امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۱:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 75676
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 236
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، نشست تخصصی «روز هنر انقلاب اسلامی» همزمان با سالروز شهادت سیدمرتضی آوینی سید شهیدان اهل قلم عصر روز گذشته با حضور ...

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، نشست تخصصی «روز هنر انقلاب اسلامی» همزمان با سالروز شهادت سیدمرتضی آوینی سید شهیدان اهل قلم عصر روز گذشته با حضور حجت‌الاسلام سیدعلی طاهری سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس، حجت‌الاسلام محمدرضا زائری، حسین قنادیان رئیس سازمان بسیج هنرمندان، محمدصادق کوشکی در مجموعه سینمایی اسوه برگزار شد.

*قنادیان: آقا مرتضی آوینی راه را گم نکرد

حسین قنادیان رئیس سازمان بسیج هنرمندان در ابتدای این مراسم ضمن عرض خیرمقدم به حاضرین در جلسه طی سخنانی گفت: ما هم حقی داریم، امروز روز هنر انقلاب اسلامی است، روز شهید مجاهدی که در این عرصه پا گذاشته و قلم فرسایی کرده و قرار است امسال هم که سال اقتصاد و فرهنگ است با اصحاب فرهنگ در این مسیر گام برداریم و حداقل به این هنرمند مجاهد تأسی کنیم.

وی در ادامه به ویژگی‌های شهید مرتضی آوینی اشاره کرد و گفت: اولین ویژگی این شهید آن بود که حرکت را از خود شروع کرد، این حرکت هم درونی و هم بیرونی است، درونی به این معنی که از یک سو با نفس خود جهاد کرد و از یک سو هم با دشمن بیرونی و اندیشه‌ها جنگید.

قنادیان ادامه داد: مجاهدت و خستگی‌ناپذیری و اینکه آنچه که داشت به طبق اخلاص گذاشت، این مهم از ویژگی‌های این شهید والامقام است، آقا مرتضی این ویژگی را داشت که شاخص و راهنما را هرگز گم نکرد.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم در این سال اصحاب فرهنگ و مخصوصاً کسانی که در کسوت انقلاب و بسیج هستند بتوانند این نماد فرهیخته را مورد نظر قرار بدهند.

رئیس سازمان بسیج هنرمندان در پایان سخنان خود با اشاره به اینکه در طول گذشت 30 سال از انقلاب فرهنگ ایران در لابی سیاست و قدرت ذبح شده تأکید کرد: امیدواریم که حالا این فضا فراهم شده است ایثارگران این صحنه تلاش وصف‌ناشدنی داشته باشند.

* حاتمی کیا: خدا کند قلم‌هایی مثل «آوینی» دوباره زنده شوند

بنا بر این گزارش، در ادامه این مراسم ابراهیم حاتمی‌کیا کارگردان متعهد سینمای کشور طی سخنانی کوتاه عنوان کرد: این سینما قبل از انقلاب برای من خاطراتی دارد که از آن زمان تا به حال حدود 40 سال می‌گذرد. نمی‌دانم آن زمان چه شوری ما را به سینما کشاند، اما می‌دانم اول کار شور سینما بود، ولی پس از آن مشکلات نمود کرد و اینکه چه چیزی را باید گفت.

کارگردان متعهد کشورمان با اشاره به سالروز شهادت سید شهیدان اهل قلم خاطرنشان کرد: اکنون که در سال 93 هستیم جای آقا مرتضی آوینی خالی است تا به ما بگوید باید چه کار کرد و خدا کند قلم‌هایی مثل مرتضی آوینی دوباره زنده شوند و به چشم بیایند تا عافیت‌طلبی به سراغ ما نیاید.

حاتمی کیا با اشاره به نامگذاری سال 93 به نام «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» از سوی مقام معظم رهبری تاکید کرد: خدا کند این شعار در زیر تفسیرهای عجیب و غریب گم نشود و آنچه به حق است، گفته شود.

*جعفریان: اگر مرتضی زنده بود الان گوشه نشین بود

محمدحسین جعفریان شاعر، مستندساز و روزنامه‌نگار متعهد کشورمان طی سخنانی گفت: خیلی خوشحالم که بین چهره‌های آشنا هستم، آنچه که فهمیدم این است که هنرمندانی فردا عازم دمشق هستند، دلم می‌خواهد بگویم که طی این سالها که در چچن و بوسنی و امثال اینها جنگ بود من و امثال من با دوربین‌هایمان خبرها را مخابره کردیم، اما بنگاه‌های خبری آنها این کار را نکردند.

وی افزود: اگر مرتضی زنده بود الان در جمع همه دوستان گوشه‌نشین بود و از چشم‌ها خودش را پنهان می‌کرد.

* بابایی: هنرمندان واقعی شهدایی بودند که هنر اصلی را به نمایش گذاشتند

گلعلی بابایی نیز در این مراسم طی سخنانی بیان کرد: هنرمندان واقعی شهدایی بودند که هنر اصلی را به نمایش گذاشتند و اینکه حضرت آقا می‌فرماید که جنگ تابلوی زیبایی است که همه آن را می‌بینند ولی چون در دوردست است مردم تاروپود و زیبایی آن را نمی‌بیند و من خوشحالم که نقش کوچکی در جلو آوردن و بهتر دیده شدن آن تابلو تا به امروز داشتند.

*آبیار: بهتر است ریشه‌های انقلاب را تقویت کنیم

به گزارش فارس، نرگس آبیار کارگردان فیلم تحسین شده «شیار 143 » در ادامه این مراسم عنوان کرد: در هر کشوری انقلاب با شور و هیجان انقلابی آغاز می‌شود و بعد هم با توجه به اینکه ما انقلاب اسلامی داشتیم خیلی بهتر است که به اندیشه ناب انقلابی بپردازیم که شاید مصداق بزرگی که بعد از انقلاب به این اندیشه پرداخته شهید آوینی بوده است.

وی افزود: انقلاب مانند درخت است و ما به جای اینکه به گسترده شدن درخت بپردازیم بهتر است ریشه انقلاب را تقویت کنیم که بی‌شک ریشه انقلاب رکن اصلی است و انشاءالله بتوانیم با توجه به سخنان اخیر مقام معظم رهبری این الگو را محقق کنیم.

بنا بر این گزارش، در ادامه این مراسم نشست تخصصی با حضور حجج اسلام سیدعلی طاهری، محمدرضا زائری و محمدصادق کوشکی برگزار شد که به مسائل فرهنگ پرداختند.

* طاهری: باید در عرصه فرهنگ به یک قانون اساسی برسیم

حجت‌الاسلام طاهری در این نشست گفت: یکی از نکاتی که در مجلس هشتم و نهم به عنوان یک اشکال مطرح می‌کردیم این بود قوانینی که در فرهنگ وجود دارد به گونه‌ای است که هر مدیری در هر دوره‌ای بر اساس سلیقه خود راه را تغییر می‌دهد.

وی افزود: این موضوع را در مجلس هشتم و نهم مطرح کردیم و گفتیم که در عرصه فرهنگ باید به یک قانون اساسی برسیم، منتها هنوز به این قانون اساسی نرسیدیم و این نقطه ضعف باعث شد تا بعد از ایام دفاع مقدس برخی مدیران سلیقه‌های شخصی خودشان را بر خون‌های ریخته شده در پای نظام مقدس جمهوری اسلامی چیره کنند.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس در خصوص نظارت بر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ابزارهای نظارتی مجلس بر وزارت ارشاد ضعیف است و کافی نیست و در حد ابزارهای یک بخشدار است، چون در خصوص صدا و سیما قانون اساسی دست ما را باز گذاشته بود کارهایی انجام داده‌ایم، البته ناگفته نماند که وزیر ارشاد هر هفته با حضور در کمیسیون فرهنگی مجلس به سؤالات اعضای کمیسیون پاسخ می‌دهد.

 

* کوشکی: مدیران فرهنگی خودی‌ها را رها کردند و به دنبال غیرخودی‌های پیاده نظام دشمن هستند

محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه تهران و کارشناس مسائل فرهنگی در ادامه این نشست درباره زمینه‌های عملکرد صدا و سیما عنوان کرد: حضرت آقا فرمودند صدا و سیما باید دانشگاه باشد، وقتی ایشان این را فرمودند یعنی برنامه‌سازان باید دانشمند باشند و این اولین فاصله‌ای است که صدا و سیما از صدا و سیمای مطلوب دارد.

وی در ادامه به برنامه «ثریا» که از شبکه 4 سیما پخش می‌شود اشاره کرد و گفت: چند دانشجو ولی اهل فکر جمع شدند و برنامه ثریا را راه‌اندازی کردند و این برنامه تومنی سنار با دیگر برنامه‌های رسانه ملی فرق می‌کند و آنها بر این باورند که داشته‌هایی دارند که باید از آنها استفاده کرد.

کوشکی افزود: ثریا دانشجوهایی که در بد آب و هواترین نقاط کشور برای ساخت زیردریایی کار می‌کردند و حقوقشان از یک بازیگر دلقک تلویزیونی هم کمتر است را به برنامه خود دعوت کرد تا دیده شوند.

وی تأکید کرد: بی‌دانشی اولین نقطه ضعف حال حاضر صدا و سیما است.

استاد دانشگاه تهران در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: دغدغه انقلابی در صدا و سیما کم شده است و فضا به فضای کارمندی تبدیل شده، کسی قدرت ریسک ندارد هنوز هم برخی از مردم از حوادث سوریه خبر ندارند و به نظر شما این سؤالها را چه کسی باید پاسخ بدهد.

کوشکی ادامه داد: دو سال از بحران سوریه می‌گذرد و مجری تلویزیونی در یک برنامه به من گفت که آقای کوشکی در سوریه چه خبر است و وقتی من داستان سوریه را برای این مجری تعریف کردم ایشان به من گفت که ای کاش این حرف‌ها را مقابل دوربین می‌زدید بالاخره هماهنگی‌ها انجام شد و من جلوی دوربین رفتم و وقتی چراغ صحنه روشن شد و خواستم موضوع را مطرح کنم مجری برنامه موضوع دیگری را مطرح کرد. مجری سؤال خود را درباره پاکستان پرسید و من گفتم که مهمتر از پاکستان مسائل سوریه است که در بین حرف‌های من گزارش پخش کردند و سخنان من را قطع کردند.

وی افزود: من از تهیه‌کننده این برنامه ناراحت نیستم چرا که ناراحتی من از مدیران بالادستی است.

کوشکی خاطرنشان کرد: من فکر می‌کنم باید تلاش کنیم که انقلاب را به صدا و سیما صادر کنیم.

این پژوهشگر در ادامه سخنان خود با پخش یک کلیپ صوتی که از تلفن همراه خودش ضبط کرده بود که طی آن چند جوان بحرینی از انقلاب ایران می‌گفتند، تأکید کرد: تفکر انقلاب ما به جوانان بحرینی صادر شده ولی  متأسفانه به صدا و سیمای خودمان صادر نشده است.

کوشکی در ادامه این نشست با اشاره به نامگذاری سال 93 به نام اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی از سوی مقام معظم رهبری گفت: مدیریت جهادی یعنی اینکه مدیریت اداری کارآمد نیست و برخی اوقات مدیران گل به خودی می‌زنند مدیریت جهادی یعنی در طی این 30 سال هر جا بگردید و آبادانی را مشاهده کنید یعنی مدیریت جهادی را دیدید و هرگاه نابودی و ویرانی را دیدید با مدیریت اداری روبه‌رو شده‌ایم.

وی افزود: نتیجه نگاه اداری نگاه بنی‌صدر به جنگ می‌شود، مدیریت جهادی یعنی مجید بقایی و فرماندهی قرارگاهی که در آن عملیات فتح‌المبین شکل می‌گیرد، مدیریت جهادی مدیریت به من مربوط نیست، بلکه مدیریت به من مربوط است، است.

کوشکی خاطرنشان کرد: مدیریت‌های اداری حوزه فرهنگ خودی‌ها را رها کرد و به دنبال غیرخودی‌هایی که پیاده‌نظام دشمن هستند رفته‌اند و اگر امسال کمی دیر اقدام کرده بودیم به یک فیلم بسیار بد که اگر دقایقی از آن را می‌دیدید خودتان می‌فهمیدید که چه افتضاحی است 5 جایزه داده می‌شد.

وی ادامه داد: این فیلم می‌گوید که بسیجی را کتک بزنید و اگر وزیر ارشاد تحت فشار قرار نمی‌گرفت به این فیلم 5 جایزه می‌داد.

استاد دانشگاه تهران در ادامه با اشاره به جشنواره مردمی فیلم عمار یادآور شد: در این طرف میدان چند جوان جشنواره عمار را راه‌اندازی کرده‌اند و امثال حاتمی‌کیاها را تربیت می‌کنند.

کوشکی به نقش سپاه پاسداران در دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: سپاه در جنگ از جوانان بهترین سربازان اعتقادی دنیا را ساخت و الان اگر کسی می‌خواهد مدیریت جهادی داشته باشد باید امثال آن سربازان را تربیت کند.

وی در پایان سخنان خود با اشاره به فیلم شیار 143 ابراز امیدواری کرد: چند تن از مادران شهدا می‌گفتند که ما پس از انقلاب به سینما نرفته‌ایم، اما شنیده‌ایم فیلمی ساخته شده که حکایت ما را نشان می‌دهد، ولی حکایت ما مهم نیست حکایت مظلومیت فرزندان ما مهمتر است. خوشحالیم در روزگاری که رفتار یزیدگونه می‌بینیم خواهر عزیزم خانم آبیار زینب‌گونه عمل کردند و امیدوارم که ایشان در این مسیر صاحب‌قدم باشد.

* زائری: عزم ملی زمانی بوجود می آید که جزم ملی داشته باشیم

حجت‌الاسلام محمدرضا زائری مدیر مسئول نشریه خیمه در ادامه این نشست عنوان کرد: امروز اگر از بیرون به وضعیت کشور نگاه کنیم یک لحظه پیش خودمان فکر کنیم که مسلمان نیستیم و به تهرانی آمده‌ایم که انقلاب در آن پیروز شده است، ما از انقلاب اسلامی چه می‌بینیم انقلابی رفتار کردن یک فضا است و اداری برخورد کردن فضای دیگری است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مدیران صدا و سیما به من گفت من دنبال دردسر نمی‌گردم، از سخنان او خوشم آمد و نکته اصلی این است که الان صدا و سیما جلوی گفتنی‌ها را می‌گیرد.

زائری تأکید کرد: متأسفانه فضا طوری است که اگر کسی کاری انجام ندهد و ریش داشته باشد انقلابی محسوب می‌شود، ولی اگر فردی برخلاف این موضوع کاری انجام بدهد و ظاهر حزب‌اللهی نداشته باشد او را ضد انقلاب قلمداد می‌کند.

وی تأکید کرد: عزم ملی زمانی به وجود می‌آید که ما جزم ملی داشته باشیم و آن وقت، وقت فدا کردن خود می‌رسد و لازمه آن این است که ما نگاه و رویکرد انقلابی داشته باشیم.
حجت‌الاسلام زائری در ادامه درباره یکپارچه‌سازی و ساماندهی فعالیت‌های فرهنگی عنوان کرد: همانطور که رهبر انقلاب فرمودند باید در این عرصه قرارگاه تشکیل داد اما امسال هم تمام می‌شود با چاپ یکسری جزوه و چند جایزه سال به پایان می‌رسد و کاری صورت نمی‌گیرد.

* قره‌باغی: مدیر کل ارشاد تبریز موسیقی آذربایجان را به فنا رساند

اسفندیار قره‌باغی خواننده متعهد انقلابی کشورمان که در این مراسم از وی تقدیر به عمل آمد عنوان کرد: بدبختی ما اینجایی است که متاسفانه مدیر کل ارشاد استان هنرستان هنر تبریز را با چهارده باب اتاق تبدیل به خانه شخصی خود کرده است و در کنار آن حق مسکن نیز دریافت می‌کند.

وی افزود: جالب است که بدانید مدیر کل ارشاد آذربایجان به شکسپیر «شکسته پیل» می‌گوید و افتخارش این است که در تمام عمر خود به موسیقی گوش نداده است و همین باعث نابوی و به فنا رفتن موسیقی آذربایجان شده است.

قره باغی خاطرنشان کرد: بودجه ارشاد 1 میلیارد است،‌ اما نمی‌دانم این پول صرف چه چیزی شده که ما نمی‌بینیم، بنده در تبریز به این افراد چوپان می‌گویم.

قره‌باغی اظهار داشت: من در تبریز نام این انتخاب را چوپان گذاشتم و در مراسم تودیع ایشان هم به آقای جنتی

گفتم که تمامی حرف‌های ایشان دروغ است و اگر می‌خواهید با من تماس بگیرید تا به شما ثابت کنم.

گزارش فارس حاکی است، در این مراسم از ابراهیم حاتمی کیا، نرگس آبیار، محمدحسین جعفریان، اسفندیار قره باغی خواننده سرودهای انقلابی، عباس باقری شاعر، داوود عامری عکاس دوران دفاع مقدس، محمد قربانی و محمد امیرزاده سلجوقی هنرمند پیشکسوت تجسمی تقدیر به عمل آمد.

در نشست تخصصی روز هنر انقلاب اسلامی چهره‌هایی از جمله حجج اسلام سیدعلی طاهری سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس و محمدرضا زائری مدیر مسئول نشریه خیمه، حسین قنادیان رئیس سازمان بسیج هنرمندان، گلعلی بابایی، ابراهیم حاتمی کیا، محمدعلی باشه آهنگر، نرگس آبیار، محمدحسین قاسمی، رضا اسماعیلی، حسین اسرافیلی، پژمان لشگری پور، حسین مسافر آستانه، حسین پارسایی، جمشید جم، اسفندیار قره باغی، حبیب الله بهمنی، هوشنگ جاوید، عباس براتی پور و ... حضور داشتند. 

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها