امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۱۷:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 75366
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 121
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سرگئی لاوروف، وزیر خارج روسیه به جان کری، همتای آمریکایی‌اش گفته دیدار چهارجانبه بین ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سرگئی لاوروف، وزیر خارج روسیه به جان کری، همتای آمریکایی‌اش گفته دیدار چهارجانبه بین نمایندگان روسیه، اتحادیه اروپا، آمریکا و اوکراین در صورتی که با هدف ترویج گفت‌وگوهای داخلی در اوکراین صورت بگیرد، می‌تواند مفید واقع شود.
طبق گزارش رویترز، لاوروف همچنین به کری گفته این دیدار چهارجانبه نباید بر موضوعات دوجانبه تمرکز کند.
در این گفت‌وگو لاوروف و کری از تمامی طرف‌ها خواسته‌اند از دامن زدن به خشونت در شرق و جنوب اوکراین خودداری کنند و به دنبال تنش‌زدایی از طریق مذاکرات باشند.
مقامات بلندپایه روسیه، اوکراین، اتحادیه اروپا و آمریکا قرار است هفته آینده تشکیل جلسه دهند و درباره بحران اوکراین گفت‌وگو کنند.
این دیدار که روزنامه انگلیسی گاردین خبر آن را منتشر کرده اولین دیدار بین این مقامات این کشور از زمان آغاز بحران اوکراین خواهد بود.
طبق گزارش گاردین خانم «کاترین اشتون»، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، آقای «جان کری» وزیر خارجه آمریکا، آقای «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه و آقای «آندری دشیستا» مقامات شرکت‌کننده در این دیدار خواهند بود.
در ماه‌های گذشته اعتراض‌هایی علیه دولت اوکراین شکل گرفت که در نهایت به برکناری رئیس‌جمهوری این کشور و تشکیل دولت موقت نزدیک به غرب منجر شد.
پس از آن منطقه خودمختار «کریمه»، در پی برگزاری یک همه‌پرسی به کشور روسیه ملحق شد. دولت موقت اوکراین و کشورهای غربی از این اقدام به‌شدت انتقاد کرده و آن را نامشروع خوانده‌اند.
در این مدت روسیه قیمت گاز صادراتی‌اش به اوکراین را نیز یک‌سوم افزایش داد.
در روزهای گذشته کی‌یف و واشنگتن، مسکو را متهم کرده‌اند که به ناآرامی‌ها در مناطق روس‌نشین شرق اوکراین دامن می‌زند بلکه بتواند زمینه الحاق بخش‌های دیگری از اوکراین را فراهم کند.
روسیه این ادعا را به‌شدت رد کرده است.
انتهای پیام/م.ک
برچسب ها:
آخرین اخبار