امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۱۷:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 75904
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 48
به گزارش خبرنگار جامعه فارس اولین مناظره سال 93 با موضوع هزینه‌های گردشگری با حضور جمعی از کارشناسان و مسئولان این حوزه در حال برگزاری است. در ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس اولین مناظره سال 93 با موضوع هزینه‌های گردشگری با حضور جمعی از کارشناسان و مسئولان این حوزه در حال برگزاری است.

در این برنامه سید‌محمد بهشتی در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه به اعتقاد شما مردم در نظر‌سنجی‌ها آیا به گسترش زیرساخت‌ها رای می‌دهند و یا نظارت بر نرخ‌گذاری‌ها پاسخ داد به نظر من هیچ‌کدام از این موارد  راه حل مشکل گردشگری کشور نیست و اگر مردم به سوال شما پاسخ دادند صرفاً به شما احترام گذاشتند.

جعفری و عامری در پاسخ به این سوال گفتند: توسعه زیرساخت‌ها نکته مهمی است که باید به آن توجه شود.

در ادامه این برنامه سید‌محمد بهشتی مشاور رئیس‌ سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: من فکر می‌کنم دوستان نکات خوبی را اشاره کردند و البته به نظر می‌رسید مقداری اوقات همه تلخ است و ممکن است از شرایط موجود راضی نباشیم و همین باعث می‌شود در بیان مشکلات اغراق صورت گیرد.

وی ادامه داد: وضعیت کنونی گردشگری کشور قابل تأمل است و دست‌اندرکاران باید اقدامی را انجام دهند تا شاهد رضایت مردم باشیم.

بهشتی افزود: به نظر من مشکل اصلی مشکل زیرساخت‌های ذهنی در کشور ما است و اگر به دنبال حل و فصل مشکلات هستیم نمی‌توانیم بدون در نظر گرفتن زیرساخت‌های ذهنی مسائل جدی را پیگیری کنیم.

وی در پاسخ به این سوال مجری که چه کسی باید این مشکل را مرتفع کند گفت: حاکمیت مسئول انجام این کار است و باید زیرساخت‌های ذهنی را مرتفع سازد.

مشاور رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور ادامه داد: افرادی با گسترش گردشگری خارجی مخالف هستند. باید حاکمیت تلاش کند این سوءتفاهم‌ها مرتفع شود تا شاهد افزایش ورود گردشگران خارجی به کشور باشیم.

بهشتی با بیان اینکه هم اکنون گردشگری کشور در یک مسیر سنگلاخی حرکت می کند ادامه داد: اگر ما در کشوری مانند ترکیه یا سایر کشورها شاهد رونق گردشگری هستیم به این دلیل است که زیرساخت‌های ذهنی در آن کشورها مرتفع شده است.

وی تصریح کرد: در کشوری مانند اسپانیا مردم با کوله‌پشتی به سفر می‌کنند چرا که زیرساخت‌های ذهنی در آنجا گردشگران را به سوی خود ترغیب می‌کند و به مرور افزایش این گردشگری سرمایه‌گذاری را مقرون به صرفه می‌سازد.

بهشتی ادامه داد: اگر ما در کشور سرمایه‌گذاری کنیم اما گردشگری در کشور وجود نداشته باشد سرمایه‌گذاری‌ها مقرون به صرفه نخواهد بود و شرایط مغشوشی ایجاد می‌شود.

مشاور رئیس سازمان میراث فرهنگی ادامه داد: مسئولان نباید مشکل اصلی گردشگری را گم کنند. ما در ایامی مانند نوروز شاهد حجم زیاد سفرها هستیم اما سوال من این است که آیا این سفرها، سفرهای مطلوب است؟ و آیا واقعاً سفرهای داخلی ما سفرهای باکیفیتی است؟

بهشتی افزود: سفر یعنی به دیدار جایی یا کسی رفتن اما آیا در سفرهای داخلی مردم ما به دیدار کسی یا جایی می‌روند یا به دیدار جوجه‌کباب می‌روند؟!

وی تصریح کرد: حتی متأسفانه مردم وقتی به شمال سفر می‌کنند اسامی مناطق گردشگری را نیز به خوبی یاد نمی‌گیرند و حقیقتاً سفر مردم کشور ما به شمال برای اهالی گیلان و مازندران جز تولید زباله و ایجاد ناهنجاری موهبت دیگری ندارد.

مشاور رئیس سازمان میراث فرهنگی افزود: کلاردشت که روزگاری قطعه‌ای از بهشت بود هم‌اکنون به قطعه‌ای از جهنم تبدیل شده است و عین این کار را با مازندران هم انجام دادیم این مسیر باید مورد تجدید‌نظر قرار گیرد و به اعتقاد من تجدید‌نظر در زیرساخت‌های ذهنی می‌تواند تا حدودی به رفع این مشکلات کمک کند.

هزینه سفر تابع تورم است

امیرحسین جعفری، استاد دانشگاه جهانگردی در ادامه برنامه با اشاره به نرخ سفرهای نوروزی گفت: شب عید هر سال مردم به سراغ خرید تورهای مسافرتی می‌روند و سازمان‌ها نیز درگیر نظارت می‌شوند. از اوایل اسفند تا اواخر اسفند این موضوع داغ است و سپس تعطیل می‌شود تا سال آینده تا دوباره سفرها رونق گیرد.

وی افزود: مردم فکر می‌کنند تمام هزینه‌های گردشگری برای آژانس‌های گردشگری سود است اما اگر هزینه‌یابی شود مشخص می‌شود که یک تور اجزای متفاوتی دارد و یک آژانس تورگردان پس از کنار گذاشتن این اجزا یک کارمزد به آن اضافه می کند و به این ترتیب قیمت تمام شده به دست می‌آید.

جعفری ادامه داد: متأسفانه هر روز صبح یک آژانس مسافرتی در کشور ایجاد می‌شود و مشکل اینجاست که تمام درخواست‌کنندگان مجوز تاسیس آژانس داده می‌شود.

جعفری ادامه داد: اگر به هزینه‌های 3 شب و 4 روز اقامت در شیراز نگاهی بیندازیم متوجه می‌شوم که در یک هتل 4 ستاره هزینه هر فرد 600 هزار تومان می‌شود. بلیت رفت و برگشت به شیراز 256 تومان و هزینه اتوبوس هر روز 800 هزار تومان است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: هزینه بازدید از مکان‌های دیدنی در طول نوروز به 2 هزار تومان افزایش پیدا می‌کند و تور لیدر‌ها نیز میانگین بین 120 تا 150 هزار تومان برای آژانس‌های گردشگری هزینه دارند و هر غذایی که در رستوران صرف شود حداقل 30 هزار تومان هزینه دارد.

جعفری افزود: آژانس‌ها ارزش افزوده 8 درصد را نیز به آنها اضافه می‌کنند و در مجموع هزینه این مدت اقامت 987 هزار تومان می‌شود. این در حالی است که تا این لحظه آژانس‌ها هیچ دخالتی در قیمت‌ها نداشته‌اند.

وی ادامه داد: در ایام نوروز 10 تا 15 درصد به هزینه‌ها اضافه می‌شود و بنابراین هزینه اقامت در شیراز به یک میلیون و 100 هزار تومان می‌رسد که این موضوع از طرف تعزیرات حکومتی و سایر جاهای نظارتی و حتی مردم و دانشجویان مورد انتقاد قرار می‌گیرد.

جعفری افزود: بنابراین قیمت‌هایی که آژانس‌ها اعلام می‌کنند تابعی از تورم و هزینه کارمندان و مواد غذایی است چرا که تهیه صبحانه حداقل 30 هزار تومان برای هر فرد هزینه دارد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در نوروز سال جاری هزینه سفرهای داخلی با هزینه سفر به کشوری مانند ترکیه مقایسه می‌شد اما ما در ایران مجموعا شاید 200 هتل 4 ستاره داشته باشیم اما در ترکیه هتل‌های زیاد‌تری وجود دارد و همین موضوع باعث می‌شود تا قیمت‌ها کاهش پیدا کند.

جعفری افزود: بنابراین هزینه سفر در ایام عید بالا می‌رود و اگر این سفرها را مردم در طول سال انجام دهند هزینه یک میلیون و 100 هزار تومانی می‌تواند تا 500 هزار تومان کاهش پیدا کند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها