امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۰۵:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 75944
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در مسقط، در این کنفرانس که بیش از ٢٠٠ تن از اندیشمندان و نخبگان جهان اسلام و همچنین ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در مسقط، در این کنفرانس که بیش از ٢٠٠ تن از اندیشمندان و نخبگان جهان اسلام و همچنین آیت الله احمد مبلغی رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی و رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی و آیت الله محسن اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی حضور داشتند با قرائت بیانیه پایانی و ارائه توصیه‌های شرکت کنندگان به کار خود پایان داد. 

«سالم بن هلال الخروصی» مشاور وزیر اوقاف و امور دینی عمان در سخنانی در مراسم اختتامیه تاکید کرد: کنفرانس عمان این پیام را به جهانیان ابلاغ کرد که ارزشهایی مثل آزادی، مساوات، رحمت، عدل، کرامت و خیر برای عامه مردم است و این از آموزه‌های شریعت اسلامی، سیره شریف نبوی و قرآن کریم می‌باشد.

وی افزود: از مهمترین اهداف برگزاری این کنفرانس دعوت مسلمانان به وحدت و همکاری و همیاری با یکدیگر است آنچنان که خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید: انما المؤمنون اخوة فاصلحوا بین اخویکم، لذا این امر، تکلیفی واجب است.

وی در ادامه به قرائت بیانیه پایانی این اجلاس پرداخت و با اشاره به موضوع کنفرانس که با هدف بررسی «نگاه فقهی به مشترکات انسانی و مصالح آنان» برگزار شد، گفت:  معنی «مشترکات انسانی»، ارزشهای انسانی موجود در همه ادیان، تمدنها و مدارس فکری است که پاسخگوی نیازهای فطری انسان می‌باشد و آن عبارت است از برقراری عدالت، انصاف، تحقق آزادی و کرامت انسانی که در همه ادیان، فرهنگها و تمدنها مشترک است.

در بیانیه پایانی که با هدف ارائه توصیه‌های لازم ارایه شده است شرکت کنندگان با اشاره به بررسی مشترکات انسانی از دیدگاه علمای اسلام آمده است: نظرگاه اجتهادی علما، بر اساس شرایط زمانی و مکانی مطرح شده که باید در بررسی نظرات، فتواها و نگاشته‌های فقهی آنان مدنظر قرار گیرد و نظر فقهی در سایه تاثیرات زمانی و مکانی و بازخوانی اصطلاحات شرعی وابسته به مشترکات انسانی و تعمیق آن مورد اجماع قرار گرفت.

در ادامه این بیانیه آمده است: توسعه مشترکات بین علمای مذاهب مختلف فقهی می‌تواند برای از بین بردن بن بست‌های فکری و تلاش برای نزدیکی دیدگاهها راهی برای دستیابی به مشترکات انسانی مورد اتفاق است.

در ادامه این بیانیه بر ارزش‌هایی مانند آزادی، مساوات، رحمت، عدل، آشنایی با یکدیگر، کرامت و خیرخواهی که در قرآن کریم و سیره شریف نبوی بدان اشاره شده و بازگشت به این ارزشها برای رسیدن به حقوق مشترک انسانی مورد تاکید قرار گرفت.

شرکت کنندگان همچنین بر ضرورت نهادینه سازی مبانی حقوق انسانی از هر اندیشه، قومیت، نژاد و دین بر اساس تاکیدات شریعت اسلامی مبنی بر پاسداری از کلیات پنج گانه یعنی حق دین، نفس، عرض، مال و احیای ارزشهای اخلاقی و گنجاندن ماده‌ای بر اساس آن در برنامه‌های مدارس و دانشگاهها و همچنین رسانه‌ها که از مهمترین این برنامه‌ها آموزش ادب اختلاف و پذیرفتن یکدیگر است را ضروری دانستند.

آنها همچنین با تاکید بر ضرورت مقابله با جریانهای تنش زا و تفرقه افکن در روابط بین مسلمانان و روابط آنان با جهان، این امر را با تحقق نشر و گسترش ارزشهای قرآنی از جمله آزادی، کرامت، شناخت یکدیگر و خیرخواهی برای عامه مردم عملی دانستند.

شرکت کنندگان در بند پایانی این توصیه‌ها، دعوت به وحدت بین مسلمانان و همکاری، همیاری و همبستگی ایشان؛ بر اساس آیه قرآنی "انما المؤمنون اخوة فاصلحوا بین اخویکم" را ضروری و همکاری مسلمانان با یکدیگر را تکلیف و واجبی دانستند که منافع و بهره‌های فراوان برای مسلمانان خواهد داشت.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها