امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 16
۱۶:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 75036
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 108
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مرتضی طلایی نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران درباره برگزاری این دوره از نمایشگاه کتاب تهران ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مرتضی طلایی نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران درباره برگزاری این دوره از نمایشگاه کتاب تهران گفت: برگزاری این نمایشگاه را به عنوان یک تکلیف بر خود و مجموعه واجب می‌دانیم زیرا فرهنگ حوزه مقدسی است و سرمایه‌گذاری و توجه به حوزه فرهنگ به عنوان زیربنای توسعه همه جانبه کشور ضروری است.

وی افزود: اعضاء شورای اسلامی شهر تهران، کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا، مجموعه مدیریت شهری، شهردار تهران و معاونین شهرداری در دوره‌های گذشته با تمام توان در هر چه با شکوه‌تر برگزار شدن این رویداد ملی، بین‌المللی و فرهنگی تلاش کرده‌‌اند و در اینن دوره نیز از هیچ کمکی دریغ نخواهند کرد.

طلایی با اشاره به اقدامات شهرداری  شورای اسلامی شهر تهران در ایام نمایشگاه گفت: در سال‌های گذشته این مجموعه یک سری اقدامات خدماتی مانند حمل و نقل، ایمنی، آتش‌نشانی، بازسازی و ساماندهی مشاغل شهری انجام می‌داد و از دستگاه‌های دیگری مانند اورژانس، هلال احمر، نیروی انتظامی، راهنمایی و رانندگی نیز کمک می‌گرفتیم. امسال نیز قصد داریم این اقدامات را با کیفیت بهتر انجام دهیم.

وی افزود:‌ تلاش داریم نقش هم‌افزایی، هماهنگی و همکاری بین بخش‌های مختلف برای هر چه بهتر برگزار شدن نمایشگاه را افزایش دهیم. همچنین از تمام ظرفیت‌های مدیریت شهری در همه حوزه‌ها برای این منظور کمک می‌گیریم. 

عضو شورای شهر تهران با تاکید بر رویکرد فرهنگی شهرداری تهران در این دوره گفت: به فضل الهی در سال 1393 تلاش می‌کنیم نمایشگاه در مقایسه با سال‌های گذشته از نظر کیفی و کمی بهتر برگزار شود. امیدورایم آنچه در تراز فرهنگی ملی، دینی و انقلابی است را کماکان ادامه دهیم و نمایشگاهی را که در تراز انقلاب و نظام است برگزار کنیم.

* بازدید معاون شهردار منطقه 7 از محل برگزاری نمایشگاه کتاب

جلسه مشترک مسئولان شهرداری منطقه 7 تهران و مدیران کمیته‌های مختلف نمایشگاه کتاب تهران روز گذشته (18 فروردین ماه) در ستاد اجرایی نمایشگاه برگزار شد.

در این نشست مدیران نمایشگاه خواسته‌ها و انتظارات خود را از مسئولان شهرداری منطقه 7 تهران برای برگزاری هر چه بهتر بیست و هفتمین نمایشگاه کتاب اعلام کردند.

زیبا سازی محیطی، خدمات شهری، ترافیک و حمل و نقل عمومی، فضای سبز و مباحث فنی و عمرانی از موضوعاتی بود که در این نشست مشترک مطرح شد و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

همچنین در راستای تکریم شهروندان منطقه 7 مقرر شد روابط عمومی شهرداری این منطقه به نحو مطلوب از شهروندان این منطقه قدردانی انجام دهد.

پس از برگزاری این جلسه، مهران احمدی معاون شهردار منطقه 7 تهران به همراه مدیران کمیته‌های نمایشگاه از محل برگزاری نمایشگاه کتاب تهران بازدید کردند.

حسین صفری مدیر کمیته اجرایی، نیکنام حسین پور مدیر کمیته رفاهی، وحید کریمی معاون کمیته رفاهی، مهران احمدی معاون شهردار منطقه 7 تهران، شهرام شفیعی مسئول فنی و عمرانی و محمد سمیعی مسئول ترافیک منطقه در این بازدید شرکت داشتند.

* ناصر فیض: وجود کتاب‌های بی هویت انتخاب مخاطب را مشکل می‌کند

«ناصر فیض» مدیر دفتر طنز حوزه هنری با بیان این که جلب توجه مردم به اهمیت کتاب و کتاب‌خوانی با هر شیوه‌ای خوب است،‌ گفت: کتاب نیز یک کالاست و هم‌چون کالاهای دیگر نیاز به تبلیغ و اطلاع‌‎رسانی دارد تا بازار خود را پیدا کند و همین مساله است که اتفاقات مثبت را در عرصه نشر رقم می‌زند.

فیض هم‌چنین با انتقاد از عرضه گسترده کتاب‌های بی‌هویت در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، ابراز کرد: متاسفانه هر سال حجم بالایی از کتاب‌های بی‌بته،‌ بدون هویت و پشتوانه علمی و تخصصی در نمایشگاه عرضه می‌شود و مخاطب را در یافتن آثار خوب و مناسب در میان این بازار آشفته،‌ دچار مشکل و تردید می‌کند.

وی ادامه داد: مگر در نمایشگاه کتاب چقدر نیاز به عرضه آثار فال و کف‌بینی و ... است که مسئولان جلوی ورود گسترده این طیف از اثار را نمی‌گیرند؟ به اعتقاد من مسئولان باید با جلوگیری از ورود آثار موازی و تکراری، به انتخاب کتاب خوب از سوی مخاطب کمک کنند و کمی از آشفتگی ذهنی او در نمایشگاه کتاب بکاهند.

مدیر دفتر طنز حوزه هنری در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر این که تنوع کتاب در بازار نشر و هم‌چنین نمایشگاه کتاب نکته مثبتی است، گفت: اما این تنوع وقتی بدون کارشناسی باشد، سبب دیده نشدن آثار خوب می‌شود.

وی همچنین افزود: با وجود تاثیرگذاری برگزاری نمایشگاه کتاب بر فضای فرهنگی کشور، باید در هر دوره با شناسایی ضعف‌ها و قوت‌ها به جای کشمکش بر سر مسائل حاشیه‌ای برای ارتقای کیفیت این رویداد تلاش کرد.

به گفته این طنزپرداز، نمایشگاه کتاب در اغلب نقاط دنیا یک فضای مفرح و شادی‌بخش است که ضمن دسترسی آسان به کتاب و مولف، سبب رویدادهای فرهنگی می شود درحالی که در ایران اثر بخشی فرهنگی نمایشگاه در چند دوره اخیر کاهش یافته است.

وی در پایان با اشاره به وعده‌های مثبت دولت «تدبیر و امید» در ماه‌های گذشته،‌ افزود: در ماه‌های اخیر صحبت از گشایش فضای فرهنگی و تسهیل ممیزی می‌شود که فکر می‌کنم در صورت عملی شدن به ارتقای کمی و کیفی نمایشگاه کتاب کمک بسیاری کند.

ناصر فیض با «نثرهای ناصری» در بیست‌وهفتمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران حضور دارد.

* مهدی فقیه: آشنایی کودکان با کتاب سبب رشد شخصیت آنها می‌شود

بازیگر پیشکسوت کشورمان معتقد است، بزرگترین دستاورد انقلاب اسلامی ایران فرهنگ بود که در تاریخ ثبت شده است و این همان فرهنگ برگرفته از کتاب و کتابخوانی است.

مهدی فقیه بازیگر سینما و تئاتر یکی از مولفه های مهم در حوزه کتاب و کتابخوانی را لزوم افزایش کتابخانه ها برشمرد به ستاد اطلاع‌رسانی بیست‌وهفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: با افزایش کتابخانه ها در مناطق مختلف کشور، می توان فرهنگ کتابخوانی را که برگرفته از قرآن است به جهان صادر کرد.

وی همچنین به اهمیت جایگاه کتاب در دوران  کودکی اشاره کرد و گفت: جا دارد مسئولان نگاه ویژه ای به بخش کودک نمایشگاه  کتاب داشته باشند و با پرورش خلاقیت های کودکان آنها را با کتاب بیشتر آشنا کنند. به نظر من آشنایی کودکان با کتاب باعث رشد شخصیت آن ها در آینده می شود.

این بازیگر برنده تندیس سیمرغ به توجه بر نامگذاری سال جاری از سوی مقام معظم رهبری تاکید کرد و گفت: توجه به مقوله فرهنگ نسبت به تمام حوزه های سیاسی و اقتصادی اولویت دارد بنابراین نیاز اساسی امروز و فردای کشور توجه به مقوله کتاب و کتابخوانی است.

فقیه ادامه داد: بزرگانی چون سعدی ، فردوسی ، عطار و حافظ که جزئی از فرهنگ غنی کشورمان به حساب می آیند همگی  مولف کتاب های غنی در زمینه فرهنگ، فلسفه، ادبیات و تاریخ بوده اند و امروز می بینیم که  مردم با شعرها و کتاب های آنان زندگی می کنند.

وی افزود: کتاب های غنی بزرگان فرهنگ و اندیشمندان ایرانی در معتبر ترین دانشگاه های اروپا تدریس می شود و این نشان از وجود فرهنگ غنی ادبیات ایران است که در جهان می درخشد. بنابراین تمام توجه  مسئولان فرهنگی کشور باید به فرهنگ کتاب و کتابخوانی جلب شود تا بتوانیم اندیشمندان و فرهیختگان فرهنگی بیشتری تربیت کنیم و به عنوان الگو به نسل های آینده معرفی کنیم.

بیست‌وهفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در روزهای 10 تا 20 اردیبهشت 1393 در مصلی بزرگ امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها