امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۰۸:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 75109
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۵۰
تعداد بازدید: 25
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی صبح امروز در دیدار با مدیر کمیسیون حقوق بشر اسلامی با اشاره ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی صبح امروز در دیدار با مدیر کمیسیون حقوق بشر اسلامی با اشاره به اینکه دین مبین اسلام نسبت به مسئله صلح و حقوق بشر دارای نگاه کامل و جامعی است، بیان کرد: باید فعالان فرهنگی و دینی ارزش‌های متعالی دین مبین اسلام را برای جهانیان تبیین کنند.

وی با اشاره به اینکه غربی‌ها به دنبال این هستند که برای ما در محیط‌های بین‌المللی هویت تعیین کنند خاطرنشان کرد: ما ارزشمان را خودمان تعیین کرده و از ارزش‌های دینی و اسلامی پاسداری می‌کنیم و بر روی اصول خود نیز پافشاری خواهیم کرد.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی با اشاره به اینکه امروز دنیای اسلام گرفتار جریان تکفیر و افراط شده است، خاطرنشان کرد: افراط از سوی هیچ گروهی پسندیده نیست و باید همه از افراط گری پرهیز داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه برخی از گروه‌های شیعی با اقداماتی نظیر قمه‌زنی موجب می‌شوند که نسبت به شیعیان نگاهی منفی در عرصه بین‌المللی ایجاد شود، تصریح کرد: باید این گروه‌ها رفتار خود را اصلاح کنند چرا که این اقدام آثار منفی به دنبال داشته و حتی بین شیعیان نیز موجب ایجاد تفرقه می‌شود.

این مرجع تقلید با اشاره به اینکه در دین مبین اسلام نگاه کامل و جامع نسبت به مسئله حقوق انسان‌ها ارائه شده و این نگاه و رویکرد دارای چارچوب‌های مشخصی است، اظهار کرد: در اسلام حقوق همه انسان‌ها و همه موجودات به صورت دقیق مورد توجه قرار گرفته است.

وی با اشاره به برخی از موضع‌گیری‌های غربی‌ها نسبت به مسئله حقوق بشر تاکید کرد: غربی‌ها در حالی از حقوق بشر دم می‌زنند که کسی در کشورهای آنها اجازه ندارد اظهارنظری در خصوص موضوعاتی نظیر هولوکاست که به نفع آنها نیست داشته باشد؛ معنای آزادی در نظر غربی‌ها این است که فقط هر چیزی که به نفع ایشان باشد را بیان کنند.

آیت‌الله مکارم شیرازی ادامه داد: وقتی که پای منافع آنها در میان است به سرعت می‌گویند که نظر اجماع جهانی بر این است که فلان تصمیم اتخاذ شده و یا فلان کشور تحریم شود و این اجماع همان چند نفر محدودی هستند که پشت یک میز نشسته و برای دنیا تصمیم‌گیری می‌کنند.

وی به مسئله آزادی و حجاب اشاره کرد و اظهار داشت: آنها از یک سو می‌گویند که آزادی برای انسان‌ها اهمیت زیادی دارد و از سوی دیگر مانع از حضور افراد محجبه در مراکز آموزشی و دانشگاه‌ها می‌شوند.

این مرجع تقلید با اشاره به اینکه باید فعالان عرصه حقوق بشر اسلامی نسبت به وظیفه‌ای که بر دوش دارند احساس مسئولیت کرده و در راستای تدوین منشور حقوق بشر اسلامی گام بردارند، افزود: باید غرب با مفاد منشور حقوق بشر اسلامی آشنا شود و مسلمانان نیز به فعالیت در این عرصه با جدیت ادامه دهند.

وی با اشاره به اینکه تدوین چنین منشوری اقدامی عظیم است، تصریح کرد: باید در تدوین این منشور مشاوره‌ها و هم‌فکری‌های لازم صورت گیرد.
انتهای پیام/2258/ر40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها