امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۲۱:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 75048
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 58
حجت‌الاسلام علیرضا پیروزمند، قائم مقام و عضو هیئت علمی فرهنگستان علوم اسلامی قم در سالروز شهادت آیت‌الله محمدباقر و بنت‌الهدی صدر به خبرنگار آیین و ...

حجت‌الاسلام علیرضا پیروزمند، قائم مقام و عضو هیئت علمی فرهنگستان علوم اسلامی قم در سالروز شهادت آیت‌الله محمدباقر و بنت‌الهدی صدر به خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس گفت: شهید صدر از اندیشمندان نوع‌آور و پیش رو در عصر خود محسوب می‌شد و هنوز هم به نظر می‌آید که به اندازه کافی شناخته نشده است.

وی با اشاره به اینکه ابتکارات شهید صدر هنوز در جوامع قابل مراجعه است، اظهار داشت: او در زمینه فلسفه،  فقه و اصول و مسائل اجتماعی صاحب سبک و اندیشه بود. وی در حوزه فلسفه به دلیل مواجهه با فلسفه‌هایی به ویژه کمونیستی در زمان خودش شبیه حرکتی که شهید مطهری و دیگران کردند، انجام داد.

حجت‌الاسلام پیروزمند اظهار داشت: آیت‌الله صدر در کتاب «فلسفتنا» چنین مواجه‌ای با نظامات اقتصادی مقابل اسلام داشتند و تلاش کردند تا از حوزه اندیشه اسلامی در مواجهه با اندیشه‌های غربی که وارد جوامع شرق می‌شدند، با حساسیت و اهتمام اندیشه‌هایشان را مطرح کنند و یک کار محکمی در از بین بردن القائات مادی گرایانه این فلسفه‌ها انجام دادند.

وی با بیان اینکه نوع آوری شهید صدر محدود به حوزه فلسفه نیست بلکه وی در زمینه فقه و اصول به ویژه اصول نوع‌آوری‌هایی داشته‌اند، یادآور شد: وی توانست دسته‌بندی ابواب اصول را براساس یک منطق جدید پایه‌ریزی کند و با محوریت قرار دادن حکم در مباحث اصولی، قوائد اصول و ابواب آن را تنظیم کند و کتاب «حلقات» ایشان به عبارتی محصول تلاش اصولی ایشان در این عرصه محسوب می‌شود.

حجت‌الاسلام پیروزمند درباره مسائل علوم جدید و اقتصاد در اندیشه شهید صدر گفت: کتاب «اقتصادنا» یکی از آثاری است که ایشان با آن به اقتصاد اسلامی ورود پیدا کردند و در این جهت هم تلاششان بر این بود که براساس محور قرار دادن احکام اسلامی سعی کنند نظام اقتصادی جدید را پایه‌گذاری کنند، این مقدار متوجه شدن به خدا و اینکه اقتصاد دارای مکتب است و مکتب اقتصاد برگرفته از مباحث اسلامی باید متفاوت باشد و به همین جهت این را در مباحث اقتصادی هم دنبال کردند.

عضو فرهنگستان علوم اسلامی قم گفت: وی حتی در مباحث آزادی، ولایت فقیه و شیوه قانون‌گذاری اسلامی و ... هم فکر کردند و صاحب اثر و اندیشه هستند و در مجموع به نظر می‌آید که ایشان هم مثل هر اندیشمند دیگری اهتمام به نظریاتشان به معنای پذیرش همه حرف‌ها و نظریاتش نیست ولی در عین حال جوانب اندیشه ایشان حرف‌هایی برای گفتن دارد که با مراجعه نخبگان جامعه به آثار ایشان می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد و حداقل این است که از قطعیت ارزیابی و نقد برخی آثار ایشان می توان قدم های جدیدتری برداشت.

به گزارش فارس، آیت‌الله سیدمحمدباقر صدر فقیه و فیلسوف شیعه و از صاحبنظران در منطق و اقتصاد بود. صدام حسین در تاریخ 16 فروردین 1359 وی و خواهرش بنت‌الهدی صدر را به علت مبارزه حکومت بعثی عراق دستگیر کرد و سه روز بعد به شهادت رساند. آیت‌الله صدر گرچه در سن 46 سالگی به شهادت رسید اما شاگردان بسیاری را تربیت و کتاب‌های متعددی را تألیف کرد که همچنان جزو منابع حوزوی و تحقیقاتی به شمار می‌روند.
انتهای پیم/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها