کشور اعلام کرده است، این درحالی است که شرایط حساس حاکم بر عرسال و طرابلس تاکید می‌کند که دولت به تنهایی باید به اوضاع امنیتی در این دو منطقه رسیدگی کند، آن هم به 2 دلیل:

اول آنکه مانع دخالت حزب الله در منازعات و درگیری‌های داخلی شود، به ویژه پس از آنکه برخی از گروه‌ها و نیروهای سیاسی در داخل لبنان حزب الله را به مشارکت در برخی عملیات‌های ارتش متهم و در پی آن اتهامات دیگری را به این حزب وارد می‌کنند.

دوم آنکه ممانعت از دخالت سوریه به بهانه پیگرد و تعقیب تروریست‌ها.

با این حال برخی از کارشناسان از این بیم دارند که برخی از محاسبات سیاسی و برخی حساسیت‌ها مانع رسیدگی به این اوضاع شود. به ویژه آنکه لبنان در آستانه مرحله حساسی همچون برگزاری انتخابات ریاست جمهوری است.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها