امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۸:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 75995
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 83
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مسئله علم دینی و تحول در علوم انسانی از جمله رویکردهای نوینی است که در ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مسئله علم دینی و تحول در علوم انسانی از جمله رویکردهای نوینی است که در طول سه دهه گذشته در ایران پس از انقلاب اسلامی و در حدود یک قرن گذشته در جهان اسلام مورد توجه اندیشمندان مسلمان قرار گرفته است. اندیشمندانی که هر کدام طبیعتاً در زمینه‌های تخصصی خود مشغول پژوهش و آموزش‌اند، اما در مواجهه با یکی از مسائل اساسی و مناقشه‌برانگیز دوران ما بسیار به هم نزدیک می‌شوند. که از این مسئله و قلمروی پژوهشی اطراف آن با عنوان «علم دینی» یاد می‌شود.
 همین موضوع، دستمایه ویراست دوم مجموعه کتاب‌های «تحول در علوم انسانی» که در سه جلد در سال 91 به چاپ رسیده بود، برای اندیشیدن در این موضوع مهم، برای همایشی با همین عنوان و به مناسبت دهمین سالگرد ارتحال استاد فقید سیدمنیرالدین حسینی‌الهاشمی - موسس فرهنگستان علوم اسلامی قم - و با همکاری دانشگاه تهران برگزار شد.

این همایش در اردیبهشت ماه سال 90 در تالار علامه امینی دانشگاه تهران و با حضور اساتید حوزه و دانشگاه، طلاب و دانشجویانی که از استان‌های مختلف به تهران آمده بودند شکل گرفت، منتشر شده است.

کتاب تحول در علوم انسانی در سه جلد با عناوین «مجموعه مصاحبه‌ها و دیدارها»، «مجموعه مقالات» و «مجموعه سخنرانی‌ها و میزگردها» محصول این همایش است. کتاب «مصاحبه‌ها» و «مقالات» در طول یکسال فعالیت دبیرخانه همایش صورت تحقق به خود گرفت و کتاب «سخنرانی‌ها و میزگردها» نیز محصول روز برگزاری همایش است که به انعکاس سخنرانی اساتید حوزه و دانشگاه و همچنین میزگردهایی که در همین زمینه برگزار شد می‌پردازد.

جلد اول این مجموعه، شامل سخنرانی‌ها و میزگردهای این همایش است، در این مجموعه سخنان اساتیدی چون رضا داوری اردکانی، آیت الله حائری شیرازی، حجت الاسلام اکبر رشاد،استاد میر باقری، سعید زیباکلام، محسن غرویان، محمد جواد ارسطا، مسعود درخشان، جمیله علم الهدی بیان شده است. متن میزگردهای همایش هم که حاوی مطالب بسیار مفیدی است، در قسمت دوم کتاب گنجانده شده است.

در جلد دوم این مجموعه، که مجموعه مقالات این همایش است، نوشتارهایی از اساتیدی چون استاد میر باقری، علیرضا پیروزمند، سعید زاهد زاهدانی، احمد رهدار، محمد تقی موحد ابطحی، عبدالعلی رضایی، مصطفی جمالی، محمد رضا خاکی، سید مهدی رضوی، یوسف حسین نژاد و ..... را خواهیم خواند.

در جلد سوم این مجموعه که شامل مجموعه دیدارها و مصاحبه‌های قبل از همایش با اساتید مختلف علوم انسانی کشور است، سخنان اساتیدی چون آیت الله مصباح یزدی، آیت الله جوادی آملی، آیت الله حائری شیرازی،استاد میر باقری، حمید پارسانیا، مهدی هادوی تهرانی، ابراهیم فیاض، حسین کچوئیان، خسرو باقری، موسی نجفی و را می‌خوانیم.

نشر کتاب فردا، ناشر تخصصی کتاب‌های علوم انسانی، فعالیت خود را از سال 1389 شروع کرد که در این مدت توانسته با حدود چهل عنوان کتاب، و ارزشمندی‌های محتوایی خود، به عنوان «ناشر برگزیده همایش کتاب سال حوزه» برگزیده شود. این کتاب ارزشمند را می‏توان از پاتوق کتاب فردا، به نشانی www.BookRoom.ir و یا موسسه نشر کتاب فردا با شماره تماس  02537746992 و یا نشانی شهر مقدس قم، میدان روح الله، کوچه هفدهم، پلاک 1، و کلیه فروشگاه‌های معتبر محصولات فرهنگی در سراسر کشور تهیه کرد.
 


 

* «تحلیل ماهیت تکنولوژی» به چاپ دوم رسید

دستیابی به فناوری‌های نوینِ متناسب با نیازمندی‌های جامعه در حال تکامل با توجه به  حفظ، صیانت و اقتدار سیاسی، فرهنگی و اقتصادی نظام اسلامی یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است، اما در عین این ضرورت، توجه به بسترهای اجتماعی که فناوری در آن متولد گشته، ما را بر آن می‌دارد که نگاه ابزاری صرف به این پدیده نداشته باشیم و در آنجایی که ورود تکنولوژی به عنوان یک الزام مطرح است پیامدها و عوارض منفی فرهنگی، سیاسی و اجتماعی واردات تکنولوژی را پیش‌بینی کنیم و در حد توان به ایجاد شرایطی برای مهار و جلوگیری از آن آثار و پیامدهای منفی اقدام نماییم. کتاب «تحلیل ماهیت تکنولوژی»، نوشته جناب آقای عبدالعلی رضایی در جهت همین تلاش بود، که حالا به چاپ دوم رسیده است، کتابی که این بار با همکاری مرکز پژوهشی منیر و از سوی «نشر کتاب فردا» به بازار نشر عرضه شده است. این کتاب که از پنج فصل در 420 صفحه تشکیل شده است، به آسیب‌شناسی علل بنیادی عقب‌افتادگی علمی و تکنولوژیکی جوامع اسلامی می‌پردازد. در این کتاب کوشش شده تا از یک سو به ترسیم تحلیلی لایه‌های پنهان و زیرین تکنولوژی پرداخته شود و از سوی دیگر با علت‌یابی، آسیب‌شناسی و تعیین کاستی‌های بنیادین اندیشه‌ای و تحقیقی جامعه خود را مطرح نماییم. البته باید اذعان کرد که درک موانع و تنگناهای علمی و تکنولوژی ایران اسلامی و دیگر جوامع مسلمان، کاری بسیار سترگ و پیچیده است که نیازمند انگیزه قوی، بینشی خلاق، تلاشی وافر همراه با تحقیق و تتبع گسترده در مدت زمان نسبتاً طولانی است. در قسمتی از معرفی این کتاب می‌خوانیم:

شاید همه ما بارها و بارها به داستان عقب‌افتادگی علمی و تکنولوژیکی جوامع اسلامی اندیشیده‌ایم، که چرا مسلمانان علی رغم بهره‌مندی کافی از مقدورات انسانی، طبیعی و پشتوانه اعتقادی و دینی هنوز به جایگاه شایسته خود دست نیافته‌اند؟ به راستی همین نگرانی و دغدغه محوری است که تفکر و اندیشه در باب دستیابی به علم و تکنولوژی - متناسب با منزلت  ایران اسلامی و دیگر کشورهای جهان اسلام- را به خود مشغول داشته و ما را بر آن می‌دارد که به رغم تمامی مشکلات و ناملایمات درونی و بیرونی در حد توان خود، هر راهی که مسلمانان را به منزلت شایسته می‌رساند، بپیماییم؛ به امید آن که راه نجات و اقتدار جامعه خود را بیابیم. در این کتاب، کوشش شده تا از یک‌سو لایه‌های پنهان و زیرین تکنولوژی به صورت تحلیلی ترسیم و از سوی دیگر با علت‌یابی و آسیب‌شناسی، کاستی‌های بنیادین اندیشه‌ای و تحقیقی جامعۀ خود را مطرح نماییم.
کتاب حاضر در پنج فصل تنظیم شده است که شرح مختصر فصول پنج گانه به شرح زیر است:

فصل اول:«خاستگاه فلسفی تکنولوژی» شامل فلسفه خلقت، فلسفه تاریخ و فلسفه اجتماع. فصل دوم:«پایگاه اجتماعی تکنولوژی» شامل پایگاه اقتصادی، فرهنگی و سیاسی. فصل سوم:«جایگاه اقتصادی تکنولوژی»شامل نیروی انسانی، ابزار و امکانات. فصل چهارم: جهت داری علوم و تبیین سه دیدگاه «کشف، جبر علمی و ایجادی بودن قوانین.» فصل پنجم: آسیب شناسی عدم تحقق تمدن اسلامی و ریشه های عقب افتادگی علمی و تکنولوژیکی در محورهای«تاریخی تئوریک، فرهنگ ها، مفاهیم، ساختار و محصولات.»

نشر کتاب فردا، ناشر تخصصی کتاب‌های علوم انسانی، فعالیت خود را از سال 1389 شروع کرد که در این مدت توانسته با حدود چهل عنوان کتاب، و ارزشمندی‌های محتوایی خود، به عنوان «ناشر برگزیده همایش کتاب سال حوزه» برگزیده شود. این کتاب ارزشمند را می‏توان از پاتوق کتاب فردا، به نشانی www.BookRoom.ir و یا موسسه نشر کتاب فردا با شماره تماس  02537746992 و نشانی شهر مقدس قم، میدان روح الله، کوچه هفدهم، پلاک 1، و کلیه فروشگاه‌های معتبر محصولات فرهنگی در سراسر کشور تهیه نمود.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها