امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۰۰:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 75924
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 51
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیشکک، روز گذشته نمایندگان قرقیزستان و روسیه در محل «آلا آرچای»(محل برگزاری ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیشکک، روز گذشته نمایندگان قرقیزستان و روسیه در محل «آلا آرچای»(محل برگزاری نشست‌های دولتی قرقیزستان) قرارداد فروش و انتقال 100 درصد سهام شرکت قرقیزپروم به کمپانی گازپروم را امضا کردند.

این توافق‌نامه از طرف روسیه  توسط «آلکسی میلر» رئیس هیئت‌ مدیره این شرکت و «تورگون‌بیک کلمورزایف» مدیرعامل شرکت گازپروم قرقیزستان به امضا رسید.
این در حالی است که این قرارداد مطابق با موافقت‌نامه بین دولت جمهوری قرقیزستان و روسیه برای همکاری در زمینه حمل‌ونقل، توزیع و فروش گاز طبیعی در قلمروی جمهوری قرقیزستان در تاریخ 26 ژانویه 2013 در مسکو توسط وزرای انرژی 2 کشور به امضا رسید و توسط  پارلمان روسیه و قرقیزستان تصویب و از تاریخ 17 فوریه سال 2014 لازم اجرا می‌باشد.
براساس این توافقنامه، طرف قرقیز 100 درصد سهام شرکت تابعه را به گازپروم که شامل همه امکانات این شرکت از قبیل خط لوله گاز، ایستگاه‌های توزیع گاز، تاسیسات زیرزمینی ذخیره‌سازی گاز، زمین و اموال دیگر می‌باشد، واگذار می‌کند.

بر اساس این قرارداد، همچنین 100 درصد سهام شرکت قرقیزگاز به گازپروم منتقل می‌شود که ارزش سهام آن یک دلار تعریف شده است.
در پیش نویس این قرارداد، از سوی شرکت گازپروم برای سرمایه‌گذاری در نوسازی و بازسازی زیرساخت‌های گاز در قرقیزستان حدود 20 میلیارد روبل (600 میلیون دلار) در نظر گرفته شده است.

همچنین تضمین انطباق با سیاست تعرفه مطابق با قوانین جمهوری قرقیزستان و حمل و عرضه بدون وقفه گاز طبیعی به مصرف کنندگان در کشور نیز جزء مفاد این قرارداد است.

دولت قرقیزستان نیز به نوبه خود حق تأسیس شرکت جهت واردات گاز طبیعی به مصرف‌کنندگان در این جمهوری، عدم دخالت در تنظیم تعرفه‌ها برای حمل‌ونقل گاز از طریق خاک قرقیزستان به کشورهای ثالث و همچنین حمایت از سرمایه‌گذاری گازپروم در برابر سلب مالکیت ملی را تضمین می‌کند.

این در حالی است که «الماس بیک آتامبایف» رئیس جمهور قرقیزستان نیز در دیدار با مدیران شرکت گازپروم تصریح کرد که جذب این شرکت به سیستم انتقال گاز در قرقیزستان یک انگیزه قوی برای توسعه این صنعت در کشور ایجاد می‌کند.
در این ملاقات در مورد برنامه‌های مشخص در حوزه انتقال گاز بحث و گفت‌وگو شد که در آن «میلر» رئیس شرکت گازپروم عنوان کرد: این شرکت اهداف و برنامه‌های بلندمدت و گسترده‌ای برای همکاری و حضور در قرقیزستان دارد.

وی افزود: خط لوله انتقال گاز به قرقیزستان حدود 700 کیلومتر خواهد بود، اما شبکه توزیع آن در کشور حدود 2300 کیلومتر را در بر خواهد گرفت که از برنامه‌های اصلی گازپروم در قرقیزستان می‌باشد.

مدیرعامل شرکت گازپروم در ادامه دیدار اظهار داشت که این شرکت در 5 سال اول فعالیت برای پوشش بدهی‌های خود 40 میلیون دلار پرداخت خواهد کرد و همچنین مبلغ 600 میلیون دلار در زمینه توسعه صنعت گاز در قرقیزستان سرمایه‌گذاری خواهد کرد که این سرمایه گذاری‌ها تحت نظارت مستقیم هیأت‌مدیره شرکت گازپروم صورت خواهد گرفت.
 میلر همچنین تصریح کرد که شرکت گازپروم برنامه‌هایی را نیز برای اکتشاف گاز طبیعی در قرقیزستان مدنظر دارد.

آتامبایف نیز در ادامه این ملاقات شرکت گازپروم را یک سرمایه‌گذار استراتژیک در سیستم انتقال گاز به قرقیزستان برشمرد و بر نیاز عرضه گاز بدون وقفه به مصرف‌کنندگان در این کشور با قیمت مناسب، تأکید کرد.

آتامبایف در پایان نیز بر اهمیت فعالیت‌های مشترک آینده در پرتو کار مداوم در راستای اطمینان از استقلال انرژی قرقیزستان تأکید کرد.

انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها