امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۱۱:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 76217
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 37
به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سال 91 در خبرگزاری فارس گزارشی تحت عنوان روایت تلخ خانه خدم و حشم عطاءالملک ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سال 91 در خبرگزاری فارس گزارشی تحت عنوان روایت تلخ خانه خدم و حشم عطاءالملک منتشر شد؛ در این گزارش به بخشی از یک خانه تاریخی اشاره شد که به انبار کاغذ و کارتن‌های استفاده شده، تبدیل شده است.

این ساختمان تاریخی در گذشته منزل مسکونی عطاءالملک دهش از شخصیت‌های اجتماعی اواخر دوره قاجار بوده است که هم‌اکنون به عنوان موزه آموزش و پرورش اصفهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در بخش غربی منزل عطاءالملک، ساختمان خدم و حشم وی قرار دارد که همانطور که اشاره شد به عنوان انبار کارتن‌های استفاده شده، تبدیل شده است.

عطاءالملک در سال 1304 با خرید دو مولد هیزم سوز به قدرت 99 کیلووات به همراه یک ژنراتور 50 کیلوواتی و نصب آن در محل دروازه دولت، اولین کارخانه برق اصفهان را تأسیس و برق رسانی به این شهر را آغاز کرد.

محمدحسین سجاد، مدیرکل نوسازی مدارس استان اصفهان به خبرنگار فارس می‌گوید: مواد بازیافتی و کاغذی از ساختمان مورد نظر تخلیه شد.

وی ادامه می‌دهد: بعد از گزارش شما، عکس‌العملی از میراث فرهنگی استان داشتیم و اعلام آمادگی کردند که حاضریم به صورت مشارکتی آنجا را مرمت کنیم و مورد استفاده قرار دهیم.

سجاد اضافه می‌کند: در حال حاضر در مرحله تهیه طرح مقاوم‌سازی و بازیافت آن طراحی‌ها، نقاشی‌ها و گچ‌بری‌ها هستیم و به محض آن که طرح‌ها را ارائه دهند، کار مرمت را آغاز می‌کنیم.

وی می‌افزاید: نقاط آسیب‌پذیر مانند پشت‌بام و ناودان ایمن شده است تا باران و برف به آن آسیب نرساند.

تصویر زیر خانه عطاءالملک است که به موزه آموزش و پرورش اصفهان تبدیل شده است: 
3 تصویر بالا خانه خدم و حشم عطاءالملک را نشان می‌دهد که در گزارش قبل این خبرگزاری منتشر شده بود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها