امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۴:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 75032
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 72
سیدفرهنگ حسینی، مسئول تحقیقات مستند «دلال کش» اثر تازه سفیرفیلم در گفت و گو با خبرنگار سینمایی فارس با اعلام خبر اتمام مرحله تحقیقات این مستند، گفت: ...

سیدفرهنگ حسینی، مسئول تحقیقات مستند «دلال کش» اثر تازه سفیرفیلم در گفت و گو با خبرنگار سینمایی فارس با اعلام خبر اتمام مرحله تحقیقات این مستند، گفت: موضوع کلی مستند در حقیقت داستان یک دلالی است که ده‌ها سال در صنعت سیمان وجود داشته و از 3-4 سال پیش این مسئله حل شده است.

وی افزود: طی این مدت روش‌های مختلفی برای حل موضوع انجام شده، همانند قیمت‌گذاری، سهمیه‌بندی و...، اما آن چیزی که باعث شده مشکل دلالی و اختلاف شدید قیمت درب کارخانه و بازار حل شود، پروژه‌هایی بود که از یک دهه پیش شروع شده بودند و طی 4-5 سال اخیر به پایان رسیدند.

این محقق راه حل اصلی را تولید عنوان کرد و بیان داشت: در حقیقت مهمترین عامل دلالی، کمبود بوده که سبب سفته‌بازی، احتکار، انبار و... می‌شد و لذا راه‌حل حقیقی بر طبق اصول اقتصادی تولید بود که به عنوان اصل بدیهی عرضه و تقاضا در اقتصاد کلان و خرد است.

حسینی هدف اصلی «دلال کش» را بررسی یک نمونه موفق از تجربه خصوصی‌سازی عنوان کرد و افزود: تجربه اصلی مورد اشاره در صنعت سیمان بوده است. اما مقایسه‌ای نیز به صورت تطبیقی با صنعت فولاد و صنعت خودرو انجام شده که این مشکلات در آنها نیز وجود داشته است، اما باید دید چرا در یک صنعت حل شده و در یک صنعت حل نشده است. البته در مرحلۀ تحقیقات، صنعت برق و صنعت پتروشیمی نیز مورد بررسی قرار گرفتند.

وی موضوع اصلی مستند را در ارتباط مستقیم با اقتصاد مقاومتی دانست و افزود:«چون در اینجا رویکرد اصلی، رویکرد تولید است و از طرفی در اقتصاد مقاومتی نیز، رویکرد اول تولید و رویکرد دوم بحث صادرمحوربودن است. لذا می‌توان گفت مستند به مسئله اقتصاد مقاومتی اشاره دارد. در حقیقت ایران در صنعت سیمان یک واردکننده بوده است و حالا به یک کشوری تبدیل شده است که تقریباً یک سوم تولیدات در حال صادر شدن است.

حسینی ادامه داد: همانطور که در بند یک اقتصاد مقاومتی است، این تولید احتیاج به تأمین مالی دارد. متاسفانه در بعضی صنایع وقتی ما می‌خواهیم تأمین مالی کنیم، باید از خارج تأمین مالی کنیم. اما در صنعت سیمان تأمین مالی که انجام شده درون‌زا بوده است. یعنی یا منابع ریالی داخلی بوده یا منابع صندوق ذخیره ارزی و یا آورده نقدی سهامدار که در اینجا تقریباً سهم هر سه، برابر بوده است. به نحوی می‌شود گفت ترکیب بهینه از تأمین مالی رخ داده است که این اتفاق در باقی صنایع رخ نداده است.

دانشجوی دکتری مدیریت مالی دانشگاه تهران، درباره استفاده از کارشناسان و مسئولین این حوزه در مرحله تحقیقات مستند گفت: بنده در این باره با دو سه نفر از اعضای هیأت‌های مدیره شرکت‌های سیمانی گفتگو کردم.

این کارشناس بازار سرمایه، درباره معضل اصلی این حوزه بیان داشت: اشکالی که وجود دارد این است که ما در مقابل مسائل به جای آنکه اگر کالایی گران یا کم است، تولید را افزایش دهیم، مشکل را در قسمت عرضه می‌بینیم و فرآیند را می‌بریم به این سمت که تقاضا را محدود کنیم یا مانعش شویم و از نتایج طبیعی این سیاست، ایجاد بازار سیاه در اقتصاد است. درصورتی که تنها راهکار این موضوع، تولید است تا بتوانیم همچون در صنعت سیمان از مسئله کمبود به یک مازاد تولید برسیم. در بخش‌های دیگر اقتصاد نیز بهتر است هرجا کمبود داریم - چون تقاضا بالاست یا عرضه کم است- به جای پاک کردن صورت مسئله، به تقویت بخش تولید بیاندیشیم که هم روی اشتغال مؤثر است و هم روی رشد درآمد سرانه و اقتصاد.
 
مسئول تحقیقات مستند «دلال کش»، موضوع صنعت و اقتصاد را از سوژه‌های مغفول آثار مستند دانست و بیان کرد: «این حوزه بسیار جای کار دارد. ما در آینده در نظر داریم باقی صنایع را نیز به صورت جامع‌تر بررسی کنیم. هدف این است در این فرآیند در هر کدام از صنایع به جمع‌بندی کاملی برسیم. ساختار آن صنعت، مشکلات و راهکارهایش را استخراج کنیم و در مجموع بتوان مسئله تولید، دلالی و اختلاف بین قیمت تولید و قیمت مصرف‌کننده بررسی شود.

به گزارش فارس، «دلال کش» اثر جدید «مجتبی خلفی‌زاده» است که به تازگی مرحله تولید آن در سفیرفیلم آغاز شده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها