امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۰۵:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 76103
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۱۰
تعداد بازدید: 251
تقویت نرم افزاری جریانات نزدیک به عربستان در جنوب شرق به عنوان هدف اصلی تحرکات گروهک در نظر گرفته شده است.

تقویت نرم افزاری جریانات نزدیک به عربستان در جنوب شرق به عنوان هدف اصلی تحرکات گروهک در نظر گرفته شده است.

یک ارزیابی اطلاعاتی در تهران نشان می دهد که آزادی مرزبانان ربوده شده توسط گروهک جیش العدل تحت نظارت سرویس اطلاعاتی عربستان انجام شده و نحوه آزاد سازی آن مورد طراحی این سرویس منطقه ای بوده است.

یک تحلیلگر امنیتی تحولات جنوب شرق در تهران به ایران هسته ای گفت: «به شواهدی دست پیدا کرده ایم که نشان می دهد که نحوه آزادی مرزبانان با چراغ سبز سرویس اطلاعاتی عربستان سعودی صورت گرفته و انها اهداف ثانویه ای برای این موضوع تعریف کرده اند».

این کارشناس ارشد امنیتی که متخصص گروهک های جنوب شرق است در این باره به نکات قابل تامل ذیل اشاره کرد.

۱- سرویس اطلاعاتی عربستان اصرار ویژه ای برای گرفتن پول در ازای آزادی مرزبانان داشته است، مبلغ میلیاردی اعلام شده در دور اول مذاکرات برخی چهره های مردمی با این گروه به همین دلیل بوده است. اصرار ویژه این گروه برای دریافت پول به خاطر استفاده روانی برای شکستن اقتدار جمهوری اسلامی ارزیابی می شود. گفته می شود همچنین برخی واسطه ها در پاکستان برای تجهیز این گروه اخیرا مبلغ کلانی برای فروش تسلیحات نظامی پیشنهاد داده اند که گروه می خواسته بخشی از آن خرید کلان را از این طریق نیز تامین کند.

۲- واسطه های مولوی عبدالحمید در گفتگو با عبدالرئوف ریگی مفتی جیش العدل صریحا گفته اند که جمهوری اسلامی برای آزاد سازی پولی به گروه نخواهد داد ولی گروه اصرار کرده است بنابراین خود مولوی عبدالحمید باید مبلغ درخواستی را به آنها بدهد. به همین دلیل می توان فرض کرد زیر سوال بردن اقتدار جمهوری اسلامی و نشان دادن اینکه نهایتا از ایران امتیاز گرفته اند در صدر فهرست اهداف این گروه قرار داشته است. نکته قابل تامل آنکه گروه جیش العدل مکان تحویل گیری پول را کشور امارات تعیین کرده بود.

۳- شواهدی نشان می دهد که پس از چند روز از گروگانگیری مرزبانان هدفگذاری امنیتی گروهک با طراحی سرویس اطلاعاتی عربستان تغییر می کند. طبق طراحی اولیه قرار بوده است که مرزبانان گروگان گرفته شده وسیله ای برای گرفتن امتیاز از ایران در سوریه بشود ولی پس از پاسخ قاطع دستگاه امنیتی ایران مبنی بر عدم واگذاری هیچگونه امتیازی آنها این هدف گذاری را تغییر داده اند. با این وجود، پس از ورود برخی جریانات در جنوب شرق برای آزادی مرزبانان در جلسه ای به عبدالرئوف دستورالعمل جدیدی از طرف عربستان ارائه می شود. از جزئیات این دستور العمل هنوز اطلاعات دقیقی در دسترس نیست ولی برخی ارزیابی ها نشان میدهد که محتوای این دستورالعمل بر این محاسبات نوشته شده است که تقویت نرم افزاری جریانات نزدیک به عربستان در جنوب شرق باید به عنوان هدف اصلی تحرکات گروهک در نظر گرفته شود و گروهک نیز رفتار بعدی خود را بر این اساس تنظیم می کند.

۴- طریق خاص آزادی مرزبانان نشان داد که حتی عملیات های نیمه سخت و اطلاعاتی بر علیه ایران نیز، هدف تقویت جریانات تکمیل کننده پازل غرب در ایران را دنبال می کند. پیش از این ارزیابی های راهبردی نیز نشان می داد که تحریم ها هم در اصل با هدف زنده کردن و اعتبار بخشی به جریان فتنه اعمال شده است

۵- پس از آزادی مرزبانان جیش العدل موظف به ادامه پروژه گروگانگیری در اولین عملیات ممکن شده است. گفته می شود که جامعه هدف این گروه این بار تنها به مرزبانان و نیروهای نظامی ختم نخواهد شد.

منبع: ایران هسته ای

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها