امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۶:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 7549
تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۱۱
تعداد بازدید: 135
علیرضا ضیغمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اظهار داشت: سال گذشته مراحل پایانی سرمایه‌گذاری پالایشگاه ...

علیرضا ضیغمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اظهار داشت: سال گذشته مراحل پایانی سرمایه‌گذاری پالایشگاه امام خمینی که ارزش کل سرمایه‌گذاری آن 4 میلیارد دلار و (2 میلیارد به صورت دلاری و 2 هزار میلیارد تومان ریالی با احتساب نرخ ارز مرجع) بود، طی شد. 

وی اضافه کرد: در پالایشگاه آبادان نیز سال گذشته مرحله آخر سرمایه‌گذاری 800 میلیون دلاری را انجام دادیم که ادامه آن به بخش خصوصی واگذار شد.

ضیغمی تصریح کرد: برای بهینه سازی و افزایش ظرفیت پالایشگاه‌ها 22 هزار و 500 میلیارد تومان نیاز سرمایه‌گذاری را پیش‌بینی می‌کنیم که بخشی از آن انجام شده است.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی تاکید کرد: بخش عمده سرمایه‌گذاری سال جاری در صنعت پالایش در پالایشگاه‌های خصوصی مانند اصفهان، تبریز و بندرعباس خواهد بود.

وی افزود: ما بیشترین سرمایه‌گذاری را در پالایشگاه خلیج فارس داشته‌ایم چنانکه 48 درصد سهم آن متعلق به پالایش و پخش و 15 تا 16 درصد سهم آن نیز متعلق به صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت است،به همین دلیل بالای 60 درصد از سرمایه‌گذاری به وسیله وزارت نفت و صندوق بازنشستگی تأمین می‌شود.

ضیغمی تصریح کرد: ما حدود 1 میلیارد دلار در سال گذشته و 400 میلیون یورو و در سال‌های پیش از آن در این پالایشگاه سرمایه‌گذاری کردیم که تقریباً همه آن جذب شده است.

*ستاره خلیج‌فارس ما را بزرگترین صادرکننده بنزین منطقه خواهد کرد

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه اصرار داریم سال 92 این پالایشگاه در مدار قرار بگیرد، همه امکانات را برای تحقق آن بسیج کرده‌ایم،آمار تولید 36 میلیونی بنزین و 15 میلیونی نفت گاز و سایر فرآورده‌های ستاره خلیج‌فارس ما را به سمتی خواهد برد که یکی از بزرگترین صادرکنندگان بنزین، LPG ، کوگرد، بروپلین و نفت و گاز در منطقه خواهیم بود.

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه ما بیشتر از سهم خودمان 400 میلیون یورو به علاوه یک میلیارد دلار به این پروژه تزریق کرده‌ایم، گفت: این مبالغی که بالای سهم خودمان سرمایه‌گذاری می‌کنیم به عنوان وام از نیکو و شرکت ملی نفت تلقی می‌شود و پالایشگاه ستاره خلیج فارس باید آن را پرداخت کند.

ضیغمی اظهار داشت: شرکت ملی نفت نیز از بانک مرکزی این اعتبارات را دریافت کرده‌ است و به دلیل تاکید مقامات نظام و دولت این اعتبارات به ستاره خلیج فارس اعطاء شده است.

وی افزود: صندوق بازنشستگی نفت و بازنشستگی کشوری در حد سهام خودشان آورده در ستاره خلیج فارس داشتند که در مجمع این شرکت مصوب کردیم از 30 درصد بیشتر بیاورند.

*مجوز وزیر نفت برای تامین اعتبار موقت فاز دوم پالایشگاه آبادان از منابع داخلی نفت

ضیغمی در ادامه گفت: برای راه‌اندازی فاز 2 پالایشگاه آبادان که به زودی شروع می‌شود، کنسرسیومی انتخاب شده‌اند و طراحی پایه را انجام دادند.

وی افزود: برای شروع پروژه با مشکلات فاینانس روبرو بودیم که تانهایی شدن آن آقای وزیر اجازه دادند از محل اعتبارات داخلی وزارت نفت کار آغاز شود.

به گزارش فارس پیش از این فرهاد احمدی در گفت‌وگو با فارس از افزایش یک میلیون بشکه‌ای ظرفیت پالایشی کشور خبر داده و گفته بود: چند پروژه دیگر هم در برنامه‌ ما قرار دارد تا با تأمین منابع مالی آن را آغاز کنیم که از جمله آنها 5 پروژه پالایشگاهی جدید است.

مدیر عامل شرکت مهندسی و ساختمان نفت اضافه کرد: یکی از این پالایشگاه‌ها طرح توسعه و تثبیت جدید پالایشگاه آبادان به ظرفیت پالایش 210 هزار بشکه در روز است که انتظار داریم در ماه‌های آینده این پروژه آغاز شود.

وی افزود: پروژه پالایشگاه آناهیتا با ظرفیت پالایش 150 هزار بشکه در روز، طرح توسعه پالایشگاه شهریار به ظرفیت 150 هزار بشکه در روز مشابه پالایشگاه شازند، پروژه پالایشگاه میعانات گازی تمام ایرانی پارس به ظرفیت 120 هزار بشکه در روز و ستاره خلیج فارس با ظرفیت 360 هزار بشکه میعانات گازی در روز در برنامه آینده وزارت نفت و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی قرار دارد.

احمدی تصریح کرد: با اجرای این پروژه‌ها 510 هزار بشکه به ظرفیت پالایشی نفت خام و 480 هزار بشکه به ظرفیت پالایشی میعانات گازی کشور اضافه می‌شود که در مجموع نزدیک به یک میلیون بشکه به ظرفیت پالایشی کشور اضافه خواهد شد؛ این برنامه تاثیر قابل توجهی بر جلوگیری از خام‌فروشی در صنعت نفت کشور خواهد گذاشت.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها