امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۹:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 75331
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 47
هادی آجیلی، استاد روابط بین‌الملل دانشگاه علامه طباطبایی (ره) امروز در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در ...

هادی آجیلی، استاد روابط بین‌الملل دانشگاه علامه طباطبایی (ره) امروز در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در خصوص نقش انرژی هسته‌ای در آینده سیاسی کشور  به ویژه در استقلال کشور اظهار داشت:  استفاده از فناوری  هسته‌ای صرفا در حوزه تولید برق به عنوان یک انرژی نیست بلکه یک فناوری است که در حوزه های مختلف نظیر تولید برق، کشاورزی، تولید دارو و ... قابل استفاده است از این رو صرفا بحث انرژی هسته‌ای نیست بلکه بحث فناوری هسته‌ای است.

وی ادامه داد: این فناوری در زمره تکنولوژی‌های استراتژیک دنیا است بنابراین برای طرف غربی فوق‌العاده حیاتی است که کشور مستقلی مثل ایران از مسیر مستقلی این تکنولوژی را به دست نیاورد. ضمن اینکه  طبیعتا جمهوری اسلامی با توجه به رو به اتمام بودن انرژی‌های فسیلی و تغییر فاز برای عامل‌های انرژی به سوی استفاده از انرژی هسته‌ای طبیعتا از اکنون باید فکرآینده تولید برق به وسیله سوخت‌های پاک و تجدیدپذیر را داشته باشد.

آجیلی گفت: به نظر می‌رسد مسیر مستقلی که ایران طی کرده است برای طرف غربی  خیلی سخت تمام شده و نکته دوم اینکه اگر هزینه سازی اقتصادی بخواهیم انجام دهیم در آینده این فناوری بسیار مورد نیاز ما است چرا که اگر بخواهیم از این فناوری به طور تولید انبوه استفاده کنیم، هنوز در ابتدای راه هستیم.

استاد روابط بین‌الملل دانشگاه علامه طباطبایی افزود: همانطور که انرژی هسته‌ای در دنیا جای خود را باز کرده است در آینده الگوی مصرف انرژی ایران نیز این فناوری بسیار مهم بوده و باید از اکنون به فکر آن باشیم.

وی در خصوص لزوم خودکفایی ایران در بحث انرژی هسته‌ای گفت: سوخت هسته‌ای مثل سایر عامل‌های انرژی نیست که کشورها به راحتی در اختیار هم قرار دهند. الان اگر همین نفت و گازی که در اختیار ایران است در اختیار غرب بود قطره قطره آن را با باجگیری سیاسی در اختیار ما قرار می‌دادند اما در حال حاضر با قیمت بسیار پایین سوخت را از ما و سایر کشورهای خاورمیانه می‌گیرند.

آجیلی با بیان اینکه «در این میان تنها یک سوخت وجود دارد که تکنولوژی بالا دارد و در اختیار غرب است، که انرژی هسته‌ای است»، تاکید کرد: اگر همین را بخواهیم مثال بزنیم روشن است که اگر نفت و گاز هم در اختیار آنها بود چه می شد . به هر حال از نظر غربیها دادن سوخت آنهم با تکنولوژی بالا با باج‌خواهی سیاسی و کسب منافع سیاسی و اقتصادی از طرف مقابل است.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد اگر کشوری بخواهد به لحاظ سیاسی و بین‌المللی استقلال داشته باشد باید در زمینه سوخت هسته‌ای نیز مستقل و خود کفا باشد.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: رابطه سیاسی ایران و روسیه رابطه بدی نیست اما نیروگاه اتمی بوشهر که باید در سال 77-78 به اتمام می‌رسید در سال 91 به اتمام می‌رسد این نشان دهنده این است که کشورها در زمینه دادن فناوری و سوخت هسته ای به نوعی بسیار دستشان را گرفته و با باجخواهی این کار را انجام  می‌دهد.

آجیلی افزود: اگر ایران کشوری مطلوب غرب بود این سوخت و فناوری را به راحتی به ایران می‌دانند مثل دوره پهلوی که خود غربیها داوطلبانه این سوخت را در اختیار ایران قرار داده و تاسیسات را برای آن می‌ساختند اما اگر کشوری بخواهد مستقل باشد طبیعتا آنها سوختی با این فناوری بالا را به یک کشور مستقل نمی‌دهند نتیجه این می‌شود که ایران تا روی پای خودش در سرزمین سوخت هسته ای نایستد نمی‌تواند انتظار داشته باشد در زمان دلخواه و لازم سوخت دلخواه و لازم را داشته باشد.

وی در خصوص آینده تحولات مذاکرات هسته‌ای گفت: باید موضعی که ما با آن وارد مذاکرات می‌شویم، موضع قدرت باشد به علاوه طرف مقابل هم از موضع ما ، اقتدار و قدرت جمهوری اسلامی را برداشت کند نه ضعف آن را.

این استاد دانشگاه علامه ادامه داد: اگر ما تنظیم محاسبات حریف را به درستی انجام دهیم و اگر بتوانیم به طرف نشان دهیم که ابزارهای لازم برای امتیاز گرفتن از طرف مقابل را داریم و این ابزارهای ژئوپلتیکی انرژی و مختلفی که وجود دارند و موضع ایران را موضع اقتدار و قدرت می‌کنند، می‌توانیم نشان دهیم که ایران از موضع استیصال و نیاز سر میز مذاکرات حاضر نشده بلکه از موضع قدرت وارد شده است.

وی با بیان اینکه «طبیعتا نباید به گونه‌ای وارد عمل شویم که طرف مقابل احساس کند ایران از سر نیاز وارد مذاکرات شده است» ادامه داد: متاسفانه تا کنون اینگونه برداشت شده است که ایران از سر نیاز تن به مذاکره داده است در حالی که اگر این تفسیر ادامه پیدا کند نمیتوان به آینده این مذاکرات خوشبین بود چرا که طرف مقابل در سابقه دیرینه خود نشان داده است که هر گاه تفسیر موضع ضعف کرده، باج خواهی و مطالبات و ادعای خود را بیشتر کرده است.

آجیلی در پایان تصریح کرد: نکته اصلی اینجاست که در تمام مدتی که ایران سعی در جلب حسن نیت و اعتماد و سعی در تعامل با طرف مقابل داشته ، به وضوح گستاخی‌ها و ادعاهای طرف مقابل را بیشتر کرده‌ایم در حالی که ملت ایران ملتی نیست که بشود آن را تحقیر کرد و عزتش را پایمال کرد از این رو اگر میخواهیم به آینده مذاکرات خوشبین باشیم باید با اقتدار ، ابزارها و کارت بازیهای بیشتر برای امتیاز گیری وارد مذاکرات  شویم تا بتوانیم نتیجه مذاکرات را به نفع خود تغییر دهیم.

وی تاکید کرد: به هر حال طرف مقابل هدف و نیاتش آن است که جمهوری اسلامی آنگونه شود که مطلوب اوست و هرگاه احساس کند که این اتفاق رخ داده است به این مسیر خود ادامه می‌دهد و هرگاه احساس کند به دیوار سختی برخورد کرده و از این سد جلوتر نمی‌تواند برود چرا که این سد مستحکم است کوتاه آمده و مجبور به عقب نشینی می‌شود از این رو آینده ایران بستگی به موضع قدرت و اقتدار در این مذاکرات دارد اما سابقه و شناختی که نسبت به غرب وجود دارد نمی‌گذارد به آینده مذاکرات خیلی خوشبین باشیم.

انتهای پیام/ 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها