امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 21
۱۶:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 75378
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 46
«امان صالح‌اف» کارشناس مرکز مطالعات استراتژیک وابسته به‌ دانشگاه قرقیز- روسی «اسلاویانی» در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از ...

«امان صالح‌اف» کارشناس مرکز مطالعات استراتژیک وابسته به‌ دانشگاه قرقیز- روسی «اسلاویانی» در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیشکک، اظهار داشت که برخی از جریانات سیاسی در آمریکا و اروپا تلاش دارند تا اوضاع در اوکراین را با شرایط قرقیزستان در قالب یک فرآیند سیاسی ارتباط دهند.

وی با تأکید بر این که ما تاکنون در قرقیزستان 2 انقلاب را پشت‌سر گذاشتیم اما از نظر اروپا و آمریکا، اوکراین موفقیت بیشتری در این زمینه نسبت به قرقیزستان داشته، تصریح کرد که از نگاه غرب کشور ما نیز پیشرفت‌هایی داشته است اما به نظر آنها این مسئله هنوز به معنای پایان کار نیست.

متن کامل این مصاحبه به شرح ذیل است.

چرایی احتمال تکرار حوادث اوکراین در آسیای مرکزی و قرقیزستان

 صالح اف اظهار داشت که برخی نیروها قصد دارند رهبری مردم را برای تخریب حکومت فعلی در دست گیرند و حکومت جدیدی را بر مسند قدرت نشانده و به اصطلاح سعادت را برای ما به ارمغان آورند.

وی افزود: البته در اینجا باید این نکته را در نظر گرفت که چنانچه بخواهیم در مورد اوضاع واقعی در اوکراین صحبتی بکنیم، باید اذعان داشت که در این کشور برخی حرکت‌های فرصت‌طلبانه، لفاظی‌های بی‌اساس و پوپولیسم در جریان است اما باید شرایط را به طور واقعی دید.

این کارشناس قرقیز ادامه داد: واقعیت اینگونه است که در مورد تحولات مردم قرقیزستان بویژه آن بخشی که از اینترنت و مطبوعات استفاده می‌کنند خبرها را بررسی در آنها تعمق دارند، آنانی که مرتبا اطلاعات در خصوص فرآیندهای جهانی را دنبال می‌کنند بسیار خوب می‌دانند که در اوکراین به خودی خود یک پدیده منحصر به فرد وجود ندارد و این تنها بخشی از فرآیندهایی است که در سرتاسر دنیا در جریان است که به نظر من این پروسه از کشور یوگسلاوی آغاز شد.

به نظر صالح‌اف، در نگاه غرب اصلاحات دموکراتیک به مفهوم ایجاد چند دولت به جای یک دولت در کشور،بدون در نظر گرفتن وضعیت معیشت مردم در آن کشور محسوب می‌شود اما این مسائل در قرقیزستان انجام شده و برخی نیز در حال حاضر در جریان است. همچون انجام اصلاحات اقتصادی، تغییر کل سیستم تولید و تبادل اقتصادی که به طور کلی در قالب یک دولت دموکراتیک صورت گرفته است.

تلاش غرب برای رویارویی مردم و حکومت‌ها

کارشناس قرقیز افزود: سپس ما می‌بینیم که برخی اصلاحات ممکن است توسط مردم محلی قرقیزستان اجرا شده باشد و حال آنکه شاید چنین اقداماتی در سایر کشورها غیرممکن باشد به طوری که به عنوان مثال در عراق گفته می‌شود که جذب نیروهای افراطی برای بیرون راندن حکومت قانونی در جریان است.

وی ادامه داد که چنین سناریویی نیز ممکن است توسط بازیگران خارجی در اوکراین و قرقیزستان نیز دنبال شود که در آن مردم محلی را رو در روی حکومت قرار دهند.

مشکل این است که پس از این اصلاحات مردم عادی هیچ دستاورد خوبی را به دست نمی‌آورند. شرایط زندگی همچنان سخت و دشوار بوده، مردم در مظلومیت واقع شده و نسبت به آنان بی‌قانونی روا داشته می‌شود ضمن این که این روند تا به امروز در جریان است.

صالح‌اف بر این باور است که تنها در عراق خشونت تغییر کرده است و در آنجا دسته‌بندی‌های مردم تغییر یافته و لایه‌ای از جمعیت به شکلی انبوه تحت آسیب این خشونت‌ها قرار گرفته‌اند. اگر ما لیبی را در نظر بگیریم، در آنجا به طور کلی حکومت مفهومی ندارد زیرا هنگامی که نظم و آرامش حاکم می‌شود، این خود مسائل و مشکلات بزرگتری را در پی دارد.

این کارشناس قرقیز همچنین اظهار داشت که اگر ما افغانستان را در نظر بگیریم به باور من، این تنها آغاز مشکلات و فرآیندهای جدی و بزرگی است و تجزیه و تحلیل این که در افغانستان چه تحولاتی رخ خواهد داد، بسیار دشوار است چنانچه به عنوان مثال ما به تحولاتی که در این کشور رخ داد نگاه کنیم، در حال حاضر صلح، سعادت و شکوفایی را نخواهیم یافت.

انقلاب‌های رنگی تنها به نفع برخی نخبگان سیاسی و اقتصادی است

وی افزود: در قرقیزستان به وجود آمدن حوادثی شبیه آنچه در اوکراین رخ داد، ما را به هراس وا می‌دارد چرا که ما 2 انقلاب را پشت سرگذاشتیم و می‌توانیم به خودمان چنین اجازه‌ای را بدهیم که تردیدهایی نیز در این زمینه داشته باشیم زیرا ما این تحولات را لمس کرده و می‌دانیم که چه ماهیتی دارد.

صالح‌اف ادامه داد: اگر ما در مورد این واقعیت اینگونه سخن بگوییم که من به عنوان مثال متعلق به گروه نخبگان، نخبگان اقتصادی، نخبگان مالی و یا برخی از نخبگان سیاسی حاکم بودم، پس چنین تحولاتی به نفع من است و اگر به عنوان یک شهروند عادی که در این جمهوری زندگی می‌کند صحبت کنم، من می‌بینم که هنوز هم برخی از مفاهیم تبلیغاتی همچون اصلاحات که برای بهبود زندگی مردم عادی مطرح می‌شدند، رخ نداده است.

کارشناس مرکز مطالعات استراتژیک وابسته به‌ دانشگاه قرقیز- روسی اسلاویانی تصریح کرد: در اصل باید بگوییم که ما در حال ایجاد برخی نهادهای دموکراتیک هستیم که قطعا خوب و درست هستند و به باور من، آنها به نحوی می‌توانند امکان رخ دادن بی‌قانونی در برخی زمینه‌ها را به حداقل برسانند.

به باور وی، آنها قطعا به عنوان بخشی از ساختارها مورد نیاز ماست، اما از سوی دیگر من با چنین قالبی مخالف هستم چراکه این تغییرات به طور مصنوعی و بی‌رحمانه  شکل گرفته است.

سیستم سرمایه‌داری در تکاپوی استحاله آسیای مرکزی است

صالح‌اف معتقد است که این مسئله برای مردم و اجتماع امری اشتباه است بویژه برای ما در کشورهای آسیای مرکزی که 70 سال در دوره جماهیر شوروی زندگی کردیم چرا که ما هیچ نوع دوره انتقالی را سپری نکرده و بلافاصله پس از استقلال وارد سیستم سرمایه‌دای شدیم و در اصل سیستم سرمایه‌داری ما را استهاله کرده و فریب داده است.

از نگاه وی، دولت و جامعه به سادگی نمی‌توانند درک کنند که کشور در چه پروسه‌هایی گرفتار شده است و این فرآیندها چه عواقبی را برای ما در پی خواهند داشت. بدین معنا که ما متأسفانه نمی‌توانیم هیچگونه تجزیه و تحلیل جدی و درازمدت برای خود داشته باشیم.

کارشناس قرقیز افزود: بنابراین هرگونه تلاش سریع و مصنوعی برای تغییر، منجر به نتایج خوبی نخواهد شد و در مجموع ناآرامی و بی‌ثباتی را به ارمغان خواهد آورد که در واقع  در این فرآیندها هیچ دستاورد مثبتی حاصل نخواهد شد.

صالح‌اف تصریح کرد: چنانچه ما عنوان کنیم که احتمالا برخی از پیشرفت‌ها در نتیجه این تغییرات حاصل شده است، پس ما باید به هر حال آن فرآیندهایی را که در میان شهروندان محلی خومان می‌بینیم را نیز در نظر بگیریم و اگر پیشرفت‌ها و موانع را مقایسه کنیم، هنوز یک سؤال بزرگ باقی خواهد ماند.
وی در ادامه اطهار داشت: اگر ما شرایط فعلی را در نظر بگیریم، آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها ادعا می‌کنند که باید 300 سال بگذرد تا شرایط زندگی در کشور ما خوب شود. البته این مسئله برای ما عجیب است چرا که ما زمانی را به خوبی و به شکل طبیعی سپری می‌کردیم که اصلاحات توصیه شده از جانب غرب برخی جنبه‌های آن را از بین برد.

غرب با ترفتدها و توصیه‌های نادرست در پی فریب کشورهاست

این کارشناس قرقیز معتقد است که غربی‌ها با ترفندها و توصیه‌های نادرست خود همه شرایط خوب را در کشور نابود کردند و اکنون می‌گویند که ما هنوز باید 300 سال را پشت سر بگذاریم تا به آینده‌ای روشن‌تر دست یابیم.

وی ادامه داد: اما با بررسی وقایعی که در حال حاضر در جهان اتفاق می‌افتد، در واقع نه تنها نمی‌توان هیچ حس خوش‌بینی در این رابطه داشت بلکه نگرانی‌های جدی در این زمینه وجود دارد که ما به سمت مسیر نامشخصی حرکت می‌کنیم.

زیرا آمریکا اهدافی را در افغانستان در این زمینه عنوان می‌کردند که تحت این اهداف همه جهان و همه کشورهای آسیای مرکزی و حتی روسیه نیز در مبارزه با تروریسم به واشنگتن کمک کردند و حال آنکه باید دید چه نتیجه‌ای از این اهداف اعلام شده کاخ سفید حاصل شده است؟

آینده نامعلوم افغانستان؛ دستاورد حضور آمریکا در این کشور

به باور صالح‌اف، آمریکایی‌ها هیچ دستاوردی را برای افغانستان به همراه نداشتند و در حال حاضر از آنجا خارج می‌شوند و اینکه چه وضعیتی در آنجا پیش خواهد آمد؟، معلوم نیست. همچنین در لیبی اینکه چه اتفاقی افتاده است؟ و چه شرایطی به وجود خواهد آمد؟ هنوز مشخص نیست.

از نگاه وی، همینطور در عراق که آمریکا به آنجا لشکرکشی کرد، وضعیت زندگی به چه سمت و سویی کشیده خواهد شد؟ هنوز معلوم نیست و هم اکنون در سوریه چه پیش خواهد آمد؟ و تا چه زمانی کشتار مردم توسط تروریست‌ها همچون سابق ادامه خواهد یافت؟، نیز مشخص نیست.

وام‌های دوره‌ای غرب و متحدان؛ سند بردگی دولت‌ها

این کارشناس قرقیز تأکید کرد که حال چطور ما می‌توانیم در اینجا به طور صریح حمایت بی‌اساس از تحولات در اوکراین داشته باشیم؟ درک این مسئله که این حوادث چه نتایجی را برای مردم عادی در پی خواهد داشت؟، مشکل است.

به نظر صالح‌اف، شاید این تحولات وام‌های دوره‌ای از سوی غرب را به همراه داشته باشد و حال آنکه ما بسیاری از این وام‌ها را دریافت کرده‌ایم و اینکه چه زمانی بتوانیم آنها را بازپرداخت کنیم؟ معلوم نیست.

وی افزود: حال باید دید که برای چه این وام‌ها را به ما می‌دهند؟ و چرا در کشور ما تولید افزایش نمی‌یابد؟ حال آنکه در اینجا مهد کودک کافی وجود ندارد. آموزش و پرورش از بین رفته و چرا هیچ سازمانی هیچ یک از این مسائل را در اولویت فعالیت‌های خود قرار نمی‌دهد؟

کارشناس مرکز مطالعات استراتژیک وابسته به‌ دانشگاه قرقیز- روسی اسلاویانی ادامه داد: این در حالی است که برای ما که مسلمان هستیم، عربستان سعودی در تلاش است تا توضیح دهد که چگونه باید با توجه به اسلام زندگی کنیم.

و حال آنکه تجار از عربستان سعودی می‌آیند و می‌گویند: «من پول در اختیار شما قرار می‌دهم» در صورتی که باید این نکته را در نظر گرفت که این مسئله چه نفعی برای ما خواهد داشت و باید این نکته را نیز در تظر گرفت که آنان در قرقیزستان به دنبال چه اهدافی هسنتد.

ادامه دارد...

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها