امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۱۴:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 75044
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 47
ایرج اسکندری هنرمند نقاش در گفت‌وگو با خبرنگار هنرهای تجسمی فارس درباره تداوم هنر انقلاب اسلامی در عرصه هنرهای تجسمی گفت: بروز انقلاب در حوزه مسائل ...

ایرج اسکندری هنرمند نقاش در گفت‌وگو با خبرنگار هنرهای تجسمی فارس درباره تداوم هنر انقلاب اسلامی در عرصه هنرهای تجسمی گفت: بروز انقلاب در حوزه مسائل اجتماعی در مقطع زمانی خاصی رخ می دهد و همچون تلاطم یک دریاست که بعد از مدتی به آرامش و سکون می رسد. تحولات اجتماعی ایران هم که با پیروزی انقلاب اسلامی همراه بود در همان مقطع زمانی خاص به اوج خود رسید و در ادامه به آرامش رسید و این تحولات صورت دیگری به خود می گیرد که زمینه را برای تکامل اجتماعی فراهم می‌کند.

بنابراین همان طور که انقلاب اسلامی دوره اولیه خود را طی کرده و اکنون در مرحله دیگری است، هنرمندان هم همین مسیر را طی کرده‌اند.

وی افزود: دهه اول که با جنگ تحمیلی همراه بود، حرکات و تلاش‌هایی برای تثبیت نظام اجتماعی حاکم در ایران صورت گرفت و بعد از آن تحولات فرهنگی و هنری مبتنی بر اندیشه‌های انقلابی و دینی مسیر منطقی خود را تا به امروز طی کردند.

این هنرمند نقاش که آثار بسیاری را با موضوع انقلاب اسلامی در دوران انقلاب و دفاع مقدس خلق کرده است، در ادامه تأکید کرد: نمی‌توان بر هنرمندان خرده گرفت که چرا شکل آثارشان تغییر کرده است، همان طور که آثار خود من هم در ابتدای دوران انقلاب و دفاع مقدس با زمینه‌های اجتماعی و سیاسی همراه بود که تا دهه ۷۰ ادامه یافت و بعد از آن آثارم شکل دیگری به خود گرفت و تفکرات انقلابی در بطن آثارم نهفته شد و در ظاهر آن چیزی عیان نیست.

اسکندری بر این اعتقاد است که مفاهیم انقلاب اسلامی در تمام نحله‌ها از جمله هنر تداوم یافته است.

وی با تأکید بر این نکته که تفکر دینی از انقلاب اسلامی قابل تفکیک نیست گفت: هنر انقلاب اسلامی بعد از دهه ۷۰ به شکل دیگری ادامه یافته است که برخاسته از تفکر دینی و انقلاب اسلامی است.

وی افزود: همان طور که تفکر انقلاب اسلامی از بین نرفته است بلکه شکل آن تغییر کرده تا در این سی و پنج سال به ثبات برسیم، هنر انقلاب اسلامی هم با تغییر شکلی همراه با همان مفاهیم انقلابی واسلامی تداوم یافته است.

این هنرمند نقاش درباره تداوم هنر انقلاب اسلامی در آثار هنرمندان نسل جوان امروز هم گفت: من معتقدم که ذهنیت و تفکر انقلاب اسلامی در نسل جوان هم در حال تداوم است. همان طور که من از نزدیک در آثار نقاشی فرزندم «محمد اسکندری» مشاهده می کنم، در آثار او تکرار آثار دوره جوانی خود را نمی‌بینم بلکه تداوم همان تفکر را شاهدم به گونه‌ای که گویی تفکرات ایرج اسکندری در محمد اسکندری تداوم یافته است.

ایرج اسکندری تأکید کرد: اگر سری به گالری‌های تهران بزنید و آثار هنرمندان نقاش نسل جوان را از نزدیک مشاهده کنید، شاهد تداوم این تفکر تحول خواه و آرمان خواه خواهید بود که البته شکل آن ملموس نیست و روش خاصی مربوط به این دوره است.

وی تصریح کرد: حرکت نسل جدید را جدا از حرکت انقلابی دوران خودمان نمی بینم و به نظرم در تداوم تفکر اوایل انقلاب است و تنها شکل آن جدیدتر شده است.
انتهای پیام/
   
 
برچسب ها:
آخرین اخبار