امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۷:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 75603
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 140
به‌ گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، در شهر «آکتاو» قزاقستان با هدف کمک به‌ تقویت همکاری بین رسانه‌ها و مراکز مطالعاتی کشورهای ساحلی، مرکز ...

به‌ گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، در شهر «آکتاو» قزاقستان با هدف کمک به‌ تقویت همکاری بین رسانه‌ها و مراکز مطالعاتی کشورهای ساحلی، مرکز اطلاعاتی- تحلیلی موسوم به «پل خزر» ایجاد شد.

در مراسم افتتاح این مرکز «دارخان اوالیخان‌اف» (مدیر مرکز) و «الکساندر کنیازف» (مسئول گروه کارشناسان بین‌المللی مرکز) اعلام کردند که تقویت همکاری‌ بین کشورهای ساحلی خزر بدون ارتباط نزدیک رسانه‌ای و انجام فعالیت‌های مطالعاتی به صورت کامل امکان‌پذیر نخواهد بود.

بنا به‌ گفته مسئولین این نهاد جدید، یکی از اهداف عمده آنان از طریق ارتباط و تبادل نظر میان کارشناسان کشورهای ساحلی قزاقستان، ایران، آذربایجان، روسیه و ترکمنستان فعال کردن نقش کشورهای ساحلی در مسائل این حوزه می‌باشد. 

به‌ باور اوالیخان‌اف و کنیازف، منطقه خزر از ظرفیت‌های بسیار بالایی برای توسعه برخوردار بوده و هم‌زمان زمینه‌هایی را نیز برای وقوع چالش‌هایی با خود دارد که به‌نظر می‌رسد هنوز اهمیت این منطقه از سوی دوایر سیاسی و کارشناسی کشورهای ساحلی به‌ صورت کافی شناخته نشده است.

اوالیخان‌اف گفت که خاورشناسان شناخته، کارشناسان سیاسی، دانشمندان و روزنامه‌نگارانی از کشورهای قزاقستان، روسیه، ایران، ازبکستان، آذربایجان، ایتالیا و برخی از کشورهای دیگر با این مرکز همکاری خواهند داشت.

گفته شد که رقابت‌های بین‌المللی در حال تشدید شدن بوده و ذخایر و قابلیت‌های ارتباطاتی خزر مورد توجه مراکز جهانی قدرت قرار گرفته است و در شرایطی که وضعیت حقوقی دریای خزر تعیین نشده برخورد منافع طرف‌های خارجی می‌تواند منجر به‌ درگیری‌ها در این حوزه شود.

به‌ باور مدیران این مرکز، منطقه دریای خزر یکی از مهم‌ترین مراکز ژئوپلتیک و ژئواکونومیک اوراسیا و جهان بوده و وجود پیچیدگی‌ها در روابط میان این کشورها و همچنین ترکیبی از سیستم‌های متفاوت سیاسی و درهم‌تنیدگی تمدن‌های مختلف، موجب افزایش توجه تعداد زیادی از بازیگران فرامنطقه‌ای نسبت به‌ این حوزه شده که میزان چالش‌های احتمالی را به‌ مراتب بالا برده است.

بنابر اعتقاد کنیازف، قضیه کریمه و بحران اوکراین علاوه بر سایر پیام‌ها از پایان یافتن دوره گذار و ترانزیت در نظام روابط بین‌المللی خبر داد و زمینه برای پذیرش ناگزیر چندقطبی بودن جهان امروزی را فراهم کرد.

اوالیخان‌اف نیز معتقد است که در چنین شرایطی ارائه تعریف جدیدی از پارادایم‌های اصلی توسعه دریای خزر و مناطق مجاور آن نظیر آسیای مرکزی، قفقاز، خاور نزدیک و جنوب روسیه وظیفه فوق‌العاده مهمی برای جوامع کارشناسی خواهد بود.

کنیازف تعیین وضعیت حقوقی و جلوگیری از نظامی‌سازی فضای خزر را از اهداف مهم فعالیت‌های کارشناسی و رسانه‌ای این مرکز دانست و تصریح کرد: جلوگیری از نظامی‌ شدن فضای این دریا در صورت ایجاد بستر مناسب همکاری و همفکری کشورهای ساحلی میسر خواهد بود که ما به‌ عنوان کارشناسان باید این مهم را همواره مورد تاکید و یادآوری قرار دهیم.

مسئولین این مرکز جدید برآنند که وجود برخی از مسائل میان کشورهای ساحلی نباید مانع توسعه سناریو‌های مثبت در این حوزه مهم ژئوپلتیکی شود.

کنیازف در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در این باره گفت که در کنار پیگیری مطالعات و پژوهش‌های کارشناسی در حوزه‌های اقتصادی، تجاری، انرژی و ارتباطاتی، همچنین مسائل امنیت منطقه‌ای و مقابله با تروریسم و افراط گرایی مذهبی در این حوزه نیز از محورهای مورد توجه این مرکز و پایگاه اینترنتی آن خواهد بود.

وی ارتباط و همکاری‌های فعلی میان کشورهای ساحلی خزر را رضایت‌بخش ندانست و گفت که در کنار روابط دوجانبه، پنج کشور این حوزه به ‌طور مشترک می‌توانند سیستم‌های ارتباطاتی قوی‌تری ایجاد کنند.

ایجاد پایگاه اینترنتی مرکز جدید

همزمان با معرفی این مرکز، پایگاه خبری-تحلیلی وابسته به‌آ ن نیز راه‌اندازی شد.

بنا به‌ گفته مسئولین این مرکز، هدف از ایجاد این پایگاه اینترنتی فراهم کردن زمینه و میدان برای طرح دیدگاه‌ها، برگزاری نشست‌ها و انجام مطالعات کارشناسی با حضور نمایندگان دوایر پژوهشی کشورهای حوزه خزر می‌باشد.

در این راستا برای سال جاری میلادی چند برنامه‌ای مد نظر قرار داده شده که مسائل امنیت سیاسی و نظامی منطقه از آن جمله می‌باشد.

گفته می‌شود که بعد از تجربه برگزاری همایش‌های آکتاو از سوی بنیاد الکساندر کنیازف از سال 2011 به‌ این طرف در این شهر ساحلی قزاقستان نشست‌های سالیانه کارشناسی با حضور نمایندگان پنج کشور حوزه وجود داشته که مسائل همکاری‌های اقتصادی، امنیتی، انرژی، اکولوژی و... از محورهای اصلی آن می‌باشد.

چهارمین نشست کارشناسی آکتاو با همکاری مرکز جدید به‌ مسائل امنیت سیاسی و نظامی این حوزه اختصاص خواهد یافت.

مرکز پل خزر برقراری ارتباط و همکاری با رسانه‌‌های تأثیرگذار و نهادهای مطالعاتی ایران، آذربایجان، روسیه و ترکمنستان در چند ماه نزدیک را در دستور کار خود قرار داده است.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها