امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۶:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 75448
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۲۷
تعداد بازدید: 97
به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس، امروز پنج شنبه 10 آوریل 2014 برابر با 21 فروردین 1393، موعد پرداخت چهارمین قسط از اقساط 8 گانه ایران به مبلغ 550 ...

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس، امروز پنج شنبه 10 آوریل 2014 برابر با 21 فروردین 1393، موعد پرداخت چهارمین قسط از اقساط 8 گانه ایران به مبلغ 550 میلیون دلار بر اساس توافق ژنو است.

بر اساس توافق هسته‌ای ژنو در سوم آذر ماه 92 که از 30 دی ماه همان سال به اجرا گذاشته شد، ایران در مدت 6 ماه، در 8 نوبت، 4.2 میلیارد دلار از دارایی‌های نفتی بلوکه شده خود در بانک‌های خارجی را دریافت خواهد کرد که تاکنون گفته می‌شود 3 قسط از این مبالغ به حساب بانک مرکزی ایران در سوئیس واریز شده است.

به گفته منابع غربی، ایران مبالغ این اقساط را در ازای عملِ گام به گام به تعهدات هسته‌ای خود در چارچوب توافق ژنو دریافت خواهد کرد.

اولین و دومین قسط ایران به مبلغ یک میلیارد دلار را ژاپن و سومین قسط به مبلغ 550 میلیون دلار را کره جنوبی را پرداخت کرده‌اند.

این درحالی است که بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، پول‌های آزاد شده ایران در سوئیس در بانک‌های این کشور خاک می‌خورد چراکه  بانک‌های غربی همچنان از تحریم‌های آمریکا علیه ایران هراس دارند و ایران برای دسترسی به دارایی‌های آزاد شده خود کار سختی پیش رو دارد.

اما مقامات غربی مدعی‌اند که مقامات ایران در تعیین محل انتقال این مبالغ تعلل کرده‌اند و این امر یکی از دلایل تاخیر در دسترسی ایران به پول خود بوده است.

موعد پرداخت پنجمین قسط ایران نیز 5 روز بعد در 15 آوریل به مبلغ 450 میلیون دلار خواهد بود.

انتهای پیام/م  
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها