امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۶:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 75428
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 73
به گزارش خبرنگار حماسه و مقاومت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علیرضا خسروشاهی نویسنده و از دوستان شهید آوینی گفت: اگر منظور از مفهوم ...

به گزارش خبرنگار حماسه و مقاومت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علیرضا خسروشاهی نویسنده و از دوستان شهید آوینی گفت: اگر منظور از مفهوم تمدن، تجسّد فرهنگ باشد در این صورت اگر فرهنگ به تمدن تبدیل شود می‌میرد و اگر حماسه هم به پژوهش تبدیل شود می‌میرد.

وی اظهار داشت: شهید آوینی قابل پژوهش نیست بلکه نوعی زندگی است بسیاری افرادی که ادعای شناخت عاشورا و تحقیق و تفحص آن واقعه بزرگ که به تعبیر آوینی قلب هستی است را دارند اما در واقع در زندگی‌شان اعتقاد عملی به آنچه که در سال 61 هجری اتفاق افتاد، ندارند.

این دوست شهید آوینی عنوان کرد: گرچه امروز سخن درباره ادبیات نثر آوینی بود اما آنجا که شما به یک پایان‌نامه درباره آوینی و یا قیام اباعبدالله الحسین (ع) قانع شوید بدانید که پرونده این مسائل را در دل خود بسته‌اید.

خسروشاهی خاطرنشان کرد: شهید آوینی جوششی بود برای پاسخ به آنچه که وجودش از آن طلب می‌کرد و کاری به مطالبات حوزه هنری، صدا و سیما و... که از او طلب می‌کردند، نداشت.

وی با اشاره به سه عنصری که جناب کمری برای شهید آوینی برشمرد که آوینی با آنها در بین مردم شناخته شده است مبنی بر صدای نجوا، زیبایی ظاهری و حضور مقام معظم رهبری در بالای جنازه ایشان تصریح کرد: آوینی یک نشانه شد. در زمان ابن عربی حوزه هنری و صدا و سیما و دسته‌های فرهنگی نبود که کار آنها تربیت هنرمند باشد و هنرمند در جامعه حضور داشته باشد و کار شهید آوینی نیز از این سنخ بود.

این دوست شهید آوینی ادامه داد: به نظر می‌رسد شهید آوینی جزو مشیت‌های الهی بود که در این دوران تجلی پیدا کرد؛ آوینی کسی بود که در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی دعوت نامه‌ای از آمریکا برایش ارسال شد و با وجود اینکه امکانات بسیار خوبی در اختیار او قرار می‌گرفت اما او پاسخ آن را داد، لذا اینها احساسات نیست، مصادره به مطلوب به آوینی نیست بلکه اینها حقایق و واقعیات است.

خسروشاهی خاطرنشان کرد: خیلی فرموله کردن آوینی به نفع آوینی نیست؛ اینکه آوینی را در دسترس همه قرار دهیم اینها ستیز با واقعیات است، آوینی قطعاً نظر خاص از ملکوت به او بوده است. بنابراین اصلاً با احساس از آوینی سخن نمی‌گویم. آوینی یک اتفاق بود که باید پژوهش و جست‌وجو شود.

وی افزود: شناخت آوینی با ارتفاع نظری که برای خودمان پیش می‌آید ممکن خواهد بود والا ما ابزار شناخت آوینی را نداریم.

خسروشاهی در انتهای این مراسم، متن منتشرنشده‌ای از شهید آوینی با عنوان بیان هنری که در سال 1366 به نگارش درآمده بود را برای حضار قرائت کرد.
انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها