امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۶:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 76076
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۳۹
تعداد بازدید: 31
علیرضا زالی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهار داشت: با بررسی‌های کارشناسی و عملیاتی در یک کارگروه فنی سند عملیاتی سه ساله ترویج اخلاق ...

علیرضا زالی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهار داشت: با بررسی‌های کارشناسی و عملیاتی در یک کارگروه فنی سند عملیاتی سه ساله ترویج اخلاق پزشکی در این سازمان تدوین شده که پس از تصویب در جلسه شورای عالی نظام پزشکی به سراسر کشور ابلاغ می شود.

وی در مورد تأثیر تدوین این سند در جامعه پزشکی گفت: از آنجایی که تمام نکات اخلاقی در حوزه پزشکی در این سند دیده شده می‌تواند نقش مداخله‌ای بین رابطه پزشک و بیمار و فرایندهای درمانی داشته باشد چرا که افرادی که خود در حوزه اخلاق پزشکی طی سالهای اخیر دستی بر آتش داشته‌اند در تدوین این سند نقش داشته اند و این سند را به گونه‌ای تدوین کرده‌ایم که نقش مداخله‌ای همه گروه‌ها در آن دیده شده است.

وی در پاسخ به اینکه آخرین خبرها در مورد برخورد با پزشکان متخلف که دریافت‌های خارج از تعرفه داشته و کمیته ویژه‌ای در سازمان نظام پزشکی برای همین مسئله تشکیل شده گفت: این کمیته از هفته آخر آذر ماه شکل گرفته که مدیران ارشد وزارت بهداشت، برخی از انجمن‌های پزشکی و نمایندگان بخش خصوصی در آن حضور دارند و هر سه هفته یکبار تشکیل جلسه می‌دهند.

رئیس سازمان نظام پزشکی ادامه داد: در همین راستا در حال طراحی پیوست نظارتی هستیم که کاربرد متفاوتی برای نظام پزشکی تعریف می‌کند و کمک شایانی برای رسیدگی به تخلفات در جامعه پزشکی به ویژه دریافت زیرمیزی خواهد کرد اما پیش‌شرط این پیوست رسیدن به یک تعرفه مناسب در کشور است.

وی در مورد بیمه شدن برخی از خدمات دندانپزشکی نیز گفت: طی یک دهه اخیر غفلت بزرگی برای پوشش بیمه‌ای در حوزه دندانپزشکی داشته‌ایم و اکنون نیز اگر چه گام بلندی در این حوزه برداشته شده است اما در حال حاضر بالغ بر 92 درصد هزینه‌های خدمات دندانپزشکی را مردم از جیب می‌پردازند و آسیب‌شناسی‌ها نشان می‌دهد سازمان‌های بیمه‌گر به دلیل کسری اعتبارات نتوانستند خدمات دندانپزشکی را پوشش دهند.

به گفته رئیس سازمان نظام پزشکی خدمات دندانپزشکی را نباید خدماتی لوکس فرض کرد چون فقط بحث دندان مطرح نیست بلکه عواقب روانی، جایگاه اجتماعی فرد، تکلم، فعالیت‌های روزمره، اعتماد به نفس و حتی تأثیر بر کارکرد دستگاه گوارش نقش دارد و استراتژی ما در حوزه دندانپزشکی باید مورد بازنگری قرار گیرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها