امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۷:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 7519
تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۱۰
تعداد بازدید: 82
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سیدعباس عراقچی سخنگوی جدید وزارت امور خارجه کشورمان امروز (سه‌شنبه) در ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سیدعباس عراقچی سخنگوی جدید وزارت امور خارجه کشورمان امروز (سه‌شنبه) در ادامه نشست خبری با خبرنگاران داخلی و خارجی، در پاسخ به اینکه به نظر می‌آید اخیراً در سیاست‌های کلی جمهوری آذربایجان در قبال مسئله سوریه تغییر ایجاد شده است، اظهار داشت: جمهوری آذربایجان دوست و همسایه‌ نزدیک ما است و ما ارتباطات همسایگی دوستانه‌ای با آذربایجان همواره داشته‌ایم، البته همیشه عواملی سعی کرده‌اند که این روابط دوستانه را تخریب کنند که ما دست‌های خارجی را این زمینه دیده‌ایم.

سخنگوی وزارت خارجه یادآور شد: با این حال اراده رهبران 2 کشور و مقامات سیاسی جمهوری آذربایجان همواره بر گسترش ارتباطات دوستانه با ایران بوده و ما از این اراده قدردانی و سعی می‌کنیم با همکاری رهبری و مقامات ارشد آذربایجان روابط را به سمت احترام و منافع متقابل پیش ببریم و از اینکه طرف‌های ثالث در این روابط دخالت داشته باشند، جلوگیری کنیم.

عراقچی با بیان اینکه در مورد سوریه نیز گرایش همگانی و فراگیر در حال پدید آمدن است مبنی بر اینکه راه‌حل سوریه فقط یک راه‌حل سیاسی است، گفت: ما این موضوع را در اظهارنظرهای مقام‌های مختلف مشاهده می‌کنیم. ما درباره‌ سوریه و سایر تحولات منطقه با دولت آذربایجان مشورت‌های نزدیک و خوبی داشته‌ایم.

وی با اشاره به سفر اخیر رامیز مهدی‌اف دبیر شورای امنیت ملی آذربایجان به ایران، خاطرنشان کرد: مشورت‌های بسیار خوبی انجام شد. معتقدیم ادامه مشورت‌ها در نزدیکی دیدگاه‌های دو کشور می‌تواند بسیار موثر باشد.

وی همچنین درباره سفر شیخ الاسلام پاشازاده رئیس اداره‌ روحانیت قفقاز به ایران نیز گفت: شیخ‌الاسلام پاشازاده در آینده نزدیک سفری به ایران خواهد داشت. وی شخصیتی بسیار مورد احترام و شناخته شده در آذربایجان است که همواره ارتباطات دوستانه‌ و نزدیکی با ایران، مردم و روحانیت ایران داشته‌ و سفر ایشان در ادامه همین روابط دوستانه و ارتباطات نزدیک بین روحانیون دو کشور انجام می‌شود.

عراقچی درباره‌ موضع وزارت خارجه در خصوص پرونده «منصور ارباب سیر» که در آمریکا در بازداشت است، اظهار داشت: مواضع وزارت خارجه در این باره همواره روشن بوده است. ما ایشان را یکی از اتباع آمریکا با اصالت ایرانی می‌دانیم که قربانی توطئه‌‌ای شده که دست عوامل مشکوک خارجی و صهیونیستی در آن وجود دارد.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه ما همواره از حقوق ایشان به عنوان یک فرد دفاع کرده‌ و خواستار محاکمه و دادرسی عادلانه برای ایشان بوده‌ایم، گفت: بدون اینکه ایشان وابستگی به ایران داشته باشد، ولی از جهت هویت ایرانی‌الاصل بودنشان از حقوقشان در دادگاه‌ها دفاع کرده‌ و خواستار دادرسی عادلانه بوده‌ایم.

وی با ذکر این نکته که شبهات و سؤال‌های زیادی درباره‌ دادگاه ارباب سیر وجود دارد، افزود: اخیراً شایعاتی مبنی بر صدور حکم شنیده شد اما بعد از طرق دیگر تکذیب شد. ما به هر حال تحولات پرونده ایشان را از نزدیک دنبال می‌کنیم.

عراقچی درباره‌ آخرین اخبار وضعیت پرونده «باقر اسدی» یکی از دیپلمات‌های وزارت امور خارجه که چندی پیش در ایران بازداشت شد، گفت: اسدی یکی از دیپلمات‌های باسابقه و با تجربه وزارت امور خارجه است. شناختی که از ایشان در وزارت خارجه وجود دارد به عنوان فردی متعهد و خوشنام بوده است. با این حال مقامات امنیتی کشور هم وظایف و مسئولیت‌هایی دارند که باید در اجرای آن جدی و دقیق باشند. به این که آنها به وظایف خود عمل کنند احترام می‌گذاریم و منتظر هستیم نتیجه بررسی آنها زودتر به سرانجام برسد و اعلام شود.

وی با ذکر این نکته که در ارتباط مستقیم با دوستان در وزارت اطلاعات هستیم تا وضعیت نهایی ایشان روشن شود، گفت: یکی از همکاران ما دچار مشکلی شده که امیدواریم سوء تفاهم باشد. منتظر اعلام نتیجه نهایی از سوی مقامات امنیتی هستیم و در عین حال از حقوق همکاران خود مسلما حمایت می‌کنیم که از یک روند عادلانه در بررسی‌های امنیتی و قضایی برخوردار باشند.

عراقچی بار دیگر گفت: امیدواریم که سوء تفاهم باشد، اما به هر حال به وظایف نیروهای امنیتی احترام می‌گذاریم.

خبرنگار آسوشیتدپرس درباره‌ آخرین تحولات روابط ایران و انگلیس و چشم‌انداز آن سؤال کرد که عراقچی پاسخ داد: تحول جدیدی در این زمینه رخ نداده است.

خبرنگار بلومبرگ با اشاره به نشست ایران و آژانس در وین از عراقچی پرسید آیا نتیجه این مذاکرات بر مذاکرات با 1+5 تأثیرگذار خواهد بود؟ که وی خاطرنشان کرد: در عالم سیاست و دیپلماسی همه چیز بر هم تأثیر می‌گذارد. ولی واقعیت این است که مذاکرات ما با آژانس که فردا دهمین دور آن برگزار می‌شود، به همکاری‌های ایران و آژانس فراتر از تعهدات NPT و پادمانی مربوط می‌شود.

وی اضافه کرد: ما براساس معاهده NPT و همچنین براساس موافقتنامه پادمان با آژانس تعهداتی داریم که به این تعهدات همواره پایبند بوده و خواهیم بود. آژانس سؤالات و انتظاراتی را از ایران دارد که فراتر از تعهداتش است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: ما از جهت اینکه به ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای خود اطمینان کامل و صد در صد داریم با اجرا و عمل کردن به این خواسته‌ها هیچ مشکل اصولی نداریم، ولی به هر حال برای هر چیزی که فراتر از موافقتنامه باشد مسلما چارچوبی مورد نیاز است و مذاکراتی که با آژانس صورت می‌گیرد برای رسیدن به این چارچوب است.

عراقچی با بیان اینکه امیدواریم مذاکرات فردا پیشرفت خوبی را داشته باشد، گفت: در موضوع هسته‌ای نمی‌شود همکاری‌های ایران و آژانس را در قالب کلی‌تر مذاکراتی که با 1+5 صورت می‌گیرد از هم تفکیک کرد. آنچه که به تعهدات مربوط می‌شود، سر جای خودش است و به هیچ چیز دیگری مربوط نیست، اما فراتر از تعهدات مسلما با عوامل و فاکتورهای دیگر مربوط است.

یکی از خبرنگاران نیز درباره‌ توافق روسیه و سوریه برای ارسال سامانه اس 300 به دمشق سؤال کرد و نظر عراقچی را جویا شد که گفت: دولت روسیه با سوریه از گذشته همکاری‌های گسترده‌ای را داشته که شامل همکاری‌های نظامی و غیر نظامی بوده و این همکاری‌ها همواره ادامه داشته که در بحران اخیر هم به شکل مقتضی خود ادامه پیدا کرده است.

وی با ذکر این نکته که ما از جزئیات این همکاری‌ها مطلع نیستیم، یادآور شد: فقط مطلع شدیم که دولت روسیه احتمالا قصد فروش رادارهای پیشرفته اس 300 و یا مشابه آن را به سوریه دارد. نقش روسیه در تحولات سوریه تاکنون مثبت بوده و سعی داشته که در رسیدن به راه حل عادلانه و مسالمت‌آمیز از طریق سیاسی ایفای نقش کند.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه تحرکات اخیر که منجر به توافقی برای برگزاری اجلاس ژنو 2 شده را از نزدیک دنبال می‌کنیم، افزود: خرسند هستیم که ابتکارات برای حل و فصل مسالمت آمیز از طریق راهکارهای سیاسی هر روز زمینه و موقعیت بیشتر و بهتری پیدا می‌کند.

عراقچی خاطرنشان کرد: کنفرانس ژنو 2 از این جهت که ابتکار دیگری برای یک راهکار سیاسی خواهد بود مورد استقبال ایران است ولی انتظار داریم هر راهکاری که کنفرانس به آن می‌رسد راهکاری باشد که مورد قبول ملت سویه باشد. نمی‌شود برای ملت سوریه و بدون رضایت آنها تصمیماتی گرفته شود که خلاف خواسته‌ مردم آن کشور باشد.

وی افزود: انتظار داریم کنفرانس ژنو 2 کنفرانسی فراگیر باشد و از همه‌ طرف‌های ذینفع و درگیر و همه کشورهایی که قادر به ایفای نقش مثبت و سازنده هستند، دعوت صورت گیرد.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها