امروز : چهارشنبه ۷ تیر ۱۳۹۶ - 2017 June 27
۰۰:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 75091
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۴۹
تعداد بازدید: 39
به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، اینفوگرافی «فن آوری هسته‌ای» که به تازگی از سوی خانه طراحان انقلاب اسلامی منتشر شده است، به بررسی نتایج و منافع مراحل ...

به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، اینفوگرافی «فن آوری هسته‌ای» که به تازگی از سوی خانه طراحان انقلاب اسلامی منتشر شده است، به بررسی نتایج و منافع مراحل مختلف غنی‌سازی اورانیوم پرداخته است. به طور مثال بر اساس این اینفوگرافی،  با غنی‌سازی بیش از 90 درصدی اورانیوم، از یک سو امکان تولید بمب‌های هسته‌ای و  از سوی دیگر امکان کشف مین های ضد نفر فراهم می‌شود.

علیرغم آن که کشورهای مانند ایالت متحده آمریکا با استفاده سوء از این دانش منجر به مرگ بیش از 200 هزار نفر در بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی ژاپن شدند، اما بهره‌گیری از این دانش می تواند کاربردهای دیگری در جهت بهسازی و نجات زندگی انسان‌ها نیز داشته باشد.
 
 برای مشاهده تصویر کامل به سایت «خانه طراحان انقلاب اسلامی»  مراجعه کنید.

بر اساس این اینفوگرافی، با غنی سازی 90 درصدی اورانیوم می‌توان به تأمین سوخت ناو هواپیمابر و در غنای 45 تا 56 درصدی می توان به تأمین سوخت موردنیاز زیردریایی هسته ای دست یافت. با این توضیح که موتور زیردریایی با سوخت اتمی از سوخت گیری مجدد بی نیاز است و می تواند ماهها در زیر آب بماند و ناو هواپیمابر نیز بدون سوخت هسته‌ای قادر به حرکت بیش از چند کیلومتر نیست.

همچنین در این اینفوگرافی اشاره شده است که در غنای 20 درصدی اورانیوم می‌توان در بخش پزشکی و صنایع غذایی پیشرفت‌هایی داشت. به طور مثال در غنای 20 درصدی امکان تولید رادیو دارو، تشخیص و درمان انواع سرطان و استریل کردن وسایل پزشکی فراهم می‌شود و با کمترین درصد غنی سازی اورانیوم بین 3/5  تا 5 درصد نیزمی توان به تولید برق پرداخت. با این توضیح که ایران سالانه به حدود 7 هزار مگاوات برق نیاز دارد که با راه‌اندازی نیروگاه بوشهر می توان سالانه هزار مگاوات برق مورد نیازمان را تأمین کنیم. برای تولید هفت هزار مگاوات برق حدود 190 میلیون بشکه نفت خام مصرف می شود،‌ این در حالی است که منابع فسیلی محدود بوده و متعلق به نسل آتی و پایان پذیر است اما با تأمین برق از طریق انرژی هسته‌ای،‌سالانه 5 میلیون دلار صرفه جویی ارزی به همراه خواهد داشت.

انتهای پیام/
 
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها