امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۲۱:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 75421
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 61
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- گروه رادیو و تلویزیون: امسال طبق رسم هر ساله همه شبکه های تلویزیونی برای برنامه تحویل سال خود برنامه ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- گروه رادیو و تلویزیون: امسال طبق رسم هر ساله همه شبکه های تلویزیونی برای برنامه تحویل سال خود برنامه ریزی کرده بودند. همه شبکه های تلویزونی تقریبا یک فرمول ثابت برای نشاندن مخاطب پای رسانه ملی دارند، فرمولی ساده و البته امتحان پس داده که امسال شبکه های با دعوت از مجریان و ستاره‌های سینما و تلویزیون به عنوان مجری همان راه را ادامه دادند.

اما شاید در میان تمام شبکه‌های تلویزیونی، یک شبکه خلاف جهت آب شنا کرد و اتفاقا این شنا بر خلاف جهت آب نه تنها باعث نشد تا مخاطب از تماشای ویژه برنامه تحویل سال آن دلسرد و دلزده نشود بلکه آنهایی که دل را به زلف ادبیات و زبان شیرین فارسی گره زده اند از تماشای آن حض بصر بردند.

بدون شک یکی از مهمترین دلایل جذابیت یک برنامه بخصوص وقتی پای ویژه برنامه های طولانی مدت مربوط به سال تحویل در میان باشد حضور ستاره های محبوب مردم است. ستاره هایی که هرکدام در صنعت رویا سازی سینما برای مردم یادآور خاطراتی از نقش های ماندگار هستند اما وقتی قرار باشد در این ماراتن چندین ساعته رقابتی هم بین شبکه های مختلف تلویزیونی برای جذب مخاطب وجود داشته باشد دیگر کپی کردن از یک فرمول ثابت خیلی نمی تواند جذابیت داشته باشد.

مخاطب کنترل گیرنده را رد دست می گیرد، هر از چند گاهی در یک شبکه ستاره محبوب خود را می باید و دوباره به دنبال ستاره های مورد علاقه خود باید در میان شبکه ها به جستجو بپردازد. پس باید به دنبال فرمولی دیگر کشت و شاید این فرمول جدید همان کاری بود که امسال برنامه سازان شبکه آموزش انجام دادند. دعوت از ستاره هایی این بار از دریای بیکران زبان و ادب فارسی با طعم قند.

آنهایی که حتی اندک آشنایی با زبان و ادب فارسی دارند می دانند که استادانی همچون علی موسوی گرمارودی، ساعد باقری، بهاء الدین خرمشاهی چه درهای گرانبهایی در گنجینه ادبیات کهن ایران زمین هستند و وقتی این استاید رخ در رخ مخاطبان رسانه ملی از زبان شیرین فارسی سخن چقدر برای مخاطبی به دنبال فرمولی غیر تکراری در میان برنامه های سال تحویل می گردد جالب است.

به نظر می رسد اگر این فرمول و استفاده از ستاره هایی متفاوت از دنیای سینما و تلویزیون در ویژه برنامه های تلویزیون تداوم یابد این بار رسانه ملی نه تنها با یک فرمول امتحان پس داده و تکراری مواجه نخواهد بود بلکه با یک تیر چند نشان را خواهد زد. اول توانسته است نوآوری که حلقه مفقوده بسیاری از برنامه های صدا وسیما است را انجام دهد و هم در این عصر مدرنیته مخاطبین را یکبار دیگر با گذشته خود مواجه شد، گذشته ای که در تاریخ کهن ادبیات ایران زمین گره خورده است و شاید همین موضوع کار مدیران رسانه ملی را سخت کند چرا برای سال آینده با فرمول برای برنامه سازی مواجه خواهند شد؛ فرمول تکراری استفاده از سوپراستارها و ستاره های سینما،تلویزیون و مسیقی و دیگر استفاه از اساتیدی که نشستن پای صحبت‌های آنها کلاس درسی بزرگ است.

حالا استفاده از مفاخر ادبی و بزرگان ادبیات به نظر می رسد فرمول موفقی بوده است که بسیاری از کسانی که تلویزیون را به شکل تخصصی تری دنبال می کنند از آن استقبال کرده اند و وقتی وزیر امور خارجه یا نمایندگان مجلس شورای اسلامی اذعان می کنند که تماشای قند پلهو از شبکه آموزش در ایام نوروز کامشان را شیرین کرده است نشان می دهد ادبیات ایران دارای چه پتانسیلی برای جذب مخاطب است. همان پتانسیلی که ویژه برنامه تحویل سال شبکه آموزش را با علی موسوی گرمارودی ، ساعد باقری و بهاء الدین خرمشاهی به برنامه ای متفاوت تبدیل کرد و شیرینی آن با قند پهلو دوچندان شد و حالا قدرت انتخاب با معاونن سینما است که این فرمول جدید در رسانه ملی ادامه یابد یا دوباره شاهد همان فرمول قدیمی و تکراری مورد استفاده در دیگر شبکه ها بود.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها