امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۹:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 75981
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 41
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،  در ابتدای این مراسم اردشیر صالح پور، پژوهشگر هنر و دبیر این نمایشگاه با اشاره به نقش هنر در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،  در ابتدای این مراسم اردشیر صالح پور، پژوهشگر هنر و دبیر این نمایشگاه با اشاره به نقش هنر در زندگی مردم گذشته و امروزه گفت: «هنر ابتدا در گذشته در ذات زندگی مردم بود و بعدها در اثر تاریخ و فرهنگ پیچیده شد و جنبه تزئینی پیدا کرد. هنر وسیله ای برای زندگی بود مثل سفالینه هایی که امروز از آنها به عنوان ظروف و اشیای هنری استفاده می کنیم اما در روزگار گذشته، آنها جزیی از زندگی مردم بودند. هنر در تار و پود زندگی انسان ها جاری و سازی بود و به همین دلیل می توان از آن دوره با عنوان هنر زندگی، نه زندگی هنری یاد کرد.»

صالح پور در مورد نمایشگاه هنرمندان خودآموخته عنوان کرد:«مجموعه آثار هنرمندان خودآموخته که در این نمایشگاه برپا شده، مربوط به 65 هنرمند است. آنها هنرمندان گمنام و بی ادعایی هستند که دست و دلشان که چندان مقید به ثبت قائده و مضمون نبوده است و بیشتر حرف دلشان را به زبان رنگ گفته اند.»

پس از آن علی عزتی، موسس انجمن هنرمندان خودآموخته از تلاش برای معرفی هنرمندان خودآموخته گفت:«همیشه آرزو داشتم در این لحظه شکوهمند و ماندگار زنده باشم و شاهد هنرنمایی های این همه شوریدگی و دلدادگی باشم که در سرزمینم نهفته است. جامعه هنرمندان خودآموخته ایران به تازگی وارد این عرصه نشده است، بلکه قدمتی به اندازه انسان و تاریخ دارد. اکنون بستری ایجاد شده است برای اینکه ما بتوانیم برای شناسایی و معرفی هنرمندانی که هیچگونه مراحل دانشگاهی را نگذرانده اند، بستری فراهم کنیم  و این امکان، با پشتیبانی تمام عزیزانی شکل گرفت که این سرزمینی برایشان مهم بوده است.»

او ادامه داد:«انجمن هنرمندان خود آموخته ایران پس از برگزاری دو جشنواره در روستای دریکنده بابل که محل زندگی مرحومه مکرمه قنبری بود، شکل گرفت و تاکنون نمایشگاه های گروهی بسیاری در سراسر ایران برگزار کرده است. این نمایشگاه هم با حضور 65 هنرمند خود آموخته از سراسر ایران آغاز به کار کرده و بشارت می دهم به زودی ما شاهد یک کمیت انفجاری از این هنرمندان خودآموخته ایران خواهیم بود.»

احمد محیط طباطبایی، عضو هیات امنای انجمن هنرمندان خودآموخته و ریاست کمیته ملی موزه های ایران (ایکوم) در بخشی از این مراسم گفت:«هدف کمیته موزه های ایران از پشتیبانی این حرکت برای این است که از دیرباز در سرزمین ما مردم براثر هنر ذاتی و تفکر و باور خودشان به خلق اثر پرداختند. به همین دلیل گویی این نمایشگاه بدون واسطه به هزاران سال هنر سرزمین ما متصل شده است.» 

نمایشگاه هنرمندان خودآموخته با 800 اثر از 65 هنرمندآموخته تا 29 فروردین در تمام گالری های خانه هنرمندان درحال برگزاری است. در حاشیه این نمایشگاه کارگاه های نقش حنا و شن و ماسه نیز برپا شده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها