امروز : جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۲۳:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 7507
تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۱۰
تعداد بازدید: 223
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس؛ دیروز دوشنبه برنامه جبهه پایداری در بخش کشاورزی با حضور استادان و دانشجویان ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس؛ دیروز دوشنبه برنامه جبهه پایداری در بخش کشاورزی با حضور استادان و دانشجویان پردیس ابوریحان دانشگاه تهران با حضور اسکندری مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

در ابتدای جلسه محمدرضا اسکندری وزیر کشاورزی دولت نهم با ارائه گزارشی به خلاصه‌ای از برنامه‌های کشاورزی دولت یازدهم پرداخت.

وی در ادامه مطرح کردند که هیچ کدام از کاندیدا‌ها تیم مشخص و برنامه مدونی  برای بحث کشاورزی ندارند .

وی در پاسخ به سوالی نسبت به چگونگی نظام علمی دانشگاهی در بخش کشاورزی اظهار داشت: کشاورزی یک علم عملی مانند پزشکی است، الان دانشکده علوم پزشکی با وزارت بهداشت ادغام است در بخش کشاورزی نیز یک قانون به عنوان بهره‌وری مورد تصویب قرار گرفته که دانشجویان کشاورزی باید شش ماه کارورزی بروند و وقتی این دوره را گذراندند مدرک بگیرند.

اسکندری ادامه داد: اگر این اقدام صورت بگیرد دیگر کارشناس رشته کشاورزی ترسی از زمین کشاورزی ندارد و این باعث می شود فارغ‌التحصیلان رشته‌های کشاورزی تنها به دنبال جذب در سیستم دولتی نباشند.

*اسکندری:با برنامه جبهه پایداری فارغ‌التحصیل کشاورزی بیکار نخواهیم داشت

وزیر کشاورزی دولت نهم  در پاسخ به سوال دانشجویان مبنی بر اینکه برای اشتغال دانشجوهای کشاورزی چه می خواهید انجام دهید؟ پاسخ داد:در برنامه دولت نهم تضمین کرده بودم که مشکل اشتغال دانشجوهای کشاورزی رفع شود ، اگر برنامه مدون جبهه پایداری به منصه ظهور برسد ما تا 10 سال آینده مشکلی در بخش بیکاری در حوزه  فارغ‌التحصیلان رشته کشاورزی نخواهیم داشت.

*ایجاد شهرک‌های کشاورزی در دولت دهم متوقف شد

وی ادامه داد: شهرک های کشاورزی باید ایجاد شود، در دولت نهم زیرساخت های این امر ایجاد شد که یک چیزی نزدیک به 138 شهرک گلخانه ای و 287 شهرک دامپروری بود، این ها همه زیرساخت‌هایشان از قبیل برق ، گاز ، آب انجام شده است و بانک کشاورزی باید این‌ها را حمایت می کرد و به اجاره به شرط تملیک در اختیار فارغ‌التحصیلان رشته های کشاورزی قرار می داد.

این امر متاسفانه در دولت دهم قطع شد ولی در دولت یازدهم می تواند ادامه پیدا کند.

*ایجاد کلینیک‌های گیاه‌پزشکی برنامه جبهه پایداری

اسکندری گفت: ایجاد کلینیک‌های گیاه‌پزشکی است که در برنامه مدون جبهه پایداری وجود دارد.

*چرا اسکندری وزیر دولت دهم نشد

وی در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان مبنی بر اینکه با توجه به گفته حضرت آقا که مسئولین باید به دانشگاه بیایند چقدر به این امر توجه می‌ کنید، گفت: در دوره وزارتم در هر استانی که سفر کردم به دانشگاه آنجا رفتم در تهران هم دانشگاه‌های کرج و تربیت مدرس رفتم، البته قبل از دوره وزارتم به پاکدشت هم آمده بودم .

وزیر کشاورزی دولت نهم گفت: یکی از دلایلی که دیگر حاضر نبودم در دولت دهم وزیر باشم به خاطر مجلس بود ، به دلیل اینکه وقتی می خواستی روبه روی بعضی از خواسته‌های به ناحق بایستی تو را می بردند و می آوردند.

وی ادامه داد: دیدم 50 درصد وقتم را باید بروم و بیایم،این چه کاری است خوب می روم یک جایی کار میکنم که مجبور نشوم بروم و بیایم.

اسکندری در پاسخ به یکی از دانشجویان که پرسید که چرا در دولت دهم نبودید پاسخ داد: مشکلم با مجلس بود ولی الان خدا را شکر میکنم که نبودم (خنده حضار)، باید روزی دو رکعت نماز شکر بخوانم که در دولت دهم نبودم به دلیل اینکه هیچ کدام از بحث‌هایی که باید در دولت نهم دنبال می شد در دولت دهم پیگیری نشد.

*اگر برنامه دولت نهم پیگیری می‌شد باید صادر کننده می‌شدیم

وزیر کشاورزی دولت نهم ادامه داد: اگر در بحث کشاورزی با همان روند دولت نهم که در سال 86 به خودکفایی گندم رسیدیم دنبال می شد الان باید در خیلی از محصولات کشاورزی صادرکننده باشیم نه آنکه دوباره برخی محصولات استراتژی را دوباره وارد کنیم.

وی افزود: اگر قرار باشد به محض اینکه کالایی دچار یک کمبودی شد مانند مرغ برویم بگوییم آقا! باید وارد کنیم این به اقتصاد کلان کشاورزی ما و تولیدکنندگان به شدت ضربه وارد می کند.

ابتدای پیروزی انقلاب حضرت امام تاکید بر تولید داخلی و خود کفایی در بخش کشاورزی داشتند و همه این حرف ها مستند است من به عنوان یک حزب الهی باید در این چارچوب کاربکنم اگر می گوییم جبهه پایداری را قبول داریم چون این چارچوب را قبول دارند.

اسکندری گفت: اگر الان ما در دولت دهم بودیم با این تفکر در دولت نمی‌ماندیم، چون جبهه پایداری این تفکر را قبول دارد ما آمدیم به عنوان تیم کارشناسی کشاورزی به آن کمک کنیم.

*کارگزاران و اصلاح‌طلبان اعتقادی به تولید داخل ندارند

وزیر کشاورزی دولت نهم تصریح کرد: دیدگاهی که متعلق به کارگزاران و اصلاح‌طلبان است، قبلا هم در بخش کشاورزی حاکم بوده و الان هم کاندیدا دارد این است که این تفکر اصلا اعتقادی به تولید داخل ندارد و شعار آن ها این بود که ما کشور خشک هستیم اگر برویم محصول کشاورزی وارد کنیم انگار آب وارد کرده‌ایم این به نفع کشور است، ما که پول نفت داریم برویم محصول وارد کشور کنیم.

اسکندری در پاسخ به این سوال که در صورت روی کار آمدن جبهه پایداری چقدر احتمال اجرای برنامه‌هایش را می‌دهید،‌گفت: اعتقاد ما این است که اگر گفتمان انقلاب اسلامی رای بیاورد قطعا این برنامه توسط گروه کارشناسی اجرایی می‌شود.

*کلانتری وزیر کشاورزی دولت رفسنجانی اعتقادی به تولید ندارد

اسکندری در پاسخ به این سوال که نظرتان درباره کشاورزی در دولت آقای رفسنجانی که وزارت آن را آقای عیسی کلانتری عهده دار بود، چیست پاسخ داد:حاضر به مناظره با آقای کلانتری هستم، ایشان یکی از کسانی هستند که اعتقاد به تولید داخل ندارند به اعتقاد کلانتری ما محصولاتی را صادر می‌کنیم و باید محصولاتی را که نیاز داریم وارد کنیم.

وزیر کشاورزی دولت نهم تصریح کرد: کلانتری در سال 83 مصاحبه‌ای کرد و گفت خودکفایی در گندم یک حرف متحجرانه است، ایشان می گفتند ما پنج یا شش میلیون تن گندم وارد کردیم مثل این است که آب وارد کردیم و این به نفع کشور است.

در این جلسه از سوی مسئول بسیج دانشجویی مطرح شد که ما از اکثر کاندیدا ها دعوت کردیم تا برنامه‌هایشان را با حضور نماینده  کشاورزی خود طرح کنند که تنها جبهه پایداری دعوت ما را پذیرفته است و دوباره از کاندیداهایی که برنامه‌ای برای کشاورزی دارند دعوت شد تا با حضور در دانشگاه از برنامه‌های کشاورزی خود دفاع کنند.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها