امروز : پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 14
۰۷:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 7523
تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۱۰
تعداد بازدید: 206
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، رحیم ممبینی به عنوان نماینده دولت در این‌باره گفت: طرح‌های عمرانی که از محل ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، رحیم ممبینی به عنوان نماینده دولت در این‌باره گفت: طرح‌های عمرانی که از محل تسهیلات حساب ذخیره ارزی وام گرفته و آغاز شده‌اند اما به اتمام نرسیده‌اند، بخش خصوصی می‌تواند برای اتمام این طرح‌ها از منابع صندوق توسعه ملی استفاده کند.

وی افزود: قانون‌گذار درمورد استفاده بخش خصوصی از صندوق توسعه ملی در این طرح‌ها مسکوت گذاشته شده است.

ممبینی تاکید کرد: براساس ماده 85 قانون برنامه پنجم، بخش خصوصی و تعاونی در صورت داشتن اهلیت و نداشتن بدهی به بانک‌ها می‌تواند از تسهیلات صندوق توسعه ملی برای اتمام این‌طرح‌ها استفاده کنند.

همچنین جعفر قادری سخنگوی کمیسیون تلفیق با اشاره به بند (د) ماده قانون برنامه پنجم گفت: ایفای تعهدات قبلی حساب ذخیره ارزی بر عهده آن حساب بوده و اجرای تعهد جدید برای حساب ذخیره ارزی ممنوع است، اما اگر طرح‌های عمرانی اجرا شده با تسهیلات حساب ذخیره ارزی نیمه‌تمام باشد، سرمایه‌گذار بخش خصوصی و تعاونی می‌تواند از تسهیلات صندوق توسعه ملی برای تکمیل این طرح‌ها استفاده کند.

محمدرضا پور ابراهیمی در ادامه رسیدگی به لایحه بودجه، در تذکری گفت: نباید طرح‌هایی که مغایر قانون برنامه پنجم و یا سایر قوانین دائمی است در حین لایحه بودجه به تصویب رسد.

لاریجانی رئیس مجلس نیز گفت: فلسفه وجودی صندوق توسعه ملی دادن تسهیلات برای سرمایه‌گذاری بخش‌های خصوصی و تعاونی در طرح‌های دارای توجیه فنی و اقتصادی است.

به گزارش فارس، پیشنهادی که توسط یکی از نمایندگان برخلاف قانون برنامه پنجم در مورد استفاده از منابع صندوق توسعه ملی ارائه شده بود با توجه به اینکه نیاز به دو سوم رأی داشت به تصویب نرسید.

در این پیشنهاد اشاره شده بود، طرح‌های نیمه تمام که از محل حساب ذخیره ارزی تسهیلات دریافت نموده‌اند در صورتی که دارای بدهی معوق نبوده و توجیه فنی، اقتصادی و مالی داشته و اهلیت متقاضیان آنها به تائید بانک عامل برسد، برای تکمیل می‌توانند از تسهیلات صندوق توسعه ملی استفاده کنند.

به گزارش فارس، برخی از پیشنهادها نیازی به طرح ندارند زیرا وقتی در قانون تشکیل صندوق توسعه ملی به روشنی تصویب شده‌ است که منابع این صندوق به شکل ارزی در اختیار سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و تعاونی غیردولتی قرار می‌گیرد که این طرح‌ها دارای توجیه فنی و اقتصادی باشند و اهلیت متقاضی در ارکان اعتباری بانک عامل احراز شود، دیگر نیازی نیست این موارد در لایحه بودجه و یا قانون بودجه تکرار شود.
انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها