امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۰۴:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 75541
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 87
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در هرات، ابریشم یک نخ طبیعی است که از پیله کرم ابریشم گرفته می‌شود و عمده‌ترین ماده ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در هرات، ابریشم یک نخ طبیعی است که از پیله کرم ابریشم گرفته می‌شود و عمده‌ترین ماده تشکیل دهنده آن پروتئین است.
از نخ ابریشم، پارچه‌های ابریشمی می‌بافند که یکی از بهترین و نرمترین پارچه‌های دنیا به شمار می‌رود.به دلیل خاصیت براقی نخ ابریشم، پارچه‌های بافته شده از ابریشم همانند منشورهایی هستند که اگر از جهات مختلف به آن‌ها نگاه کنید رنگ‌های متفاوتی از آن می‌بینید.


همچنین از نخ بدست آمده از ابریشم فرش‌های ابریشمی بافته می‌شود که از زیبایی کم‌نظیری برخوردارند.صنعت ابریشم‌بافی در هرات افغانستان سابقه‌ای 600 ساله دارد و این شغل در بسیاری خانواده‌ها موروثی است.در گذشته در هرات نزدیک به 300 کارخانه ابریشم‌بافی وجود داشت، اما اکنون این آمار به 5 کارخانه کاهش یافته است این صنعت تاریخی در هرات رو به زوال است.از جانب مردم شکایت‌هایی وجود دارد مبنی بر این که کرم‌های پیله افغانستان به شکل بی‌رویه از این کشور خارج می‌شوند.
ابریشم بافان هراتی نسبت به کم‌توجهی مسئولان به این پیشه انتقاد دارند و از دولت افغانستان و سرمایه‌گذاران می‌خواهند که به این بخش توجه بیشتری داشته باشند.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها