امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 20
۰۴:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 7573
تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۱۱
تعداد بازدید: 169
به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به شهر رامسر، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری ...

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به شهر رامسر، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران امروز در بیست و یکمین همایش ارگان‌های دریایی که در شهر رامسر در حال برگزاری است، اظهار داشت: وسعت خشکی در کره زمین 145 میلیون کیلومتر مربع و همچنین وسعت اقیانوس 365 میلیون کیلومتر مربع است، یعنی 29 درصد کره زمین خشکی و 71 درصد آن دریا و اقیانوس است، لذا به همین علت کلمات بر و بحر در قرآن آمده است که نشان‌دهنده اهمیت این موضوع است.

وی افزود: از 194 کشور دنیا 44 کشور در خشکی‌ها محصور هستند که قزاقستان بزرگترین کشور محصور در خشکی به حساب می‌آید و می‌توان گفت از کشورهای محصور در خشکی 12 کشور در آسیا، 15 کشور در اروپا،  15 کشور در آفریقا و 2 کشور در آمریکا است.

همچنین ایران یک درصد خشکی جهان را دارد و همچنین  31 درصد از مرزهای ایران دریایی است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: کشور ایران با 15 کشور همسایه است که 3 کشور مرز زمینی، 8 کشور مرز دریایی و 4 کشور زمینی و دریایی است، لذا می‌توان گفت که با 80 درصد از همسایه‌ها مرز دریایی داریم. 93درصد تجارت خارجی کشور از طریق مسیر دریایی و  7 درصد از طریق مرزهای خشکی انجام می‌شود.

امیر دریادار سیاری گفت: دریای خزر 279 تریلیون مکعب منابع گازی و 200 میلیارد بشکه منابع نفتی دارد و به همین لحاظ از اهمیت بالایی برخوردار است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص اینکه ایران یک کشور دریایی است، اظهار داشت: برای افزایش تولید ناخالص ملی باید به افزایش اشتغال، افزایش سرمایه‌گذاری و الحاق منابع جدید توجه داشته داشت، چرا که افزایش تولید ناخالص ملی باعث افزایش قدرت،  افزایش ثروت، افزایش رفاه و بازدارندگی می‌شود.

وی افزود: اقیانوس هند 20 درصد از سطح اقیانوس‌های جهان را تشکیل می‌دهد و 2.4 میلیارد نفر در حاشیه این اقیانوس زندگی می‌کنند.

سیاری با اشاره به این فرمایش مقام معظم رهبری که سواحل دریای عمان، سواحل گنج است و در واقع سواحل دریای عمان عقبه اساسی خلیج فارس است، اظهار داشت: از عوامل قدرت دریایی می‌توان به ناوگان نظامی، ناوگان تجاری و علوم و صنایع دریایی اشاره کرد که در واقع توسعه دریایی یکی از محورهای مهم در توسعه دفاعی و امنیتی است، چرا که به لحاظ اقتصادی و استراتژیک می‌تواند نقش‌آفرینی کند.

دریادار سیاری گفت: در تعاریف توسعه این گونه آمده است که گذر از وضعیت موجود به وضعیت مطلوب را توسعه می‌گویند و توسعه ملی نیز به توسعه همه جانبه و کنش متقابل بین توسعه اجتماعی، توسعه اقتصادی، توسعه سیاسی و توسعه فرهنگی است که این‌ها در پناه توسعه امنیتی و دفاعی می‌تواند پدید آید.

همچنین توسعه پایدار هدایت سرمایه‌گذاری‌ها و تأمین نیازهای حال در شرایطی است که باعث از بین بردن نیازهای آینده نشود و می‌توان گفت، توسعه دریا محور از شروط لازم توسعه پایدار از طریق دریا است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در پایان خواستار آن شد تا در مجلس شورای اسلامی یک کمیسیون تخصصی دریایی برای بررسی مشکلات این بخش تشکیل شود، تا بتواند زیرساخت‌های لازم را در این زمینه فراهم کند.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها