امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۸:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 75045
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 77
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس - هاشم کرونی؛ آن چه از سوی مقام معظم رهبری در نخستین روز سال جاری در جوار حرم مطهر رضوی در باب مفهوم ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس - هاشم کرونی؛ آن چه از سوی مقام معظم رهبری در نخستین روز سال جاری در جوار حرم مطهر رضوی در باب مفهوم فرهنگ عنوان شد، نشان از ژرفای نگاه ایشان در تبیین و تحلیل مفهوم فرهنگ دارد. مفهومی فراتر از آنچه قاطبه ی مردم و حتا مدیران ما به عنوان فرهنگ در ذهن داشته و به آن می اندیشند!

ایشان در تعبیری زیبا فرهنگ را به مثابه ی "هوا" دانسته و فرمودند:" اگر این هوا تمیز باشد، آثاری دارد در بدن شما؛ اگر این هوا کثیف باشد، آثار دیگری دارد. فرهنگ یک کشور مثل هوا است؛ اگر درست باشد، آثاری دارد" گویی بی فرهنگ زندگی معنا ندارد چونان که شرط بقای آدمی بر ارض تنفس است و اگر نعمت هوا را از آدمی بگیری در لحظاتی کوتاه امکان حیات را از او سلب کرده ای و به همین مقیاس با فقدان فرهنگ امکان حیات  از جامعه سلب می شود!

از 1871 که ادوارد تایلر مفهوم نوینی از فرهنگ ارایه کرد تاکنون تعریف فوق را می توان یکی از ساده ترین و در عین حال ژرف ترین تعاریف دانست. تعریفی که مستقیما از بطن تفکر الهی برخاسته و مسوولیتی عام در حوزه ی فرهنگ ایجاد می کند.

سال هاست طیف هایی با رویکرد شبه نخبه گرایانه تلاش می کند فرهنگ را از قالب پدیده ای عام به برج عاج طیف های خاص و گروه های شبه روشنفکری از جامعه برده و آنان را صاحبان حق تصمیم گیری برای مردم و تافته ای جدابافته تلقی می کند که خوب و بد فرهنگ عموم جامعه را بهتر از خودشان درک می کنند.

محدود کردن دامنه ی فرهنگ و محصور کردن این عقاب تیز پرواز در قفس طیف خاص وضعیتی را پدید آورده که شاهد آنیم، حال آنکه در فرمایش رهبری نگاه به فرهنگ مقوله ای عام و فراتر از حلقه ها و محفل هاست و به این اعتبار باید دانست که آحاد مردم در قبال فرهنگ مسوولیت دارند.

با تدبر در سخنان رهبری می توان فرهنگ را جهت نمای جامعه خواند. فرهنگ " بینش ساز است و کمک می کند مردم جهت گیری درستی داشته باشند." از این رو توجه به این راه نما و مسیر یاب کمک می کند تا دشمن از "رخنه های فرهنگی" به جامعه ی خداباور ما نفوذ نکند!

مسوولیت عمده در  این زمینه بر عهده ی مسوولین نهاده شده اما آنان از عهده ی این مهم برنخواهند آمد الا اینکه به روش معظم له عمل کرده و فرهنگ را پدیده ای عمومی بدانند. انگاه می توانند عزم ملی را برای سد کردن رخنه ها و راه نفوذ دشمن ببندند.

به این ترتیب بر مسوولین واجب است به تمام اجزای شعار سال دقت کافی نمایند و متولیان بحث فرهنگ از مفهوم مهمی که رهبر خردمند انقلاب در شعار گنجانده اند یعنی "عزم ملی" غفلت نکنند.

از دیگر وجه اگر به موضوع بنگریم عزم ملی را باید ایجاد کرد. عزم ملی مفهومی نیست که ما بنشینیم و خود به خود شکل گیرد. هوای تمیز در شهر آلوده همت مدیریت شهر را می طلبد و مشارکت عموم جامعه در ساختار فرهنگی و سد کردن راه "رخنه های فرهنگی که بسیار خطرناک است" نیاز به عزم عمومی دارد و این عزم همت مدیران فرهنگی را می طلبد.

رجوع به فطرت پاک انسانی و لحاظ کردن ضابطه هایی که ایشان در فرمایشات شان به وضوح تبیین کردند می تواند امید را در دل قاطبه ی امت وفادار به نظام و آرمان های اسلامی زنده کند و این خود نقطه ی شروع عزم ملی است.

دیگر سخن اینکه عزم ملی زمانی شکل می گیرد که از روحیه ی جهادی گروه های مردمی و جوانانی که هریک گوشه ای از گلیم فرهنگ را به صورت خودجوش در دست گرفته اند نهایت استفاده شود، چرا که مراد این امت معتقد است فعالین جوان عرصه ی فرهنگ باید "بدانند که همین گسترش کار فرهنگی در بین جوانهای مؤمن و انقلابی، نقش بسیار زیادی را در پیشرفت این کشور و در ایستادگی ما در مقابل دشمنان این ملّت، ایفا کرده است."

امید که در کنار این چهره های جوان و عموم ملت مدیران فرهنگی نیز ضمن تقویت روحیه ی جهادی در وجود خویش راه را برای شکل گیری شور و شوق مبتنی بر آگاهی و در یک کلام "عزم ملی" فراهم آورند!

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها