امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۱:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 75807
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۲۳:۴۳
تعداد بازدید: 31
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، عملیات نظامی ارتش سوریه در شهرک «ملیحه» واقع در غوطه شزقی دمشق وارد دهمین روز ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، عملیات نظامی ارتش سوریه در شهرک «ملیحه» واقع در غوطه شزقی دمشق وارد دهمین روز خود شد و ارتش سوریه به پیشروی آرام خود در این شهرک امروز جمعه نیز ادامه داد.

جبهه غوطه شرقیه

براساس گزارش‌های میدانی رسیده یگان‌های ارتش سوریه همچنان به پیشروی خود در شرق شهرک ملیحه ادامه داده و موفق شدند، بر ساختمان‌های جدیدی در این شهرک تسلط پیدا کنند. در حالی‌که گروه‌های تروریستی مستقر در این شهرک نبردهای شدیدی با هدف جلوگیری از پیشروی بیشتر ارتش سوریه در این شهرک انجام می‌دهند.

هم اکنون نیروهای ارتش سوریه نبردهای شدید و سختی را با گروه‌های مسلح در شهرک الملیحه انجام می‌دهند، گروه‌هایی که اغلب آنها وابسته به «جبهه النصره» و «جیش الاسلام»، مهمترین گروه وابسته به «جبهه اسلامی» هستند. این درحالی است که یگان توپخانه و نیروی هوایی ارتش سوریه نیز به شدت مراکز تجمع و مواضع گروه‌های مسلح در ملیحه انجام می‌دهند.

در بخش دیگری از جبهه غوطه شرقی دمشق، نیروهای ارتش سوریه امروز جمعه موفق شدند، پیشروی چشمگیری را در شهرک «عدرا العمالیه» در شمال غوطه انجام دهند.

جبهه القلمون

در منطقه القلمون گزارش شده که یگان‌های ارتش سوریه در محور «الجبه – الصرخه» در حال پیشروی هستند، در حالی‌که عناصر مسلح برای جلوگیری از پیشروی نیروهای ارتش نبردهای سنگینی را انجام می‌دهند.

محور عسال الورد – الصرخه – حوش عرب – مزارع رنکوس تا تپه‌های الزبدانی نیز مناطق ناآرام و درگیر گزارش شده است و یگان توپخانه و نیروی هوایی ارتش سوریه مواضع و مقرهای گروه‌های مسلح به ویژه «جیش الاسلام» را هدف قرار می‌دهند که اغلب عناصر آن از رنکوس به سمت تپه‌های الزبدانی فرار کرده‌اند.

همچنین یک منبع میدانی سوری تاکید کرد که تپه العقبه و کوه المربع و مزارع تلفیتا و مزارع رنکوس امروز شاهد بمباران شدید و متمرکز یگان‌های ارتش سوریه بود که اغلب تجمعات تروریست‌ها فراری از رنکوس را هدف می‌گرفت.

در مجموع عملیات‌های ارتش سوریه و بنابر اعلام سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه، ارتش سوریه هم اکنون بر 90 درصد مناطق مرزی این کشور با لبنان تسلط دارد و مانع ورود عناصر مسلح و تجهیزات نظامی به عنوان کمک‌های نظامی و انسانی به سوریه می‌شوند.

هدف بعدی ارتش سوریه پس از رنکوس

سوالی که پس از آزادی شهرک رنکوس مطرح است، آن است که پس از آزاد سازی رنکوس هدف بعدی ارتش سوریه چیست؟ به ویژه آنکه ارتش سوریه موفق به آزاد سازی مناطق بسیاری در القلمون مانند یبرود و رأس العین و رأس المعره و فلیطه شده است.

نگاه کارشناسان اکنون به نزدیک‌ترین شهرک به رنکوس یعنی شهرک «عسال الورد» دوخته شده که در شمال رنکوس قرار دارد، در حالی‌که گزینه شهر «الزبدانی» در غرب رنکوس و در نزدیکی مرزهای لبنان را هم نادیده نمی‌گیرند که تلاش‌های مصالحه و آشتی ملی در آن به بن بست رسید.

در عرصه میدانی و در عمل اینگونه به نظر می‌رسد که ارتش سوریه خود را برای آغاز عملیات آزاد سازی شهرک «عسال الورد» آماده می‌کنند که دارای بافت و ساختار جغرافیایی بسیار متفاوت از رنکوس است. این شهرک دارای کوه‌های بسیار بلند و سخت با راه‌های صعب العبور است که گروه‌های تروریستی مانند «جبهه النصره» و «ارتش آزاد» از آنها به عنوان پایگاه و مامنی برای خود استفاده می‌کنند.

به همین دلیل باید گفت که آزاد سازی شهرک عسال الورد و مناطق اطراف آن به معنای تعیین سرنوشت نبردهای منطقه القلمون به طور کامل است. به ویژه آنکه ارتش سوریه از زمان آغاز نبردها در منطقه القلمون تاکنون موفق شده هر روز پیروزی جدیدی را رقم بزند و این موفقیت‌ها این امکان را برای ارتش سوریه فراهم می‌کند تا به عملیات‌های خود در این منطقه تا پاکسازی نهایی 2 منطقه القلمون و غوطه شرقی دمشق ادامه دهد.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها