امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۲۱:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 75392
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 33
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه فارس، بیست فروردین ماه مزین به نام هنر انقلاب اسلامی است، زیرا این روز یادآور عروج هنرمند فرزانه، راوی باصفای روایت ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه فارس، بیست فروردین ماه مزین به نام هنر انقلاب اسلامی است، زیرا این روز یادآور عروج هنرمند فرزانه، راوی باصفای روایت فتح، سردبیر مجله ادبی و هنری سوره و مسئول واحد تلویزیونی حوزه هنری، سیدمرتضی آوینی است، سید شهدای اهل قلم درباره نقش هنر انقلاب اسلامی در گسترش فرهنگ اسلامی این گونه بیان می‌کند: «هنر، هرچه هست، نمی‌تواند که خود غایت حرکت خویش باشد و باید در خدمت این مبارزه بزرگی در آید که میان اسلام و قدرت‌های فرعونی جهان درگیر است».

اهمیت موضوع از آن جهت است که انسان با هنر زاده می‌شود، با هنر زندگی می‌کند و در نهایت هم با هنر به زندگی خود خاتمه می‌دهد، به همین جهت می‌توان زبان هنر را یکی از رساترین و قوی‌ترین ابراز انتقال فرهنگ و به وجود آمدن تمدن بدانیم.

*مدرسه اسلامی هنر و توجه به ترویج هنر انقلابی

در این میان حوزه علمیه قم در راستای تبلیغ دینی و ترویج هنر انقلاب اسلامی در سال 1383 مبادرت به تأسیس مدرسه اسلامی هنر با هدف تثبیت جایگاه هنر در حوزه‌های علمیه، شناخت ظرفیت قالب‌های هنری و آمیختن تعهد حوزوی با تخصص هنری کرد و در همین راستا فعالیت‌های خود را در دو حیطه تربیت نیروهایی آشنا به مهارت‌های کاربردی هنری از طریق برگزاری دوره‌های آموزشی داستان‌نویسی، فیلم‌نامه‌نویسی، روزنامه‌نگاری، تجسمی، شعر و … و همچنین تربیت هنرپژوهانی (کارشناس، نظریه‌پرداز، منتقد) که مطالعات هنری‌شان رویکرد و جهتی دینی داشته باشد، متمرکز کرد.
 
 *در گذشته حوزه علمیه نگاه تخصصی به هنر نداشت

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدحسین نواب مدیر مدرسه اسلامی هنر با اشاره به اینکه در گذشته حوزه علمیه نگاه کاملاً تخصصی به هنر نداشت، می‌گوید: در اوایل کار این مدرسه به صورت آزاد و برای تحصیل طلاب ایجاد شده بود و رشته‌های هنری شامل داستان، فیلم‎نامه و روزنامه‌نگاری در آن تدریس می‌شد و بعد از مدتی مدیران این مدرسه به این نتیجه رسیدند که جای بحث‏های عالی هنری در این مدرسه خالی است، در همین راستا مجوز مؤسسه عالی هنر و اندیشه اسلامی گرفته شد.

*ایجاد کمیسیون‌های فقه هنر در مدرسه اسلامی هنر/ورود حوزویان به عرصه هنر

وی از ویژگی‌های این مدرسه سیستم تعلیم بر اساس سلوک می‌داند و می‌افزاید: امروز شاهد ابلاغ پیام اسلام از زبان هنر هستیم، اگر روزی صحبت از آشتی حوزه با هنر بود، امروز سخن از ورود حوزویان در عرصه هنر است، اما با رسیدن به خواسته‌های رهبر معظم انقلاب، فاصله زیاد و راه طولانی است.

حجت‌الاسلام نواب با اشاره به ایجاد کمیسیون‌های فقهی هنری در این مدرسه بیان می‌دارد: تلاش برای خلق اثر هنری فاخر بدون در نظر گرفتن مبانی نظری و معرفتی هنر راه به جایی نمی‌برد و تا از جغرافیای هنر در کهکشان دین شناختی نداشته باشیم، سخن از هنر دینی و هنر اسلامی مصداق شعار زدگی پیدا می‌کند.
 
 *تربیت نیروی هنرمند حوزوی با رویکرد صبغه دینی

در ادامه فریدالدین فرید عصر قائم مقام مدرسه اسلامی هنر با اشاره به اینکه پرورش طلاب با رویکرد تربیتی و صبغه دینی در جهت تبیین مبانی تفکری دینی هنر از اهداف اصلی این مدرسه است، ابراز می‌دارد: در یک دهه فعالیت این مرکز در حوزه آموزش آزاد هنری نزدیک به دو هزار نفر از طلاب آموزش دیده‌اند، همچنین در آموزش عالی برای نخستین بار در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در رشته‌های فلسفه هنر و حکمت هنر اسلامی جذب دانشجو داشتیم.

*دلیل وقفه تولید هنر انقلابی

وی با تأکید بر اینکه اکنون زمان مناسبی برای سخن گفتن از هنر انقلاب است، ادامه می‌دهد: زمانی که انقلاب اسلامی به وقوع پیوست، جوانان تحت تأثیر باورها و شعارهای انقلابی کارهای هنری آفریدند، اما این شور به تدریج فروکش کرد و فکر کردند که چون در زمان آرامش به سر می‌بریم، پرداختن به هنر انقلاب اهمیتی ندارد، در حالی که باورها و اعتقاداتی که انقلاب اسلامی بر پایه آن شکل گرفته بود، کماکان در جامعه حضور دارد.

*پیوند میان نسل قدیم و جدید انقلاب راهبردی برای تولید هنر انقلاب

فرید عصر زنده ماندن مفاهیم بنیادینی نظیر عدالت،‌ استکبارستیزی، مبارزه با استبداد، آزادی و اسلام خواهی همچنان در جامعه را مهمترین دلیل بر ابقای تفکرات انقلاب می‌داند و می‌گوید: اینکه هنرمندان نسل جدید ما یعنی دو سه نسل بعد از انقلابیون اولیه ما به هنرهایی با چنین مضامینی توجه داشته باشند، یک عزم ملی را می‌طلبد، به گونه‌ای که مسئولان فرهنگی ما ترویج این رویکرد را باید نصب‌العین خود قرار دهند.

*اکنون زمان مناسبی برای پرداختن به هنر انقلاب است

وی با بیان اینکه پرداختن به هنر انقلاب دیر نشده است، اظهار می‌دارد: زمانی هنر اسلامی و هنر مسیحیت توانست خود را به جهان نشان دهد، نزدیک به 100 سال طول کشید، یعنی این مدت زمان برد تا جوانان با عمق باورهای اسلامی و مسیحی آشنا شوند و آن را در قالب هنر بگنجانند، بنابراین اگر بزرگان ما بتوانند جوان‌هایی را پرورش دهند تا به سمت این باورها حرکت کنند، آن‌ گاه شاهد پویایی هنر انقلاب خواهیم بود.
 
 *مدرسه اسلامی هنر از تدریس عکاسی تا حکمت و هنر دینی

میثم حمیدی پارسا معاون آموزشی مدرسه اسلامی هنر با اشاره به اینکه مرکز در دو سطح آموزش آزاد و  عالی ویژه طلاب برادر و خواهر به فعالیت می‌پردازد، ابراز می‌دارد: در دوره آزاد کوتاه مدت رشته‌هایی نظیر نگارش خلاق، نقد و تحلیل فیلم، فلسفه هنر، شعر معاصر ایران، طراحی و گرافیک، فن ترجمه عربی، تاریخ هنر مدرن، عکاسی و … تدریس و همچنین در دوره‌ بلند مدت طی دو سال و چهار ترم رشته‌های فیلم‌نامه نویسی و داستان‌نویسی به طلاب علاقه‌مند آموزش داده می‌شود، در دوره آموزش عالی در مقطع کارشناسی ارشد رشته‌های فلسفه هنر و حکمت هنر اسلامی و در مقطع دکتری رشته حکمت و هنر دینی ارائه می‌شود که از طریق برگزاری آزمون اختصاصی و با مشارکت دانشگاه ادیان و مذاهب به جذب دانشجو اقدام می‌کند.

وی می‌افزاید: در این مرکز اساتیدی نظیر مسعود فراستی منتقد سینما، علی خدایی داستان نویس، عبدالحمید نقره‌کار معماری اسلامی، سیدعلی موسوی و  بیژن عبدالکریمی فلسفه هنر، محمدرضا ریخته‏‌گران تمدن اسلامی و ... به تدریس می‌پردازند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها