امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۱:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 75960
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 26
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پس از افشای برخی از یافته‌های یک تحقیق از مجلس سنای آمریکا که در آن روش‌های «بازجویی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پس از افشای برخی از یافته‌های یک تحقیق از مجلس سنای آمریکا که در آن روش‌های «بازجویی گسترش‌یافته» سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) مورد مداقه قرار گرفته بود کاخ سفید و سیا برای انتشار فوری و بی‌کم‌وکاست آن گزارش تحقیقی تحت فشار قرار گرفته‌اند.

«روشهای بازجویی گسترش یافته» اصطلاحی است که مقامات آمریکا به جای عبارت «شکنجه» و برای گریز از بار حقوقی مستتر در این واژه از آن استفاده می‌کنند.

مجلس سنای آمریکا پیش از این در یک گزارش تحقیقی نشان داده بود سازمان سیا درباره اثربخشی روش‌های بازجویی این سازمان کاخ سفید را گمراه کرده بود.

این گزارش نشان می‌دهد سازمان سیا در دوران ریاست‌جمهوری جرج دبلیو بوش، رئیس جمهور اسبق آمریکا از روش‌های خشن برای بازجویی از افراد متهم به تروریسم استفاده کرده، اما درباره اثربخشی این روش‌ها گزارش درستی به کاخ سفید نداده است.

برخی از این برخی از این روشهای بازجویی شامل فرو بردن متهمان در آب یخ و کوبیدن سر آنها به دیوار است. سازمان سیا سودمندی این روش‌ها را بیشتر از آنچه واقعاً بوده به کاخ سفید گزارش داده است.

این گزارش محرمانه همچنین نشان می‌دهد سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا گزارش صحیحی از میزان خشونت مورد استفاده را نیز به سیاستگذاران آمریکا ارائه نکرده است. روزنامه انگلیسی گاردین گزارش داد 40 نماینده دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا نامه‌ای به باراک اوباما، رئیس جمهور نوشته و از وی خواسته‌اند این گزارش مجلس سنا را از حالت رده‌بندی خارج کند.

گزارش افشاگرانه اخیر که در 6300 صفحه تنظیم شده و روزنامه واشنگتن‌پست آن را افشا کرده همچنین شامل موارد نقض حقوق در زندان‌های مخفی که مظنونان تروریسم در آنها حبس بودند، می‌شد.

انتهای پیام/م.ک
برچسب ها:
آخرین اخبار