امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۵:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 75411
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 220
به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، نشست هم‌اندیشی دبیر هفدهمین جشنواره تئاتر دانشگاهی با اصحاب رسانه صبح امروز 20 فروردین ماه در دبیرخانه جشنواره تئاتر ...

به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، نشست هم‌اندیشی دبیر هفدهمین جشنواره تئاتر دانشگاهی با اصحاب رسانه صبح امروز 20 فروردین ماه در دبیرخانه جشنواره تئاتر دانشگاهی برگزار شد.

سیاوش قائدی دبیر هفدهمین جشنواره تئاتر دانشگاهی در ابتدای این نشست گفت: در این دوره جشنواره را دگرگون کردیم و ساختار را دست‌خوش تغییر و تحول قرار دادیم. کنار گذاشتن بخش‌های خیابانی، نمایشنامه‌خوانی و انتخاب متون جزء این تغییر و تحولات است. همچنین در هیأت انتخاب آثار از تکرار افراد تکراری پرهیز کرده و از افراد موجه استفاده کردیم.

وی ادامه داد: افرادی که از نحوه تغییرات ما در این دوره استقبال کردند در مرحله نهایی اعلام نتایج دست به دیکتاتوری زده و اعتراض‌های نابجا از خود نشان دادند.

قائدی با بیان اینکه کیفیت برای ما بسیار حائز اهمیت است، گفت: امسال بودجه جشنواره کاهش 30 درصدی داشت دلیل آن هم مشکلات اقتصادی موجود در کشور است اما ما سعی کردیم از ارگان‌های متفاوت‌تر در جذب سرمایه استفاده کنیم مثلا دانشگاه آزاد و علمی کاربردی هزینه دانشجویان خودشان را پرداخت می‌کنند. همچنین امسال از چند کمپانی خصوصی تئاتر هم دعوت به کار کردیم که هنوز حمایت آنها قطعی نشده است. شهرداری تهران نیز حمایت‌های معنوی خود را همچنان دریغ نکرده و همچون ادوار گذشته از این جشنواره حمایت خواهد کرد. وزارت ارشاد و مرکز هنرهای نمایشی امسال از نظر سخت‌افزاری حمایت خوبی از ما کرده است.

دبیر جشنواره تئاتر دانشگاهی بیان داشت: مرکز هنرهای نمایشی به لحاظ سخت افزاری و مدیریت همکاری بسیار خوبی با ما دارند. به این صورت که برای اولین‌بار کارگاه نمایش مجموعه تئاتر شهر را به عنوان یکی از میزبانان جشنواره داریم اما متاسفانه افراد اندکی در این مرکز جریان تئاتر دانشگاهی را درک می‌کنند.

وی از اساتید منتقد جریان تئاتر دانشگاهی درخواست همکاری کرد و گفت: یکسری از چهره‌های تئاتر دانشگاهی با ما همکاری نکردند و نسبت به این جریان بدبین بودند. من از اساتیدی که منتقد جریان تئاتر دانشگاهی هستند می‌خواهم با ما همکاری کنند اما این همکاری به شکلی نباشد که به سیاست‌های ما ضربه بزند.

دبیر هفدهمین جشنواره تئاتر دانشگاهی با اشاره به کاهش بخش‌های مختلف مسابقه این دوره از جشنواره دانشگاهی گفت: در این دوره قرار است بخش اصلی مسابقه به صورت مشترک بین دانشجویان تئاتری و غیرتئاتری برگزار شود. همچنین به غیر از بخش اصلی مسابقه آثار برگزیده از نگاه دانشجویان را نیز برای بخش غیررقابتی در نظر گرفتیم. در واقع در این بخش از برگزیدگان ادوار گذشته جشنواره‌ دعوت می‌شود تا آثار را مورد ارزیابی قرار می‌دهد که در نهایت سه اثر برگزیده اعلام می‌شود. مسئله دیگری که جشنواره تئاتر دانشگاهی را تهدید می‌کند بخش مدرسان است. در حال حاضر این بخش به شکلی برگزار می‌شود که از حرمت دانشگاهی خود خارج شده است. باید سیاستی اتخاذ شود که در دوره‌های آینده بخش مدرسان میزبان اساتیدی باشد که توسط دانشگاه‌های مربوطه مورد حمایت قرار بگیرد.

وی با اشاره به تمهیدات ویژه برای بین‌المللی شدن بخش بین‌الملل هفدهمین جشنواره تئاتر دانشگاهی اظهار داشت: در بخش بین‌الملل فراخوانی را منتشر کردیم که مورد استقبال نیروهای خارجی قرار گرفت. در واقع برای نخستین بار فراخوان بخش بین‌الملل به صورت مجزا منتشر شد. در مرحله اول از 20 کشور همچون آلمان، ایتالیا، انگلیس، روسیه، لیتوانی، ترکیه، پاکستان، آفریقای جنوبی و .. متقاضی داشتیم اما با توجه به انتخاب‌های خاصی که بر مبنای شرایط کشورمان باید انجام می‌دادیم در نهایت 4 اثر را انتخاب کردیم. به این ترتیب نمایش هملت از بلغارستان، من کی هستم از ایتالیا، گزارش به آکادمی از آلمان و نمایشی از پروفسور ژوکوفسکی از کشور لهستان. همچنین باید بیفزایم که قرار است یک یا دو نمایش از بخش بین‌الملل با آثار ایرانی در بخش مسابقه اصلی به رقابت گذاشته شود.

دبیر هفدهمین جشنواره تئاتر دانشگاهی با بیان اینکه اعتراضات دانشجویانی که اثارشان رد شده است، اجتناب‌ناپذیر است، گفت: جریانی که با آن کنار نمی‌آیم خصومت‌هایی است که برخی از افراد از طریق دانشجویان آن را به جشنواره وارد می‌کنند. از همه دانشجویان می‌خواهم که اعتراض کنند اما حرف منطقی بزنند و احساسی برخورد نکنند. ما از دانشجویان خواستیم لیستی 10 نفره برای هیات انتخاب بدهد اما خود آنها هم نتوانستند چنین کنند. با این حال تلاش کردیم بهترین و موجه‌ترین گزینه‌ها را برای شورای انتخاب دعوت به همکاری کنیم. اما باز هم شاهد نقدهای بی جاه هستیم، اگر کسی این ترتیب را قبول نداشت پس نباید در جشنواره شرکت می‌کرد. باید همین جا اعلام کنم ما از سیاست‌ها و ایده‌هایمان عقب نخواهیم کشید اما سعی‌مان این است که با گروه‌ها به صورت یکسان برخورد شود و تا جایی که می‌توانیم قصد داریم کارهای شرکت کننده در جشنواره مورد قضاوت قرار گیرد.

قائدی در خصوص بخش بزرگداشت جشنواره تئاتر دانشجویی گفت: هر ساله مرسوم بوده از چند چهره دانشگاهی تقدیر به عمل آید.و در این دوره قصد ساختار شکنی داریم و می‌خواهیم به گونه‌ای متفاوت عمل کنیم.

قائدی در خصوص وضعیت تالار مولوی نیز گفت: در مورد تالار مولوی جلسه‌ای را با مدیر کل فرهنگی دانشگاه تهران داشتم و تفاهم‌نامه‌ای را نیز منعقد کردیم و بر اساس آن آقای گل‌محمدی وعده داد که این مجموعه 20 اردیبهشت ماه به جشنواره تئاتر دانشگاهی تحویل داده می‌شود اما شواهد نشان می‌دهد که تالار مولوی دستخوش هیچ گونه تعمیر و تغییر و تحولی نشده است تعجب می‌کنم که چرا خانه تئاتر مرکز هنرهای نمایشی، هنرمندان و اساتید دانشگاه هیچ واکنشی به وضعیت این تالار نشان نداده و نمی‌دهد. احساس می‌کنم تالار مولوی به یک تحصن توسط اهالی تئاتر نیاز دارد زیرا دانشگاه تهران هیچ اشتیاقی برای بازگشایی آن ندارد و احساس می‌کنم که هفدهمین تئاتر دانشگاهی برای اولین بار از تالار مولوی محروم می‌شود.

وی افزود: مشکل تالار مولوی را هر ارگان و شخصی می‌تواند حل کند تا ما جلوی اساتید دانشگاه شرمنده نشویم زیرا نمی‌توانیم سالن‌های کوچک دانشگاهی را به آنها بدهیم آنچه مشخص است این امکان وجود دارد که تالار مولوی با شرایط فعلی در اختیار جشنواره تئاتر دانشگاهی قرار گیرد که البته ما از آن استفاده خواهیم کرد.

دبیر جشنواره تئاتر دانشگاهی در پایان خاطرنشان کرد: جای تعجب دارد بودجه تعمیرات حدود یک ماه است که به حسابداری دانشگاه تهران آمده اما هیچ اتفاقی رخ نداده است.
 
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها