امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۰۸:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 75973
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 134
مصطفی دالایی مستند ساز حوزه دفاع مقدس در گفت‌وگو با خبرننگار سینمایی فارس درباره اینکه اگر شهید سید مرتضی آوینی امروز در بین ما بود چگونه به فیلمسازی ...

مصطفی دالایی مستند ساز حوزه دفاع مقدس در گفت‌وگو با خبرننگار سینمایی فارس درباره اینکه اگر شهید سید مرتضی آوینی امروز در بین ما بود چگونه به فیلمسازی ادامه میداد؟ گفت: اینکه اگر شهید زنده بود چه می ساخت سوالی نیست که با قطعیت بشود به آن پاسخ داد، درباره او صحبت زیاد شده و غیر از اشتراکات وجه تفرق میان این حرف ها زیاد است، دلیل این تفرق تفاوت دیدگاه میان افرادی است که درباره او صحبت می کنند، و اگر از چند نفر درباره او بپرسید با در نظر گرفتن تناسب ها صحبت های متفاوتی مطرح می شود.

وی با بیان اینکه با در نظر گرفتن این موضوع و به طور تقریبی، نظرم را می گویم ادامه داد: شهید در ابتدای جنگ در خرمشهر و در آن 45 روزی که خرمشهر هنوز سقوط نکرده بود، حاضر شد و یک فیلم ساخت که شاید درحال حاضر موجود نباشد، یکی از نظامیان در این فیلم گفته بود، ورود عراق به خرمشهر با ادوات نظامی مثل تانک ضربه پذیر است و از هر پشت‌بامی می‌شود آنها را مورد حمله قرار داد. زیرا تانک در فضای صحرایی قابلیت مانور دارد نه در منطقه شهری. اما چند روز بعد خرمشهر سقوط کرد.

او ادامه داد: شهید آوینی پس از آن به دنبال حقیقت ماجرا بود که چرا خرمشهر سقوط کرد و به دنبال کشف این حقیقت مستند دیگری با همین عنوان «حقیقت» ساخت و اگر امروز هم فیلمی می‌ساختند، سعی بر این می‌کردند که واقعیت‌ها را همانگونه که هست ببیند و با توجه به آرمان‌های انقلاب راهکارهای مناسب نشان دهد.

وی در ادامه به زمان پیامبر اسلام اشاره کرد و گفت: در آن زمان حضرت رسول برای ابلاغ پیام دین اسلام ابتدا از مردم پیمان گرفت که جز راستگویی از ایشان چیزی دیده‌اند یا نه و پس از آنکه مردم او را تصدیق کردند، پیام دین خود را اعلام کرد. از بیان این صحبت به اینجا می‌رسیم که هر کس رسانه‌ای در دست دارد برای اینکه پیامش در دل مردم بنشیند در وهله اول باید حقیقت را بیان کند و در وهله دوم راهکارهایی را با توجه به آرمان‌ها ارائه دهد و چون شهید آوینی آرمان‌ها را خوب می‌شناخت اینگونه عمل می‌کرد.

او در ادامه خاطر نشان کرد: اگر بخواهیم در یک جمله بگوییم که آوینی امروز چطور فیلم می‌ساخت، باید گفت که او واقعیت‌های جامعه را در عرصه‌های مختلف درست می‌دید نقاط قوت و ضعف را بررسی می‌کرد و با توجه به آرمان‌های انقلاب راهکارهای مناسب ارائه می‌داد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها