امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۸:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 75049
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 91
محمدحسین سعلبی فرد مدیر گالری لاله در گفت‌وگو با خبرنگار هنرهای تجسمی فارس درباره برنامه نخست این گالری در سال ۹۳ توضیح داد: نخستین برنامه ما در سال ...

محمدحسین سعلبی فرد مدیر گالری لاله در گفت‌وگو با خبرنگار هنرهای تجسمی فارس درباره برنامه نخست این گالری در سال ۹۳ توضیح داد: نخستین برنامه ما در سال جدید به نمایشگاهی از آثار اولین سالانه تبادل آثار هنری چاپ دستی (کارت پستال) میان هنرمندان اختصاص یافته است که این سالانه اواخر سال گذشته طی فراخوانی به همه هنرمندان برگزار شد.

وی درباره این سالانه توضیح داد: در این فراخوان که با هدف بازخوانی ارزش‌ها و قابلیت‌های هنری چاپ دستی و فراهم کردن زمینه‌ای برای تبادل آثار هنری میان هنرمندان برگزار شد، حدود ۱۲۲ هنرمند شرکت کردند که آثارشان را در دو بخش نوروز و آزاد برای ما ارسال کردند و بعد از بررسی ۸۴ اثر در قالب تایپوگرافی، کالکوگرافی، چوب، سیلک اسکرین و ...آماده سازی شد و برای هنرمندان ارسال شد.

مدیر گالری لاله در ادامه گفت: هر هنرمند ۱۳ نسخه چاپی را برای ما ارسال کرده بود که از میان آن‌ها ۱۱ تصویر را به صورت تصادفی انتخاب کردیم و برای هنرمندان دیگری از طریق پست ارسال کردیم و به این ترتیب هنرمندان با آثارشان به یکدیگر عیدانه هدیه کردند.

وی زمان برپایی نمایشگاه آثار این سالانه را ۲۹ فروردین‌ماه سال جاری عنوان کرد و گفت: این نمایشگاه شامل ۱۰۴ اثر از ۱۰۲ هنرمند است که  تا ۹ اردیبهشت‌ماه در گالری لاله ادامه خواهد داشت.

او در ادامه با اشاره به اهداف برگزاری این سالانه گفت: بازخوانی ارزش‌ها و قابلیت های هنر چاپ دستی و فراهم کردن زمینه تبادل آثار هنری میان هنرمندان از جمله اهداف این سالانه بود که قصد داریم در دوره‌های آینده این سالانه را در زمینه دیگر هنرهای تجسمی از جمله عکاسی نیز برگزار کنیم.

سعلبی فرد همچنین تأکید کرد که سابقه تبادل آثار هنری در کشورمان را به قرن  ۱۲ هجری قمری بازمی‌گردد که در آن زمان با گونه‌ای از چاپ با عنوان «عیدی سازی» مواجه می شویم که میان هنرمندان رواج داشته است و در دنیای امروز نیز این رفتار در برخی کشورهای دنیا وجود دارد و ما هم تصمیم گرفتیم با نگاهی به پیشینه فرهنگی خودمان در عیدی سازی و با توجه به رویدادهای جهانی در این زمینه، اولین سالانه تبادل آثار هنری را در زمینه چاپ دستی برگزار کنیم.

او همچنین از امکان گسترش این سالانه در بین افراد جامعه نیز خبر داد و گفت: قصد داریم در صورتی که امکان آن فراهم شود، علاوه بر آن که به تبادل آثار هنری میان جامعه هنرمندان می‌پردازیم، این آثار هنری را به مردم جامعه نیز هدیه کنیم.
انتهای پیام/
   
 
   
 
برچسب ها:
آخرین اخبار