امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۰:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 75064
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 73
به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس، مراسم تجلیل از عوامل سریال «پایتخت3» بعدازظهر امروز سه‌شنبه 19 فروردین ماه در تالار ایوان شمس برگزار شد، ...

به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس، مراسم تجلیل از عوامل سریال «پایتخت3» بعدازظهر امروز سه‌شنبه 19 فروردین ماه در تالار ایوان شمس برگزار شد، بنابراین گزارش در این مراسم شهاب مرادی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، مهدی فرجی مدیر شبکه یک سیما، طاهری نماینده مجلس، جدیدی دبیر، حیدری پیشکسوتان کشتی، طلایی عضو شورای شهر، سازندگان سریال پایتخت و اصحاب رسانه حضور داشتند.

بنا بر این گزارش، این مراسم با اجرای حسینیان مجری برنامه گلخانه در دو بخش پرسش و پاسخ و تجلیل از سازندگان برگزار شد. در بخش اول سیروس مقدم، محسن تنابنده، علیرضا خمسه، مهران احمدی، نسرین نصرتی، هدایت هاشمی، هومن حاجی‌عبدالهی و دیگر عوامل سریال حضور داشتند و به پرسش‌های حاضرین پاسخ گفتند. آنچه در ادامه می‌خوانید بخش ابتدایی این مراسم است.

**مقدم: اتهاماتی به من زدند که حقم نبود

در این مراسم، سیروس مقدم در سخنانی درباره ساخت سری چهارم پایتخت گفت:‌ این سوال سخت‌ترین سوال زندگی من است. در این باره در برزخ به سر می‌برم. به نظرم می‌رسد سه‌گانه پایتخت به وظیفه خود عمل کرده و در پایتخت 1 با محوریت مهاجرت؛ در پایتخت 2 با محور دینی و ملی و در پایتخت 3 ایجاد یک غرور ملی به رسالت خودش عمل کرد و احساس من این است که ترکیب دیگری از پایتخت را بسازیم و ارائه بدهیم.

سرویس مقدم درباره چیره شدن اسپانسر در سریال نیز اظهارداشت: در تمام دنیا سه چیز بدون حامیان مالی نمی‌تواند شکل بگیرد؛ سیاست، ورزش و هنر. همانطور که گاهی یک سیاستمدار با حمایت مالی در انتخاباتی برنده می شود و فدراسیونهای مختلف حامی مالی دارند سازمان صدا و سیما هم در یکی و دو سال گذشته دچار تنگنای مالی شدیدی شده است که باعث شده حامیان مالی به کمک بیایند. مطمئن باشید اگر پایتخت حامی نداشت نماهای هوایی، صحنه‌های ورزشگاه و مسابقات کشتی و مراسم تجلیل با این کیفیت ضبط نمی‌شد تنها شانسمان این بود که مرز بین تبلیغ مستقیم و تلفیق آن با کار هنری در فیلمنامه اتفاق افتاد و حامی مالی دخالتی در نوع نوشته یا نحوه ساخت نداشت.  پایتخت  به خاطر همین مسائلی که گفتم، سریال سختی است و هزینه‌های آن بیشتر از سایر سریال‌هاست اما خیلی بالاتر نیست و به پروژه‌های دیگر نزدیک است.

وی گفت: همه عوامل سریال تمام تلاش خود را کردند تا کم فروشی نکنند. از الهام غفوری تهیه کننده سریال که همسر من است تشکر می‌کنم. من پسری دارم که امسال ششمین سالی است که سال تحویل کنارش نبوده‌ام. خوشبختانه او امروز بزرگ شده و می‌داند که چرا در این سال‌ها کنار او نبوده‌ام. در روز تولدم هم سر صحنه بودم و دوستان برایم جشن کوچکی گرفتند.

وی تصریح کرد: در این مدت دلم رنجیده؛ اما نه از نقدها؛ بلکه از اتهاماتی که بعد از 30 سال شاید حقش نبود درباره سیروس مقدم مطرح شود.

**خمسه: پایتخت چهار مثل زن زائو است

علیرضا خمسه نیز در این مراسم درباره سوال راجع به ساخت پایتخت 4 اظهارداشت: این سوال مانند این است که از زنی زائو که سومین بچه خود را تازه به دنیا آورده و هنوز در بستر است، بپرسید که پچه چهارم را می‌آوری یا نه؟

وی ادامه داد: اگر بابا پنجعلی را یک شخصیت کمیک بگیریم انتظار داریم در هر لحظه یک حرکت کمیک از او سر بزند، زمانی که در شیرگاه مازندران کار می‌کردیم چند بابا پنجعلی مثل خودم را می‌دیدم، بنابراین بین شخصیت کمیک و رئال پل زدیم ما در شخصیت رئال و شخصیت کمیک شناور بودیم.

**انتقاد تند تنابنده از برخی نمایندگان مجلس

محسن تنابنده نیز در این مراسم در سخنانی گفت: از کسانی که مثل من قهرمان هستند، تشکر می‌کنم سر این سریال به وزن کم کردن دچار شدم که آن وقت فهمیدم که کشتی خیلی ورزش سختی است.

وی افزود: ما هیچ‌وقت آنقدر فکر نمی‌کنیم که مؤلفه‌ها را تقویت کنیم؛ وقتی پایتخت را می‌ساختیم فکر نمی‌کردیم پایتخت 2 را بسازیم. من خلاف آقای مقدم فکر می‌کنم که بیش از 4 و 5 می‌توان پایتخت را ساخت. وی ادامه داد: به نظرم آقای مقدم یک دل چرکینی دارد. در عرصه طنز دست و پای ما خیلی بسته است به ما می‌گویند باید اثری تولید شود که توان مقابله با اتفاقات آن طرف را داشته باشد. آن هم کسانی که تا دندان مسلح هستند و در مقابل ما فقط یک شمشیر فلزی داریم که نمی‌دانیم تا فردا می‌ماند یا با شمیشر چوبی عوض می‌شود. بعد می‌پذیریم که با همین شمشیر چوبی جنگ کنیم. بخشی از این‌ها کاملا معقول است و می‌پذیریم و سانسور در همه دنیا وجود دارد. گلایه ما این نیست که چرا شمشیر چوبی به دست ما می‌دهید، گلایه ما این است که حداقل از پشت ما را نزنید. دوستان عزیزی که بدون عقبه و کم تامل شروع می

‌کنی به قلع و قمع کردن. دوست عزیز نماینده‌ای که آمدی سر صحنه؛ باقالی‌پلو با ماهیچه و ته‌دیگ چرب خوردی و از سریال خیلی خیلی تعریف کردی، بعد رفتید به خاطر مناسبات سیاسی شروع کردید به کوبیدن آن هم بی‌دلیل. در اینکه پایتخت نواقصی دارد، اصلا شکی نیست. اما بهتر است در مورد این نقایص با هم حرف بزنیم نه اینکه این گونه برخورد کنیم. اگر برخی می گویند گویش مورد استفاده در سریال تمسخر است چگونه می پذیرند که گویش دیگری در سریال مورد استفاده قرار گیرد؟ چطور راضی هستند که گویش دیگری مورد تمسخر قرار بگیرد؟

مهران احمدی: برای دستشویی رفتن هم مشکل داشتیم

مهران احمدی بازیگر نقش بهبود نیز در این مراسم در سخنانی عنوان داشت: خیلی خوشحالم با آقای مقدم برای سومین بار کار کردم نه فقط به عنوان کارگردان بلکه به عنوان یک دوست در کنار آقای مقدم بودم، گاهی در حین فیلمبرداری آب، برق و گاز قطع می‌شد و ما حتی برای دستشویی رفتن هم مشکل داشتیم.

مهران احمدی درباره تفاوت نقش خود در آوای باران و پایتخت گفت: من به عنوان بازیگر باید بتوانم چند نقش متفاوت قابل باور را بازی کنم.

آریا عظیمی‌نژاد سازنده موسیقی متن این سریال نیز گفت: نگاه سریال پایتخت واقعاً فراتر از یک سریال است در واقع اگر از جنبه موسیقایی بگوییم موسیقی بوده که فرهنگ غنی ایران را بشناساند موسیقی پایتخت بوده است. موسیقی پایتخت 2 با تلفیق از موسیقی جنوب اتفاق افتاد و خود من واقعاً با ترس و لرز وارد این داستان شدم در حالی که ما الان می‌توانیم موسیقی علی‌آباد کتول و چین را در صحنه احساسی ارسطو و چوچانگ بگذاریم.

وی درباره تیتراژ پایانی سریال پایتخت گفت:‌ ما در پایتخت 3 ترجیح دادیم ساختار قبلی را نگه داریم و به سراغ موسیقی متن برویم.

خشایار موحدیان تدوین‌گر کار نیز گفت: برای یک دقیقه از سریال یک ساعت و نیم تدوین انجام شده است. تا 11 فروردین دوستان به شدت درگیر کار بودند و در قسمت آخر هم 90 دقیقه کار تدوین طول کشید که فکر می‌کنم خروجی آن خوب بود.

خشایار الوند؛ نیز عنوان داشت: ما قصه یک قهرمان را دنبال می‌کنیم که نقی است و دیگران حول محور قصه اصلی می‌چرخند بار اصلی قصه خلاف خواسته آقای تنابنده نقی را روایت می‌کند. این شکل کار کمی سخت به دست می‌آید و این نوع کار سوءتفاهم برانگیزتر از کارهای قبلی است.

هومن حاجی‌عبداللهی نیز که بازی او در نقش رحمت تحسین منتقدان و مخاطبان را برانگیخته بود نیز گفت: ساعت 7:30 صبح روز سه شنبه 17 دی پسرم جانان به دنیا آمد و من 11:30 صبح او و مادرش را در بیمارستان رها کردم و برگشتم به سر صحنه پایتخت. در مدت 40 روزی که در سریال پایتخت بودم؛ 12 بار رفتم و برگشتم. این رفت‌وآمدها طوری بود که خانم غفوری به من می‌گفت پول سرویس رفت و برگشت تو از دستمزدت بیشتر بود.

انتهای پیام/

 

 

 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها