امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۰۱:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 75413
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 56
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کتاب «عرفان و فلسفه» اثر والتر ترنس استیس و ترجمه بهاءالدین خرمشاهی درصدد پاسخ دادن به این ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کتاب «عرفان و فلسفه» اثر والتر ترنس استیس و ترجمه بهاءالدین خرمشاهی درصدد پاسخ دادن به این پرسش است که اساسا حال یا تجربة عرفانی چه رابطه ای با مسائل مهم فلسفه دارد؟

از منظر روان شناسی پژوهش، در واقع، «عرفان» موضوع این کتاب است و «فلسفه» رویکرد آن. استیس، که در فلسفه استاد بوده، ادیان و مذاهب شرق و غرب را نیز، توأمان می شناخته است. در نظر او، دیانت و تجربه دینی همسان با عرفان است و عرفانی که وی از آن سخن می گوید عرفان قدیم یا جدید یا عرفان نحله و ملّتی خاص نیست.

او ویژگی‌های مشترکی را که در «عرفان‌ها» می‌بیند مدّ نظر دارد و، به محک فلسفه، از این نقد عیار می‌گیرد؛ آن هم فلسفه ای از نوع فلسفه اسپینوزا در کتاب «اخلاق»، و دور از صغرا و کبری‌های فراوان منطقی و استدلال‌های خسته کننده فلسفی. ازاین رو، خواندن آن عارف و عامی را به کار می‌آید.

آثار استیس زبانی ساده و بدون پیچش دارند و مترجم توانای این اثرِ او نیز به خوبی از عهده برگرداندن آن ویژگی‌ها به زبان فارسی برآمده است. برای ایرانیان که دفتر پربرگی از ادبیات و فرهنگشان حکایت «عقل و عشق» است داوری معتدل و منصفانه استیس با ترجمه روان خرمشاهی بسی خواندنی و سودمند است.

چاپ هشتم این اثر در 384 صفحه با قیمت 145000 ریال از سوی انتشارات سروش منتشر و در اختیار مشتاقان مباحث عرفانی و فلسفی قرار گرفته است.

بر اساس همین گزارش کتاب دیگر انتشارات سروش با عنوان «هنر مقدس» اثر تیتوس بورکهارت با ترجمه جلال ستاری منتشر و راهی بازار نشر شد.

این کتاب که در آن فلسفه هنر، علم زیبایی شناسی، یکی از مهم‌ترین دستاوردهای علمی، فلسفی در دوان معاصر باعث شده است، تمامی اندیشمندان موافق و مخالف مدرنیته، عکس العمل خود را نسبت به سبک‌ها و سنت‌های هنری نشان دهند.

بوکهارت با نوشتن کتاب «هنر مقدس»، نظام‌های فکری و فلسفی بزرگان سه گانه (رنه گنون، فریت شووان، کومارا سوامی) را در زمینه هنر بسط داد و تفسیرهای روشنی از یافته های آن‌ها ارائه داد. بورکهارت، هنری را مقدس می‌داند که صورت‌های قدسی داشته باشد.

او در مقدمه کتاب، بین هنر دینی و هنر قدسی، فرق می‌گذارد، اولی را هنری می‌داند که صرفاً موضوعش مسائل دینی و مذهبی باشد، ولی صورتش می‌تواند از صورت‌های هنری غیر دینی هم باشد. بورکهارت کتاب هنر مقدس را در شش بخش همراه با مقدمه تنظیم کرده است، که مقدمه‌ی کتاب به کلیات هنر مقدس و زمینه‌ها و اهداف آن می‌پردازد.

مولف در بخش اول «تکوین معبد هندو»، مباحثی را که از متون دینی به دست آورده را مطرح می‌کند در بخش دوم «آن در منم» ملاحظاتی درباره شمایل نگاری درگاه شکوهمند کلیسای رومی وار، به بررسی شمایل نگاری‌های کلیسا- شمایل حضرت عیسی می‌پردازد.

در بخش سوم نیز به «مبانی هنر اسلامی» پرداخته می‌شود. به این معنا که در درجه اول آفریدگار هستی خود هنرمند (مصور) است و هنر الهی، تجلی وحدت در جمال و جلال است و از این طریق هنر ارتباط تنگاتنگی با حکمت دینی دارد. در بخش چهارم «تمثال بودا» به چگونگی وابستگی هنر بودا، به تمثال گل لوطوس می‌پردازد.

در بخش پنجم «منظره در هنر خاور دور» به اوضاع نقش نگاری و نقاشی چینیان می‌پردازد و نفوذ رمز و راز آیین تائو در هنر چینی را مورد بررسی قرار می‌دهد. در بخش ششم «انحطاط و احیاء هنر مسیحی» به سیر تاریخی و تطوری، هنر مسیحیت می‌پردازد و نقاط فراز و فرود این هنر را تبیین می‌نماید.

چاپ هفتم این اثر در 212 صفحه، مصور با قیمت 80000 ریال به بازار نشر عرضه شده است.

گزارش انتشارات سروش همچنین می‌افزاید: یکی دیگر از کتاب‌های ارزشمندی که در زمینه فلسفه به چاپ رسیده است  کتاب «انسان در عرف عرفان» نوشته آیت الله حسن زاده آملی است. مراد از عرفان در موضع این رساله، عرفان به توحید صمدی است و توحید صمدی ظهور و شهود سلطان وحدت، حق تعالی شأنه، در سیر انفسی سالک الی الله است که به علم الیقین و عین الیقین و حق الیقین و بردالیقین دریابد که هو الاوّل و الآخر و الظاهر و الباطن.

انسان را نیز در عرف منطق، حیوان ناطق تعریف کرده‌اند، ولی انسان در عرف عرفان کسی است که لیاقت‌ها و قابلیت‌هایی دارد که چون به فضیلت برسند و او را متّصف به صفات ربوبی و محاسن اخلاق و محامد آداب کنند، او دیگر همان حیوان ناطق نیست بلکه انسان واقعی حقیقی است.

نویسنده این کتاب همچنین برخی رویدادهای سلوک عرفان عملی خود را نیز در نیمه کتاب شرح داده و سپس در نیمه دیگر، اصول مستنبط از آنها و متفرّع بر آنها را گفته است.

چاپ دوازدهم این اثر نیز در 140 صفحه با قیمت 55000 ریال از سوی انتشارات سروش منتشر و در اختیار مشتاقان مباحث عرفانی و اسلامی قرار گرفته است.

علاقمندان برای تهیه این کتاب‌ها و سایر کتب انتشارات سروش به صورت تک جلدی و کلی به فروشگاه شهید مطهری انتشارات سروش به نشانی: خیابان استاد مطهری، نرسیده به خیابان شهید مفتح، جنب ساختمان سروش، تلفن 88310610-021 و یا به فروشگاه مرکزی سروش (ترنجستان سروش) به نشانی خیابان انقلاب، بعد از تقاطع ابوریحان، بین خیابان وصال و فلسطین، فروشگاه ترنجستان سروش مراجعه یا با تلفن 66493620-021 تماس حاصل نمایند.

همچنین مرکز پخش پکتا (نماینده انحصاری پخش آثار انتشارات سروش) به نشانی: خیابان انقلاب، بعد از تقاطع ابوریحان، بین خیابان وصال و فلسطین، جنب فروشگاه ترنجستان سروش، تلفن 66973203 ( 20 خط) آماده عرضه کلی و جزئی این کتاب به علاقمندان است.

فروش اینترنتی کتاب نیز از طریق سایت انتشارات سروش به نشانی: http://soroushpublishingco.ir  امکان پذیر است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها