امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۳:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 75394
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 52
اسماعیل بنی اردلان عضو هیأت علمی دانشگاه هنر و استاد فلسفه هنر به مناسبت سالروز شهادت سید مرتضی آوینی در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری ...

اسماعیل بنی اردلان عضو هیأت علمی دانشگاه هنر و استاد فلسفه هنر به مناسبت سالروز شهادت سید مرتضی آوینی در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مهمترین نکته در مباحثی که شهید آوینی مطرح کرده را پرسش‌های جدی و مهم او در خصوص موضوعات مختلف بالاخص هنر برشمرد و با بیان اینکه آوینی در حوزه سینما پرسش‌ها و تأملات خوبی داشت، اظهار داشت: ما گاهی تصور می‌کنیم یک موضوع را خوب فهمیده‌ایم و شروع به کار می‌کنیم و دیگر درباره آن پرسش نمی‌کنیم، اما آوینی در زمینه سینما از پرسش سینما چیست تا اینکه ما چه نسبتی با آن داریم، آغاز کرد، تا اینکه به آغاز کارش انجامید.

وی افزود: آوینی درباره هنر پرسش‌های زیادی داشت و شاید برایش مهم نبود که پاسخ‌ها به او چه اندازه جدی است، اما همین که ذهن مخاطبان را به تأمل وا می‌داشت، تأثیرگذار بود.

عضو هیأت علمی دانشگاه هنر با تأکید بر اینکه آوینی در حوزه سینما به پرسش سینمای متعهد توجه بسیار نشان داد، توضیح داد: وی در حوزه فیلم مستند متوقف نشد، بلکه با کار تجربی تلاش کرد تا پاسخی به سؤالاتش بیاید که در فیلم‌هایش به خوبی این امر مشهود است، به خصوص مستندهای روایت فتح که با دیگر مستندات جنگی متفاوت است، حتی در روایت‌های او ابداعاتی قابل تأمل وجود دارد.

وی درباره هنر متعهد توضیح داد: کلمه تعهد را یک مقدار بر آن تأمل کنیم، ما عهد می‌بندیم خب ما باید با چه کسی عهد ببندیم؟ به اعتقاد من این تعهد عهدی است که ما با خداوند می‌بندیم، البته اگر خداجو هستیم، ما با خدا عهد می‌بندیم که در طاعت او قرار بگیریم برای اینکه به دستوراتش وفا کنیم و به حقیقت وجودی او پی ببریم.

بنی‌اردلان بیان داشت: بنابراین تعهد اصلی و حقیقی عهد بستن با خداست یا اینکه ما باید عهدی را که با ازل بستیم به یاد آوریم و آن را تجدید کنیم وگرنه اگر این عهد بستن و جویای حقیقت شدن نباشد، با چه کسی عهد می‌بندیم؟ ما متعهد به حقیقت دینداری هستیم که در رأس آن مطیع شدن به دستورات خداست، طبیعتاً اگر چنین نگاهی به عالم و هستی پیدا کنیم، نوع معرفت ما شناخت او بر اثر اطاعت از دستورات او است، این هنر می‌تواند هنر متعهد باشد که ذاتش خداجویی است.

وی درباره مهمترین گامی که می‌توان در راستای تقویت اندیشه‌های آوینی در حوزه هنر در جامعه انجام داد، گفت: ما متأسفانه این پرسش‌ها را خیلی در حوزه فرهنگ جدی نگرفتیم، در حالی که این پرسش‌ها باید در حوزه‌ها و دانشگاه‌ها عمیق‌تر بررسی شود و به جلسات تبدیل شود تا یک اندیشه به باروری برسد، وگرنه آوینی یک زحمات و کارهایی را شروع کرد که اگر رها شود طبیعتاً به جایی نمی‌رسد، نهادهایی که مسؤلیت فرهنگی دارند باید این پرسش‌ها را جزئی‌تر مطرح کرده و بر آن سرمایه‌گذاری و کار کنند تا اینها در دانشگاه‌ها طرح شود و بر مبنای اینها، تعلیم و تربیت در حوزه‌های مختلف صورت گیرد.
انتهای پیام/ 
برچسب ها:
آخرین اخبار