امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۳:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 7555
تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۱۱
تعداد بازدید: 84
سید سعید زمانیان دهکردی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در مورد جلسه روز گذشته کمیسیون تلفیق و نرخ ارز، ...

سید سعید زمانیان دهکردی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در مورد جلسه روز گذشته کمیسیون تلفیق و نرخ ارز، گفت: در جلسه دیروز تلفیق، قیمت خاصی برای ارز تعیین نشد و فقط نمایندگان تصویب کردند که ارز صرفاً از طریق بانک مرکزی و صرافی‌های مجاز عرضه شود و با کسانی که درمورد ارز تحرکات غیرقانونی می‌کنند و خارج از این دو کانال عرضه می‌کنند، برخورد شود.

وی تاکید کرد: البته هنوز لایحه بودجه در صحن مجلس بررسی می‌شود و ممکن است پیشنهادهای مختلف ارائه شود، ولی آنچه که تاکنون تصویب شده، مبنای عمل قانون برنامه پنجم توسعه است که شناور مدیریت شده در مورد ارز اعمال می‌شود که این نرخ با توجه به شرایط اقتصادی تعیین می‌شود و بنابراین قیمت خاصی برای ارز اعلام نشده است.

به گزارش فارس در بند (ج) ماده 81 قانون برنامه پنجم توسعه آمده است: «نظام ارزی کشور، شناور مدیریت شده است. نرخ ارز با توجه به حفظ دامنه رقابت پذیری در تجارت خارجی و با ملاحظه تورم داخلی و جهانی همچنین شرایط اقتصاد کلان ازجمله تعیین حد مطلوبی از ذخایر خارجی تعیین خواهد شد».

زمانیان در ادامه در پاسخ به این پرسش که بالاخره درآمد ارزی که وارد بودجه می‌شود، با چه مبنا و ملاکی تبدیل به ریال می‌شود و بودجه ریالی کشور بسته می‌شود، گفت: آنچه مبنای محاسباتی در لایحه بودجه برای ارز نفتی در نظر گرفته شده است 2450 تومان به ازای هر دلار نفتی است که این فقط جنبه محاسباتی دارد و در مورد ارز هیچ قیمتی در کمیسیون تلفیق پیشنهاد نشده است.

عضو کمیسیون تلفیق تصریح کرد: ارز باید از مبادی بانک مرکزی و صرافی‌های مجاز ارائه شود و کسانی‌که برخلاف این عمل ‌کنند، با آنها برخورد شود.

زمانیان در مورد اینکه دولت چه پیشنهادی در لایحه بودجه ارائه کرده است، گفت: پیشنهادهای مختلفی از سوی دولت و نمایندگان مطرح می‌شود و هنوز لایحه بودجه در صحن مجلس بررسی می‌شود، ممکن است یک پیشنهاد جدیدی ارائه شود که اگر تصویب شود، نرخ تغییر کند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه در پاسخ به این پرسش که آیا نرخ شناور مدیریت شده همان نرخی است که در مرکز مبادلات ارزی به دست می‌آید، گفت: فعلاً منظور از نرخ شناور مدیریتی همان نرخ مرکز مبادلات ارزی است، اما ممکن است در آینده با توجه به شرایط اقتصاد، نرخ دیگری در نظر گرفته شود.

نماینده شهرکرد در مجلس افزود: نکته مهم این است که شورای پول و اعتبار در مورد نرخ ارز باید تصمیم‌گیری کند و در شورای پول و اعتبار هم علاوه بر اینکه وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی و دو نماینده مجلس حضور دارند، در مورد نرخ ارز تصمیم‌گیری می‌شود که البته تصمیم آن شورا هم بستگی به شرایط اقتصاد کشور دارد.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها