امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۲۱:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 7605
تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۱۱
تعداد بازدید: 98
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام مهدی اسماعیلی مدیر گروه حدیث پژوهشکده باقرالعلوم(ع) گفت: زیارت جامعه کبیره به ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام مهدی اسماعیلی مدیر گروه حدیث پژوهشکده باقرالعلوم(ع) گفت: زیارت جامعه کبیره به اعتراف محدثان بزرگ، از آثار ماندگار  و از احادیث معتبر شیعه است که در آن امام هادی(ع) به موسی بن نخعی، شیوه سخن گفتن با مقام عصمت را تعلیم فرموده است؛ فصاحت و بلاغت توأم با جامعیت سخنان آن حضرت این حدیث را در زمره جامع‌ترین اسناد شیعی در بیان فضائل و ویژگی‌های ممتاز امامان شیعه قرار داده است و گزافه گویی نخواهد بود اگر آن را ارادت نامه شیعیان به محضر اربابان معصوم بنامیم.

وی با اشاره به تاریخچه انشاء زیارت جامعه کبیره عنوان کرد: داستان از آنجا شروع می‌شود که شخصی به نام موسی نخعی تقاضا می‌کند تا امام هادی(ع) روش سخن گفتن با امامان را به او بیاموزد آن هم سخنی که نه قبل از آن و نه بعد از آن، بر زبان کسی جاری شده باشد.

این مدیر پژوهشی ادامه داد: امام هادی(ع) در کمال فروتنی و تواضع، یکی از ماندگارترین آثار معنوی خویش را  به موسی نخعی، آموزش می‌دهد و سفارش می‌کند که شرط اول در ارتباط و پیوند معنوی با ارواح نورانی معصومین، توجه به عظمت آفریدگار و خدای سبحان است از این رو باید زبانت به ذکر و یاد خدا گویا باشد که این در حقیقت اجازه ورود به محضر خالص‌ترین بندگان خدا است.

وی تصریح کرد: این سفارش امام(ع) به همه دین‌مداران است که تمام برنامه‌ها باید بر محور توحید و خداشناسی باشد بنابراین سفارش می‌فرمایند که باید جسم و روانت را سر شار از وقار و آرامش نمایی تا رشحاتی از فضای عطر آگین معنوی مقام و منزلت معصوم نصیبت شود.

حجت‌الاسلام اسماعیلی گفت: در این صحیفه بزرگ امام شناسی به بیش از دویست وصف از اوصاف امام معصوم(ع) اشاره شده است، که در مجموع آن، ترجمان شخصیت حقیقی پیشوایان برتر ترسیم شده است.

این پژوهشگر برتر حوزوی با ارائه توضیحاتی در مورد شرایط زیارت امام معصوم(ع) اظهار داشت: زائر هنگامی که روبرو و مقابل بارگاه امام می‌ایستد و اعتراف می‌کند که صاحب این بقعه منتسب به با افتخارترین خاندان در این عالم است یعنی بیت نبوت، خانه وحی، خانه‌ای که مقربان از فرشتگان به آنجا رفت و آمد می‌کنند.

وی گفت: زائر، مدفون در آن قطعه از زمین را خزانه دانش‌ها و مرکز آگاهی‌ها می‌داند، و پس از این وصف او را تنها فرد شایسته زمامداری و رهبری جامعه بشری می‌نامد، و چقدر آگاهانه این دو وصف در کنار هم می‌آیند که سیاست به معنای رهبری و اداره صحیح زندگی مردم دانش لازم دارد آن هم دانشی که مصدرش وحی باشد.  

مدیر گروه حدیث پژوهشکده باقرالعلوم (ع) یادآور شد: در این زیارتنامه شخص زائر باید بداند در محضر کسی قرار دارد که او پیشوای هدایت، و چراغ در تاریکی‌ها و با وصف مطیعان امر خدا و خالص در بندگی و مطیع اوامر مولی و ذوب شده در حب و دوستی خالق است و بالأخره شخص زائر می‌آموزد که راهی غیر از روش و منش آنان در زندگی برای رسیدن به سعادت وجود ندارد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها